Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ha határon túli magyar vagyok,...

Ha határon túli magyar vagyok, és Magyarországra szeretnék menni Egyetemre, akkor milyen érettségiket kell tennem?

Figyelt kérdés

Jövőre fogok érettségizni, de már most nagyon félek. Itt nálunk 3 tantárgyból kell érettségizni. Ez a magyar (irodalom és nyelvtan egybe), egy szaktantárgy, és egy választott tantárgy.

Tudom, hogy Magyarországon pl. történelemből, matekból és angolból is kötelező az érettségi, de nálunk ezeket nem kérik. Akkor nekem ezekből egyáltalán nem is kell érettségiznem? Elég az a 3 tantárgy amiből itthon érettségizem + 2 tantárgy amit az Egyetemen fognak kérni?

Pl. ha az ELTEre mennék történelem, földrajz tanárnak, akkor kell még érettségiznem egy emelt történelmet, és egy közép szintű földrajzot.

Akkor összesen abból a 3 tantárgyból amit itt kérnek + töri és föci lesz az érettségim?

Vagy kell ugyan úgy nekem is angolt, matekot meg ezeket is tennem?

Meg a tanulási eredményeknél nézik a 11 és a 12 végét, és láttam, hogy nézik a történelmet is. Az én sulimban csak 10ig volt történelem, már nincs. Akkor nekem az helyett mit fognak nézni vagy hogy van ez?

Sajnos nagyon nem vagyok tisztába a dolgokkal, hogy hogy megy ez az egész folyamat, nagyon hálás lennék ha valaki tudna segíteni és elmagyarázza nekem mi hogy megy. Előre is köszönöm.


2017. aug. 7. 18:04
 1/8 cathilina ***** válasza:
51%

Ugyan a kérdésedre teljes egészében nem tudok válaszolni, azért néhány tévképzetet eloszlatnék:

1, Magyarországon az érettségi öt tárgyból kötelező (kivéve, ha valamiből fel vagy mentve) ezek a matek, magyar (irodalom és nyelvtan,) töri, egy választott természettudomány, egy választott nyelv (nem feltétlenül angol.)

2, A pontokat kétféleképpen lehet számítani:

- Az összes érettségid százalékos átlaga (max 100p) + az utolsó két év végi osztályzatod duplája az alábbi tárgyakból: matek, töri, magyar (irodalom és nyelvtan átlaga,) választható nyelv, választható természettudomány (max 100p) + a szakodhoz szükséges 2 tárgyból az érettségi eredményeid százalékos összege (max 200p) + a pluszpontjaid (max 100p)

- a szakodhoz szükséges 2 tárgyból az érettségi eredményeid százalékos összegének duplája (max 400p) + a pluszpontjaid (max 100p)

Szóval elvileg ha duplázol, nem számít a matek meg az ilyesmik.

2017. aug. 7. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
63%

[link]


Ebből tudod a pontokat számolni. Aztán olyan tárgyakból érettségizz, ami felvételi tárgy az adott szakra, ha több kell, akkor több tárgyból érettségizz (biztos van rá lehetőség).

2017. aug. 7. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Akkor sajnos az angolt nem úszom meg, 11 éve tanulom a suliba, de sajnos elég nehezen megy, na majd lesz valahogy. Még 1x köszönöm a segítséget.
2017. aug. 7. 19:16
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Fogadjunk, hogy vajdasági vagy, és közgazdaságiba jársz? :D


[link]

ezek alapján a követelmények közé tartozik a pályaalkalmassági vizsga, emelt szintű történelemérettségi, és közép szintű földrajzérettségi.

NEM kell angolból, sem matekból érettségizned, attól függetlenül, hogy a Magyarországon tanuló diákok számára ezek kötelezőek. Tehát úgy lesz, ahogy írtad, abból a 3 tantárgyból leérettségizel otthon, a választottad legyen a földrajz, Magyarországon pedig teszel történelemből emelt szintű érettségit. Ennyi, ilyen egyszerű.


Pontszámítás esetén nálad történelemből a 9. és 10. évvégi jegyet fogják nézni. Egyébként ez így is van leírva, az utolsó tanult két év osztályzata számít.


Teljes pontszámítás pedig (ha nem duplázol) így fog kinézni:

-lehet 100 pluszpontod, ebből 50 jár az emelt érettségi miatt, valamint 40 pont az országod nyelve miatt, mivel 12 évig tanultad, és a sulidban kapsz majd erről egy papírt, ha igényled, hogy ez felsőfokú nyelvvizsgának számít. (viszont ez csak a felvételibe számít vele, a lediplomázáshoz rendes (valódi) nyelvvizsga kell majd! de az még messze van)

-maximum 100 pontot lehet összeszedni az utolsó két évben tanult magyar, idegennyelv, történelem, matematika és választott természettudományos tantárgy jegyeiddel

-maximum 100 pont jár az érettségi bizonyítványodra (ha szerbiai vagy, mint ahogy gyanítom, akkor nagyon ajánlom, hogy mindegyik érettségid 5-ös legyen, és akkor az érettségiátlagod max. pontos lesz, ami elég nagy előny a Magyarországon tanulókhoz képest, hidd el) --> ebbe az átlagba nem számít bele a Magyarországon tett emelt szintű töri érettségi, mivel az nem lesz benne a bizonyítványodban, hanem csak tanúsítványt kapsz róla

-illetve lehet még maximum 200 pontod arra a két érettségidre, ami a felvételi követelményben benne van, ergo esetedben ez a földrajz és a történelem. Ha az otthoni közép földrajzod 5-ös, az 100 pontnak számít + a töri emelted pontszáma, ami ha mondjuk 85%-os, akkor 200-ból lenne 185 pontod


Viszont Vajdaságból kb. a diákok háromnegyede Magyarországon tanul tovább, biztos van neked is 1000+1 ismerősöd, nyugodtan kérdezd őket, ha nem értesz valamit, vagy az osztálytársaidat/tanáraidat. Nekem is írhatsz, ha valami még mindig nem tiszta. :D

2017. aug. 7. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Ment neked is a zöld kéz :)
2017. aug. 7. 20:33
 6/8 anonim ***** válasza:
Azt azért legalább leírhatnád, hogy valóban vajdasági vagy-e, vagy számodra teljesen irreleváns infókat adtam meg. Amennyiben máshonnan való vagy, javaslom tedd fel újra a kérdésedet, és ne titkold el a származásodat, mert biztos információkkal csak olyanok tudnak ellátni, akik szintén ott laknak, ahol te.
2017. aug. 7. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
én kárpátaljai vagyok,és idén érettségiztem,és Magyarországon fogom folytatni,szóval ha van kérdésed akkor szólj :))
2017. aug. 8. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de az előtted hozzászóló szintén Vajdasági ahogy én is, és ő már segített. Azért köszönöm:)
2017. aug. 8. 14:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!