Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Továbbtanulási pánik, mit...

Továbbtanulási pánik, mit csináljak?!

Figyelt kérdés

Nem tudom mi akarok lenni, még az sem hogy milyen irányban akarok továbbmenni, és a hülye önismeretis tesztek, hogy pl szeretsz-e emberekkel foglalkozni..folyton más jön ki, vagy hülyeség..

Nem tudom hogy hogyan döntsem el és nincs nagyon senki akit megkérdezhetnék,főleg mert 9-es vagyok, ezért mindenki csak legyint, hogy még van időm. Pedig én nem így érzem. Az oktatás folyton változik, az érettségipontozást is, az érettségi anyagot is, az egyetemi felvételi pontokat is folyamatosan változtatják. Jövőre kell faktot választanom, ami azt jelenti hogy amilyen irányban tovább szeretnék menni, felveszek 1,2 vagy 3 tantárgyat, amin már felsőfokú érettségire készülünk. Remek. Csakhogy, azt sem tudom milyen irányba akarok menni..2 tantárgy van, amit szeretek és természetesen egyáltalán nem illik egymáshoz a kettő: biosz és töri. A kémiát nem szeretem nem is érdekel annyira, nyelvekben közepes szinten vagyok (5ös-re állok, álltam mindig is mindenből, de a valódi nyelvtudásom kb alapfok,de azért nem vagyok olyan béna) matekkal jól kijövök, bár általában kell 2-3 tanóra míg az anyagot megértem, de abból is ötös vagyok. Kéne egy aprócska de biztos pont, amibe kapaszkodhatok. Nincs rendelkezem annyi anyagi háttérrel, hogy ha valami rosszul sül el, akkor majd anyu meg apu kisegít, akár halasztás egy évig, ilyesmi szóba sem jöhet. Lécci, bárki aki a helyzetemben volt és sikerült neki, vagy bárki aki normális tanácsot, tippet tud adni, vagy akár csak megnyugtat..(bár azt nehéz lesz mert ez azért elég sokszor eszembe jut..><) az segítsen, írjon, bármi.



2016. jan. 20. 21:36
 1/10 anonim ***** válasza:
43%
Pedig igazuk van a többieknek: van időd. Faktnak azt veszed fel, ami most jól megy. Ennyi.
2016. jan. 20. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
hát, pedig ez nem nagyon nyugtat meg...
2016. jan. 20. 21:54
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Először is, én is azzal kezdem, hogy ne nagyon aggódj emiatt MÉG. Valóban van még időd kigondolni, hogy mi érdekel.

Másodszor, én azt ajánlom, hogy felejtsd el ezeket az önismereti teszteket, helyette inkább szabadidődben olvasgasd a különböző szakok és képzések részletes leírásait.

[link]

Továbbá ha még tizedikben sem sikerül eldönteni, hogy mi szeretnél lenni, akkor ajánlom, hogy vedd fel a biosz és a matek faktot. Ha jól megy a biosz, akkor sok természettudományos szakra jelentkezhetsz a későbbiekben, ugyanis a legtöbb ilyen szakra elegendő egy emelt szintű érettségi egy természettudományos tárgyból. A matekot azért ajánlom, mert az megtanít gondolkozni. Az emelt szintű matek nem egy tündérmese (bár én sosem emelteztem matekból, ellenben egyetemen még ezt az érettségi szintet is meghaladtuk..), de ha érted a matekot, és mellé még a természettudományos tárgyak is bejönnek a képbe, akkor biomérnöki, molekuáris bionika és egyéb finomságokkal lehet számolni. Ha valamiféle természettudományos szakot választasz majd, akkor jó tanácsként mondom, hogy középiskolában se hanyagold a többi természettudományos tárgyat, mert egyetemen úgyis tele leszel kémia és fizika órákkal az első 1-2 évben még biosz szakon is.

Ha a kémia nem is a szíved csücske, de azért az emelt kémiaérettségitől nem ódzkodsz, akkor akár az orvosit is megpróbálhatod, ott nincs túl sok kémia. Emelt kémia nélkül is válaszhatsz egészségügyi pályát (pl. ápoló, mentőtiszt, szülész).

De ott van még például az orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztika szak, amellyel például szakosodhatsz optometristának.

Vagy ha nagyon nem tudod magad elképzelni egy egyetemen illetve főiskolán, akkor ott van rengeteg OKJ-s képzés, most már ingyenesen elvégezhető 2 ilyen képzés is.

Remélem segítségedre volt ez a pár mondat! :)

2016. jan. 20. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
40%

Miért mit szeretnél? Ajánlhatnánk bármit, bármilyen szak, szakma, foglalkozás megtetszhetne, basszus, 9-es vagy, érettségiig legalább háromszor gondolod majd meg magad.

Én 29 éves vagyok, már dolgozom, és nem szégyellem, hogy másfél éve elkezdtem egy főiskolát, mert az jobban érdekel, inkább azon a területen dolgoznék.

Komolyan úgy pánikolsz, mintha holnapután már meghalnál.

2016. jan. 20. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

köszönöm a kettesnek a válaszát. :)

harmadiknak: én nem azt mondom hogy ez már a világvége, de akkor is, szeretném ha lenne, csak egy minimális elképzelésem arról hogy mi lesz a gimi után. Lehet, hogy én is úgy járok majd mint te, de ha az utána tényleg bejön, mint neked akkor megérte. de az, hogy nem tudom mi lesz majd, csak tanulok mint egy hülye aztán lehet hogy szart se érek majd el vele azért az mégis elég szar érzés,bocs a kifejezésért. És, bár én tényleg nem akarok senkit se megbántani, de az azért kicsit hátrány, ha több éven át tanulok majd szakot váltok. Persze előfordul de akkor is.

2016. jan. 20. 22:23
 6/10 anonim ***** válasza:
53%

Szerintem itt nézelődjél:

[link]

Határozd meg, hova szeretnél menni tanulni,melyik városba, aztán az ott lévő egyetemeken, főiskolákra kattintsál, majd ezek képzéseire. Ha a képzésre kattintasz, alul vannak felsorolva milyen érettségi tárgyak kellenek hozzá. Na olyan faktot válasszál, ami a legjobban tetszik szakhoz, képzéshez kell.

2016. jan. 20. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
43%
Túlreagálod. 15 éves vagy még, félig gyerek. Nem tudsz és fölösleges is az életed hátralévő részéről reális döntést hozni, mert nem ismered eléggé hozzá önmagad és a képességeidet, pont ezért nincs ötleted se, hogy mi legyen. Fölösleges ezen ennyit pörögnöd egyelőre.
2016. jan. 20. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nos én most fogok újraérettségizni, mert későn jöttem rá, hogy mi szeretnék lenni, szerintem nem reagálod túl. (Pont az említett biosz-töri faktokon voltam, aztán végül az orvosi mellett döntöttem, átérzem a helyzeted.) Van pár szak egyébként, ami a biológiára épül, de nem reálos, például a pszichológia, bár ez elég népszerű mostanság, nem tudom, mit lehet vele kezdeni.

Egy-két irányadó kérdés, ami talán segít valamit belőni, hogy merre tovább:

Humán vagy reál?

Mennyire tudsz/szeretsz/vagy hajlandó tanulni?

Magyarország vagy külföld?

Szeretnél emberekkel dolgozni?

Milyen témakörből olvasol cikkeket szívesen? (Politika, tudományok, utazás, stb.)

Plusz érdemes belegondolni, hogy a középiskolás tananyagon felül mikre válnak szét az adott tantárgyak, amik érdekelnek, és az is érdekelne-e Téged. (Például szívesen tanulod a történelmet, de szétunnád a fejed, ha egyes országok gazdaságpolitikájáról kéne nagyon részletesen tanulnod, vagy érdekel-e annyira a biológia, hogy rendszertant tanulj, stb.)

Melyik városba járnál legszívesebben egyetemre, mennél-e kollégiumba, stb.? Mi ott a "kínálat"? (Ha ez szempont, sokaknál az.)

Illetve szokott lenni az Educatio nevű kiállítás, ahol szétnézhetsz a kínálatban, idén pont most, január 21-23-ig van, ha van lehetőséged rá valamelyik nap, nem veszíthetsz vele. :) Nem tudom, segítettem-e valamit, de remélem nem túl kaotikus, szurkolok neked!:)

2016. jan. 21. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Szerintem jó, hogy már most foglalkoztat ez a kérdés, de talán tényleg le kellene picit csillapodnod. Teljesen időben vagy. :D Ahogy előttem már mondták, nem árt olvasgatni a szaktájékoztatókat, de szerintem az ember nem a prospektusokat olvasgatva döbben rá, hogy mi a hivatása. Érettségiig ezer és egy dolog történhet, ami más irányba terel majd. Például megismerhetsz valakit, aki új lehetőséggel ismertet majd meg, vagy kerülhetsz olyan szituációkba, ahol rádöbbensz, hogy mihez van készséged stb. Csak ne görcsölj rajta, jár nyitott szemmel, és ha vmi megtetszik, akkor mondj igent, informálódj stb.!!! Mi lehet a legrosszabb, ami történhet? Hogy rájössz, hogy mégsem tetszik, amit választottál? Akkor megfordulsz és elindulsz egy másik irányba. :D Persze a jó tanulmányi eredmények csak megkönnyítik a helyzetedet, mert úgy több lehetőséged lesz! Én speciel a törire szavazok, mert én is azon a vonalon vagyok, és nagyon szeretem, de például én pont most a diploma előtt gondoltam meg magamat, és örülök, hogy az eddigi tapasztalataimat fel tudom használni. Olyan nincs, hogy feleslegesen tanulsz meg valamit, mert annyival is több leszel! :D Szóval hajrá!

Amúgy pont mától szombatig van Educatio Budapesten. Ha van rá módod, akkor menj el és nézz picit körül! :D

2016. jan. 21. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Amit tehetsz, és erre tényleg bőven van időd: válassz ki egy szakot és kezdj el eljátszani a gondolattal, hogy azt tanulod, vagy azzal foglalkozol. A felvi.hu-n megnezheted oda milyen érettségi kell, stb. Aztán válassz vmi mást és ha az is tetszik hasonlítsd össze. Kérdezősködj, keress rá a szakokra, stb. Ennél jobbat nem tudok, de 9.-be már jó lenne ha az irány meglenne!
2016. jan. 22. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!