Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Genetikusi palya erdekelne,...

Genetikusi palya erdekelne, de mar 24 eves vagyok. Ketsegeim vannak, tudnatok segiteni?

Figyelt kérdés
Sziasztok! 24 eves vagyok es van egy ujsagiro okj-s szakmam, valamint informatikus konyvtaros szakon vegeztem az egyetemen egy eve. Most egyre jobban erdekel a DNS, de legfokeppen a sejtemlekezes kerdesei es egyeb genetikai kerdesek, igy eljatszottam a gondolattal - mivel eg bennem a tanulasi vagy -, hogy tanulnek genetikat egyetemen, levelezos szakon munka miatt... Ketsegek: korom,piszkos anyagiak,kutatasi szabadsag,megterules. Maradjon hobbi vagy mehet a menet? Termeszetes tudom, hogy nekem kell eldontenem, csak lattam, hogy tobb ebben a temaban tanulo,vegzett vagy dolgozo hasonlo kerdesekben jelen van,igy ezen jellegu hasznos infok mervadoak lehetnek a helyes dontesemben!

2016. okt. 7. 08:38
 1/4 anonim ***** válasza:
amikor újságíró, meg könyvtáros akartál lenni, akkor is égett benned a tanulási vágy?
2016. okt. 7. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Na most klinikai genetikus szeretnél lenni, vagy kutató?


Ugyanis a kutató genetikus elképesztően hosszú pálya, Bsc (3 év), Msc (2 év), PhD (3 év, de nagyon ritkán sikerül ennyi idő alatt, inkább számolj rá ötöt! Én nyolc év alatt szereztem PhD fokozatot.), vagyis a legeslegjobb esetben 8 év alatt már kezdhetsz genetikusként dolgozni, de inkább számolj rá tizet! 35 év általában a fiatal kutatói ösztöndíjak jelentkezési határideje, gyerekenként +2 év, erősen gyanús, hogy mire elvégzed, már ki is futsz a pályázati időből, vagyis az akadémiai karrier nem valószínű, hogy összejön.


Ezen kívül biológusnak nem nagyon lehet levelezőn tanulni, mivel a diploma feltétele az úgynevezett szakdolgozati munka, azaz nappal órák között, meg hétvégén elvárják, hogy járj be a laborba kutatni, e nélkül esélyed sincs, hogy fölvegyneek egy doktori iskolába. Ez nappali képzésben is iszonyú megterhelő, levelezőn, munka mellett pedig lehetetlen.


A megtérülés: Az egyetem alatt nyilván semmit sem keresel. Jelenleg egy akadémiai kutatóintézetben a PhD ösztöndíj 90-100k HUF, amikortól megszerzed a PhD fokozatot, onnantól kapsz havi nettó 150k HUF fizetést. Egy ygerek után kapsz adókedvezményt, akkor már 160k -t viszel majd haza. Nem tudom, neked mi számít megtérülésnek, SZVSZ ez nem a legjobban fizető munka.


Én inkább javasolnék egy egészen más utat, ha elég elszánt és mobil vagy egy ilyen vállalkozáshoz: Csinálj meg egy Biológia, Biotechnológus, Alkalmazott biotechnológia, vagy valami hasonló Bsc szakot. Megvan három év alatt. Ahogy már látod, hogy mikor végzel, azonnal kezdj el pályázni biotech és gyógyszeripari cégekhez, belépő szintű állásokra, lehetőleg valahová nyugatra, nyilván attól függően milyen nyelven beszélsz. Angolul úgyis indenképpen meg kell tanulnod anyanyelvi szinten, kézenfekvő az USA, Kanada, UK. Ezek nyilván belépő szintű állások lesznek, de azok is már 20-25k GBP -t fizetnek évente, abból már beosztással meg lehet élni. Aztán ha már a cégen belül vagy, tényleg csak a tehetségeden meg a szorgalmadon múlik az előléptetés. Ugyanis a cégeknél leszarják az iskolai végzettséget, ha látják, hogy megy, szemrebbenés nélkül emelik a fizetésedet. Nyilván ez egy sokkal kötöttebb karrier lesz, nem a természet alapkérdéseit fogod boncolgatni, hanem apróbb problémákra keresel majd megoldást. Viszont nem tart egy örökkévalóságig, megfizetik és kb. ez a leggyorsabb módja, hogy komolyan foglalkozhass biotechnológiával. Én inkább ezt ajánlanám a tíz éves egyetemi képzés helyett.


Másik előnye, hogyha nem értesz velem egyet, még nyugodtan jelentkezhetsz a Bsc -d után Msc, PhD képzésre, semmiről sem maradsz majd le.

2016. okt. 8. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, hogy időt szántál rám és mindenre kiterjedő választ adtál! Sokat segítettél a kérdéseimben és a folyamatot is világosabban látom!
2016. okt. 8. 16:45
 4/4 anonim ***** válasza:
Ha kérdeznél még valamit nyugodtan írd le! Az a helyzet, hogy a kutatói pálya egészen különleges és nagyon könnyű eltévedni ebben az életben. Én 36 évesen akarok átnyergelni az alapkutatásból az iparba és vért hugyozok, hogy egy belépő szintű állást megcsípjek egyáltalán. Ha eszem lett volna, már tíz éve az iparban dolgozhatnék, de hát ugye nem volt.
2016. okt. 8. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!