Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Pszichiátria vagy pszichológia...

Pszichiátria vagy pszichológia? Pszichiátria szak (? ) elérése?

Figyelt kérdés

Lehet rossz kategóriába rakom fel a kérdést...


Bocsánat a vázlatos kérdésekért. Igazából két dologról szeretnék tájékozódni.


Az egyik a pszichiátria éspszichológia közti különbség. Természetesen az alapok meg vannak, hogy van különbség, egyik orvos másik bölcsész, és hasonlók. Igazából nekem mindkettő szimpatikus, legalábbis amit eddig tudok róluk, mert őszintén szólva nem igazán látom a határt köztük. Engem kiemelkedetten érdekelnek a mentális betegségek, és úgy hallottam, hogy az a pszichiátria területe. Így igazából arra lennék kíváncsi, hogy pontosan mi tartozik melyik terület alá.


A másik kérdés, hogy nem igazán találtam pontos információt a pszichiátria elérési módjaira. Legtöbbhelyen azt hallottam orvosit kell végezni, majd utána vagy szakosodni vagy valami képzést elvégezni. De voltak olyanok akik azt mondták pszichológiát és utána valami képzést.... Így nem igazán tudom biztosra.


Előre is köszönöm a válaszokat!



2017. nov. 20. 20:41
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A pszichológus nem feltétlenül beteg emberekkel foglalkozik, gyakorlatilag bármely, teljesen egészséges embernek lehet olyan periódus az életében, mikor szakember segítségére van szüksége. Lehet ez egy gyászreakció, egy nem megfelelően feldolgozott trauma, párkapcsolati problémák stb.

A pszichiáter viszont mentális betegekkel dolgozik, pl. skizofrénekkel, súlyos depressziósokkal stb.

Igazából a munkájuk sok esetben nem szétválasztható, pl. pszichiátriai (és egyéb orvosi) osztályokon is dolgoznak pszichológusok (klinikai szakpszichológusok).

Az is elég sarkított, hogy a pszichológus beszélget, a pszichiáter meg gyógyszert ad, hiszen a pszichiáter is beszélget a pácienssel, ő is csinálhat különböző típusú pszichoterápiás képzéseket, amik ugye alapvetően nem vagy nem csak a gyógyszeres kezelésről szólnak.


Pszichiátria szakképzést az orvosi egyetem után lehet végezni. Ez után még lehet tovább szakosodni pl. addiktológusnak, aki kifejezetten függőségben szenvedőkkel foglalkozik.

Ha pszichológus szeretnél lenni, akkor pszichológia alap-, majd mesterképzést kell végezned. Utána lehet tovább szakosodni pl. klinikai szakpszichológiára, ha kifejezetten egészségügyi intézményben szeretnél dolgozni.

Pszichoterápiás képzéseket orvosként és pszichológusként is csinálhatsz, de azok kegyetlenül drágák. Gyakorlatilag páciensként sok-sok óra saját élmény kell (magyarul el kell menned egy pszichoterapeutához egy terápiára, mintha te lennél a páciens), aminek az óradíja általában 10-15 ezer forint. És mondjuk kell 120-150 óra sajátélmény.


Talán úgy tudok tanácsot adni, hogy ha az emberek lelkével szeretnél foglalkozni, tehát nem feltétlenül betegekkel, csak olyanokkal, akiknek egy-egy élethelyzet miatt szükségük van szaksegítségre, akkor a pszichológiát válaszd.

Ha kifejezetten mentális betegekkel szeretnél foglalkozni, akiknek a kezelésében a beszélgetések mellett igen fontos szerepe van a gyógyszeres kezelésnek is (pl. egy skizofrént nem tudsz csupán beszélgetéssel megfelelő szinten tartani), akkor a pszichiátriát. De mint mondtam, pl. a klinikai szakpszichológus elég érdekes átfedés a kettő között, hiszen ő is kórházban dolgozik, betegekkel, de mégsem ír gyógyszert, hanem csak terápiás üléseket tart pl.

2017. nov. 20. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok. Annyival kiegészíteném, hogy pszichológus pszichoterapeuta csak akkor lehet, ha előtte klinikai szakpszichológus képzést végez.

Tehát pszichoterápiával foglalkozhat pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus, ha megcsinálta a megfelelő képzést.

2017. nov. 20. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Még mindig az első vagyok:D

Ez a két oldal írja le szerintem a legjobban a kettő közötti különbséget:

[link]

[link]


Gyakorlatilag ugyanaz, amit én is leírtam, de talán ha több megfogalmazásban olvasod, akkor jobban érthető lesz.

2017. nov. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen nayon hálás vagyok! És a tanácsodnak is a hasznát tudom venni, köszönöm!
2017. nov. 21. 17:19
 5/6 A kérdező kommentje:

A mentális betegségekben inkább a beszélgetés része érdekel, és hát nem feltétlenül kell komoly mentális betegséggel rendelkezniük, vagy bármilyennel. Csak a skizofrénia, bipoláris személyiségzavar és egyéb komolyabb beteségel eléggé izgatnak. Nem tudom, hogy lehetne ezt úgy megfogalmazni, hogy emberségesnek hasson, de az lenne a lényeg, hogy a mindennapi élményeiket szeretném meghallgatni, "taulmányozni" őket... Szóval nekem nem lényeges, hogy gyógyszert tudjak felírni nekik, hanem azt hogy lelki támaszt nyújtsak nekik.

Igazából inkább az érdekel, hogy mi van a lelkük mélyén , mi okozza a problémáikat, vagy a mentális betegségük hogyan hat az életükre. Szívesebben beszélgetnék velük hasonló dolgokról. Nem akarnám úgy kezelni, hogy felírom a gyógyszert és ennyi. Így mondhatni a pszichológia érdekel jobban, viszont azon belül inkább a komolyabb betegségek amik már a pszichiátria területéhez tartoznak.

Viszont ha jól értelmezem, akkor a klinikai szakpszichológus nagyjából evvel foglalkozik.

2017. nov. 21. 17:47
 6/6 anonim ***** válasza:
Engem is a mentális problémák érdekelnek és a pszichológia/átria között vacillálok. Kérdező, mit kezdtél el tanulni végül?
2022. jan. 17. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!