Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Pszichológus, kriminálpszichol...

Pszichológus, kriminálpszichológus hol és hogyan?

Figyelt kérdés
16 éves lány vagyok és pszichológus, esetleg kriminálpszichológus szeretnék lenni. A kérdésem az lenne, hogy melyik egyetemen tanulhatnék kriminált, és ehhez először sima pszichológiát kell e tanuljak? Másik, hogy milyen tantárgyakat tanuljak emelt szinten?, amiből majd érettségizni is fogok. Mi kell feltétlenül a továbbtanuláshoz?

2014. jan. 17. 17:09
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Az országban hat egyetemen tanulhatsz jelenleg pszichológiát. Bármilyen terület felé is vennéd az irányt, először mindenképpen el kell végezned az alapképzést (BA). Ez úgy van kialakítva, hogy a mesterképzést (MA) is kötelező legyen elvégezned, az alapképzéses diplomával még csak nem is pszichológus végzettséged lesz, csak "viselkedéselemző". Ezzel elhelyezkedni sem lehet. A mesterképzésre való jelentkezésnél már szakosodni kell, jelenleg nem tudom, milyen szakirányok közül lehet választani, de ennek könnyedén utána tudsz nézni (és igazából még ráérsz vele). Az alapképzés 6 féléves (3 év), a mester 4 (2 év).


Követelmény: egy emelt érettségi feltétel jelenleg. Felvételi tárgynak számítható be a matek, töri, magyar, biosz, angol, német, orosz, francia. Amit én ajánlani tudok, hogy ha a sulidban jó a biológia oktatás, akkor menj belőle faktra, emeltre, mert az egyetemen nagyon sok biosz lesz (anatómia, neurológia, genetika), hátrányban vannak azok, akik nem tanulták igazán a középiskolában. Ezen kívül amire mindenképpen szükséged lesz, az az angol nyelv. Ugyan nincs leírva sehova, hogy elvárás lenne, de kimondatlanul mégis az. Nagyon sok szakirodalom csak angol nyelven érhető el, de ezeket ugyanúgy olvasnod, értened, tanulnod kell, mint a magyar nyelvűeket/lefordítottakat. A szakdolgozathoz sem jön majd rosszul, ha angol nyelvű szakirodalmakban is tudsz kutakodni.

Egyébként ezek sem kötelezőek, mármint én pl. töri és német emelttel jöttem pszichóra, és abszolút nincs hátrányom, mert szorgalmas vagyok. Igazából az a tanácsom, hogy mindenképpen olyan tárgyból emeltezz, amiből a lehető legjobbat tudod teljesíteni (százalék szempontjából ugye). Minden évben magasak a ponthatárok, nehéz bekerülni. Igazából a felsorolt tárgyak közül (a nyelveken kívül) mindegyiknek hasznát veszed itt majd. A töri azért nem árt, mert itt is lesz, amikor hasonló sémájú dolgokat kell megtanulni (pszichológiatörténet, évszámok, személyek stb.), valamint van sok politikai, történelmi vonatkozás. A magyar sem árt, hiszen tudnod kell fogalmazni, rengeteget kell olvasni, és van pl. filozófia is. A matek is jól jön, mert van statisztika, érteni kell ahhoz, hogy egy nagy adathalmazzal miket tudsz számolni.


Kriminálpszichológiát így konkrétan itthon nem lehet tanulni. Vannak rá módszerek, elméletileg a pszichológus BA után a kriminológia MA-val valami hasonló végzettséget kapsz, de az egy kicsit macerás, ugyanis nem fogadják el a jelentkezésnél simán a pszichó szakos diplomádat, más területekről is kell tárgyakat teljesítened (pl. jog, szociológia ilyesmi). Persze ez sem vészes annyira, főleg, ha tudatosan készülsz rá.

Ezen kívül pl. a pszichológus MA után szakirányú továbbképzésekkel itthon is válhatsz igazságügyi szakpszichológussá, ami megint csak hasonló megnevezés, mint a kriminálpszichológus.

Nekem ugyanez a célom, jelenleg az ELTE-n vagyok alapképzésen, a tervem az, hogy célirányosan ilyen mesterképzést végzek el - nyilván külföldön, mivel itthon nincs. :)

2014. jan. 17. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Na, úgy látom az első gyorsabban és egyszerűbben lezavarta, mint én, de azért remélem hasznos a válaszom :) Bármi kérdésed van, nyugodtan írhatsz!
2014. jan. 17. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha mindenkeppen kriminalpszichologia fele orientalodnal, akkor en pszichologia BA utan kulfoldot ajanlanam, azon belul is Liverpoolt, mivel jelenleg Europaban (vagy talan a vilagon is) ott van a legjobb mesterkepzes. En ezt a kepzest vegzem jelenleg es tanusithatom, hogy hihetetlenul jo (viszont nagyon nagyon kemeny is). Itt a kepzes linkje: [link]


Azt viszont tudni kell, hogy eleg kemeny a verseny a helyekert, nekem a felvetelin kivul kellett egy IELTS nyelvvizsga 7.5-es atlaggal, valamint 4-es atlag az osszes egyetemi felevet beleszamolva, meg persze az allamvizsgat is.

2014. jan. 17. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 szintia27 válasza:
0%

[link]


nagyon jó érs magas szintű képzés ahoz képest hogy nem egyetem és nem is főiskola....

2014. jan. 23. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
5-ös: ezzel sem pszichológus végzettséget nem kap az ember, sem pszichológust igénylő állásra nem fogják vele felvenni.
2014. jan. 23. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
5-ös: Ezen a képzésen olyanok is tanítanak, többek közt maga a tulaj, akik a kamuegyetemen szerezték a kamudiplomájukat, amiből elég nagy botrány volt. Ha valahova nem szabad képzésre menni, akkor ez az a hely.
2020. jan. 31. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!