Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Erdélyi magyar ként van...

Erdélyi magyar ként van lehetőségem Magyarországon továbbtanulni felsőoktatásban?

Figyelt kérdés

Erdélyben élő, kettős állampolgárságú magyar vagyok, pszichológiát szeretnék tanulni magyar nyelven, azonban ezt a közelben csak Kolozsváron tehetném meg, ahol nem indul ez a képzés állami támogatással, az önköltségesre szükséges összeget pedig nem tudom előteremteni.

Ezért gondoltam arra, hogy utána járok, hogy magyar felsőoktatási intézményekben milyen lehetőségeim vannak.

Elfogadható feltételnek tartom, ha a képzés elvégzése után vissza kell fizetnem annak költségeit, ha Erdélyben helyezkedek el, de azt is ha csak magyarországi dolgozásom esetén érvényes a képzés támogatása számomra.



2016. nov. 5. 14:16
 1/9 anonim ***** válasza:
24%
Van, de NE GYERE IDE! Sok 4,5 feletti átlaggal rendelkező fizet az egyetemért. Sok felvidéki, vajdasági, erdélyi és kárpátaljai van már itt. Mindegyiknek fizetnek a-z-ig mindent.... Aki ide költözik az kap házat, oktatást, plusz támogatásokat... Aki itt született, aki itt tanult, itt dolgozott az meg csak fizet. Aztán sokuktól amikor megkérdezzük tőlük hogy magyarok e azt mondják h erdélyiek és hogy Romániába mennek haza...(nem erdélybe... ). Mi sem tudjuk előteremteni a költségeket. Úgy hívják, hogy diákhitel.
2016. nov. 5. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Hát, itt se olyan egyszerű államira bekerülni, emelt érettségiket kell tenni. Meg egy kérdés. Miben másabb hogy utólag fizeted vissza a tandíjat mintha Kolozsvárra járnál fizetősre? Ez tényleg érdekel.
2016. nov. 5. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 dq ***** válasza:
53%

A magyar állami tandíj egy nagyon kedvezõ formájú hitelnek minõsül.

Nincs önrész, bizonyos feltételek mellett teljesen elengedik, amikor nem engedik el, akkor sem nagyon vészes (?).


Gondolom ilyet nem kapna piaci alapon Kolozsváron, állami hitel meg ha nincs, akkor nincs.


A kérdésre nem tudom a választ, fogalmam sincsen hogy igénybe veheted-e az itthoni konstrukciót. (Kezdve mondjuk azzal, hogy nincsen itthoni oktatási azonosítód, ami miatt az automatikus eljárásokból így kimaradhatsz.)

2016. nov. 5. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
Hát utolsó, én azért nem tartom túl kedvezőnek, hogy egy összegben fizessem vissza azt a 2-3 millió tandíjat.
2016. nov. 5. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

#2: Ha elhelyezkedtem vele, akkor már lesz keresetem, így vissza tudom fizetni.

Most tanulok, nincs fizetésem, a szüleim keresete pedig nem elég.

Köszönöm a válaszokat.

2016. nov. 5. 15:41
 6/9 dq ***** válasza:
84%

Egy összegben, de 15 év alatt.

(20 év alatt kell itthon dolgozni 5 évet, 15 évig hozzá sem kell nyúlni? Kb havi 40 dollárt félreraksz.)

2016. nov. 5. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
15%
Miből emeltezel?
2016. nov. 5. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Természetesen tanulhatsz, állampolgárság nélkül is, ahogy az Európai Unió egész területén. Magyar állampolgársággal még könnyeb a beiratkozási hercehurca, mint külföldi EU-polgárként (bár úgy sem ördöngősség). Sok barátom, ismerősöm tanult Magyarországon, persze ha tandíjas helyre kerülsz, nem csekély összegű a tandíj (drágább mint Romániában).


Vannak jó diákhitelek Magyarországon (ez a hitelrendszer sokkal jobban működik, mint Romániában, bár itt is van ilyen, de kedvezőtlenebb feltételekkel).


Én azért mégsem mennék a helyedben oda, főleg ilyen szak esetén, mint a pszichológia.


Kolozsváron jó a képzés magyarul, és még mindig mehetsz utána mesterizni, PhD-zni Magyarországra, ha akarsz. Viszont nagyon nem mindegy, hogy ha ott végzed el, eleve kizárod vagy legalábbis nagyon megnehezíted annak a lehetőségét, hogy valaha is haza tudj települni, vagy ha mégis megoldod, eleve lemondassz arról, hogy román betegköröd is legyen.


Persze lehet, hogy most nem akarsz itthon élni, de bárhogy alakulhat az élet, és jobb, ha a lehetőségek minél szélesebb skáláját tartod nyitva magad előtt, míg ki nem alakul az életed.


Gondolj bele: Magyarország egy tíz milliós kis ország (rengeteg, sőt, túl sok pszichológussal). Románia egy húsz milliós ország.


Ha úgy végzed el a pszichológiát magyarul, hogy közben megtanulod a román terminológiát is, használod a román nyelvet, és mondjuk még egy nemzetközi nyelven is elsajátítod a szaknyelvet és jól beszélsz, a lehetőségeid sokkal nagyobbak lesznek (és még mindig eldöntheted, hogy melyekkel akarsz élni és melyekkel nem).


Ha tudsz románul és magyarul, már eleve három országban (Magyarország, Románia, Moldva) van esélyes jól boldogulni, egy többszázezer négyzetkilométernyi területen tudsz otthonosan létezni és 34 millió potenciális páciensed van startból! :-)


Ha ehhez egy fontosabb nemzetközi nyelvet is megtanulsz, a lehetőségeid még jobbak lesznek.


Én senkinek nem javaslom, hogy ha választhat egy két- vagy többnyelvű közeg és egy egynyelvű közeg között, akkor az utóbbit válassza. Miért korlátoznád le magad, miért zárnád be magad egyetlen nyelvterületre és kultúrközegbe? Ki tudja, mit hoz az élet? A több lehetőség mindig jobb.


Vannak továbbtanulási ösztöndíjak. Én a helyedben ilyet keresnék és megpályáznám. Könnyen lehet, hogy találsz olyat, ami a tandíjadat fedezi. Meg aztán dolgozni is lehet egyetem mellett, részmunkaidőben.


Mindenképpen Kolozsvárt javasolnám inkább, de persze ez csak vélemény.

2016. dec. 9. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ja, és ne feledd, hogy a Babes-Bolyai Tudományegyetem Románia legjobb egyeteme, amit a nemzetközi rangsorok általában az ELTE-vel azonos szintre helyeznek. Az oktatás színvonala nagyon jó, miközben elképesztően olcsó a képzés európai mércével mérve. Ha Magyarországon nem sikerül az állami helyet megcsípned, sokkal drágában fogsz tanulni, és könnyen megtörténhet, hogy sokkal gyengébb oktatást kapsz (attól függően, mely egyetemre jutsz be). Ez is fontos fegyvertény...
2016. dec. 9. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!