Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Lehet úgy jogászként dolgozni,...

Lehet úgy jogászként dolgozni, hogy az ember el tudjon számolni a lelkiismeretével?

Figyelt kérdés
Nagyon moralizáló alkat vagyok, és most felvételizek majd másodjára, húsz éves vagyok. Egy félévet jártam bölcsészkarra, most kérdezősködöm, beszélgetek joghallgatókkal, praktizáló ügyvédekkel illetve akit jogászt csak érek. Az az érzésem hogy bármilyen jogi területen dolgozik az ember az elvhűséget ki lehet dobni a kukába ha érvényesülni és megélni szeretne. Egy ügyvéd nem válogathatja meg hogy kiket véd - illetve nem célszerű neki -, a közjog pedig... Orbánisztán, feudalista kleptokrácia. A versenyszférában például egy jogtanácsos - gondolom én - olyan jogtanácsokat osztogat ami hozzásegíti az adott céget, vállalatot egy kis profithoz akár környezetszennyezés, vagy bármi más árán amiért a törvény még nem büntet. Lehet ezt a pályát tisztességesen, becsületesen végezni? Éhhalál nélkül? Mert ha így nem vagy csak aprópénzért, akkor lehet érdemesebb lenne valami érdekesebbel foglalkoznom amiből szintén nem élek meg.

2017. dec. 25. 00:27
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Persze. A jognak nem minden területe erről szól. Sőt. Az más kérdés, hogy a "kirakatba" ezek a területek vannak kirakva, mert külső, laikus szemlélőnek ezek tűnnek izgalmasnak.

Egy munkaügyi jogász, egy válóperes ügyvéd, vagy egy államigazgatásban dolgozó jogász munkája során messze nem kell ilyen szinten "elszámolni a lelkiismeretével". Helyesebben: el kell, hiszen döntési helyzetek elé kerülnek. De erkölcsileg kevésbé aggályos témák során.

2017. dec. 25. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A jó édes ***** válasza:
92%

Miért, mérnökként, gyógyszerészként vagy katonaként lehet?

A jogászok munkája nem igazságot szolgáltatni, hanem jogot.

2017. dec. 25. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
90%

Ügyvéd az öcsém. Pár éve volt egy elég nagy hírű gyilkossági ügy, ahol ismertem az áldozat és a gyilkos családját is. Ő védte az elkövetőt. Én ki voltam akadva, hogyan lehet...

Azt mondta, tudja, hogy ő követte el, nem az a célja, hogy kimosdassa, hanem az, hogy biztosítsa, hogy jogszerű eljárásban legyen része, a büntetése annyi legyen, amit jogszabály trendek ilyen bűncselekményehez, hogy súlyosbító körülményként csak azt vegyek figyelembe, ami tényleg fennállt, enyhítőt ne hagyják figyelmen kívül.

Azóta kicsit másképp látom a védők munkáját.

2017. dec. 25. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%
Ttendek, az... Rendel. Bocs, autokorrekt :)
2017. dec. 25. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
90%

Az a baj, hogy a fogalmakkal sem vagy tisztában.

Te valami erkölcsi felsőbbrendűségről rebegsz, a jognak nem ez a lényege.

A gyilkost is kell védeni, hogy ne sérüljenek a jogai, ha már jogállamban élünk. Nagyon gyerekesen látod ezt az egészet, és fogalmad sincs arról, mi miért zajlik a háttérben.

Javaslom a Kémek hídja c. filmet, csak, hogy árnyaltabban lásd a dolgokat. Meg talán jó lenne érettebben is.

2017. dec. 25. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, mi a tisztességtelen abban, hogy egy cégnek segítesz, hogy a törvényi keretek közt működjön?
2017. dec. 25. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%
Kérdés hogy mit tekintesz a jogász ügyvéd feladatának. Ha az ügyfél jogi képviseletét akkor nincsenek morális kérdések.
2017. dec. 25. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
Minden munkát lehet így is és úgy is végezni. Lehet cukrászként lejárt szavidejű anyagokkal dolgozni és 400%-os profitot tenni rá, ahogy lehet moralizálni portásként is. A kérdés az, hogy milyen ember vagy, és mi fér neked bele. Ahogy vannak nőgyógyászok, akik megtagadják az abortuszt, te is lehetsz olyan jogász, akinek bizonyos dolgok nem férnek bele. Az, hogy ki vagy, nem változik meg a hivatásodtól. Csak rajtad múlik.
2017. dec. 25. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

Pont joghallgató vagyok. Valaki írta itt a munkajogászt és a válóperes ügyvédet. Háát, utóbbihoz pont kell olyasmi gyomor, mint a büntis ügyekhez :D

Amúgy ezen a területen is lehet "jó oldalon" állni, lásd: alapvető jogok biztosának hivata, civil szervezetek (pl. Utcajogász), de mindenhol fogsz olyan ügyekkel találkozni amik mocskosak. Családjognál, munkajognál, a közigazgatásban, mindenhol.

2017. dec. 25. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, még a személyeskedőek is segítettek. Viszont tisztelettel szembehelyezkednék azokkal a véleményekkel amik szerint a jog az csak jog, gyakorlati alkalmazásra, nem kell mindenféle ködös erkölcsi értékeket idekeverni. A Földi-Hamza féle Római Jog könyvnek rögtön az elején a "Római jog tulajdonságai" bekezdésben áll egy ilyen sor: "Arra nevel, hogy a jog nem társ.-i értékek és célok nélküli §-halmaz, legfőbb célja: igazságosság és méltányosság érvényre juttatása." és valahol később a töris részben az archaikus római közösségnél arról is ír hogy a jog ezeknek a ködös erkölcsi értékeknek a konkrét megfogalmazása. Tehát az hogy ezt a kettőt válasszuk külön mert eleve semmi közük egymáshoz, az azért talán túlzás. Az a hozzászólás ami azt állítja hogy bármilyen munkát hozzáállás szerint lehet végezni és egy cukrász is lehet görény, ez nagyon tetszik és megnyugtató gondolat csak attól félek hogy a jog esetében ez nincs így, ugyanis senki nem sétál ki az egyetemről például egy kész praxisba ahol válogathat hogy mit vállal és mit nem, így már csak a felelősségnek a relativizálása marad ami a hozzászólások többségét is jellemzi eddig. Ha az mentesítene az önvád alól, hogy "de hiszen ez a jog én jogot szolgáltatok nem igazságot" akkor tiszta lelkiismerettel védhetnék például egy gyermekelhelyezési perben egy olyan anyukát akiről tudom hogy nem nyerhet (a pénzt viszont eltenném), és akkor ezt a kérdést sem írtam volna ki. Lehet nem is fogalmaztam elég pontosan de nem arra vagyok kíváncsi hogy úgy általánosságban hogy lehet ezeknek a dolgoknak a felelősségét szétkenni jogászként, hanem hogy van e számomra mód ezt a pályát úgy végezni hogy az értékeimet ne kelljen a szabadidőmre korlátozni.
2017. dec. 25. 13:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!