Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ti mennyit költötök egyetemen...

Ti mennyit költötök egyetemen egy hónapban?

Figyelt kérdés

Jövőre fogok (szeretnék) kezdeni a szegedi orvosin, és mivel 291 km-re lakom, és kolis leszek (ha felvesznek).

Az a helyzet, hogy itthonról nem nagyon tudnak fixen támogatni...Elvileg anyukám ad majd havonta 15 ezret (ez egyébként a 18 évig elmaradó gyerektartás pótlása lenne), nagyszüleimtől egy 10-est, plusz amennyit apuék szánnak rám, de nem hiszem, hogy ez 20-25 ezernél több lenne havonta. Tehát egy hónapra lenne alsó hangom kb 45 ezer forintom. Ebből kellene a kolit fizetni, ami 9300 ft, az útiköltséget ha haza akarok menni, de mivel az egy tízes oda-vissza, így azt hiszem 2-3 havonta fogom csak megejteni, akkor ugye a kajámat, tankönyvek, jegyzetek stb...Ebből így valószínűleg nem fogok kijönni, pedig nincsenek különösebb igényeim, még csak bulizni sem szoktam járni.

Diákhitelen gondolkodtam, hogy havi 30-at, esetleg 40-et felvennék, aztán egyetemen után meg törtleszthetném, viszont félek, hogy adósságba verem magam az elején...Eddig is kolis voltam, heti 6 ezerből elvoltam, de akkor közelebb is volt a koli + nem voltak ilyen nagyobb kiadásaim a sulira.

Nektek mennyi kell egy hónapra? Ha felveszem a diákhitelt, akkor olyan havi 75 ezerből kijövök szerintetek?


2018. máj. 25. 13:14
 1/10 anonim ***** válasza:
6%

Ne vegyél fel hitelt.


Ezt embere válogatja egyébként. Van, akinek csak kajára kell havi szinten 15-20 ezer (mondjuk ha eddz vagy valami). Valakinek elég 7-8 ezer, kifli szalámi kombó egész hónapban. Gyorsbüfék kilőve, túl drága. De ha kolin van konyha simán tudsz magadnak 2-3 ezerből egy egész hétre való kaját főzni (ebéd).


Könyveket kölcsönözni lehet, én pl sosem vettem meg semmi ilyet, max ha elvárták (ilyenből volt 1 darab). Az 1 alkalomra 6000FT volt.


Nyomtatás meg ilyenek, amikkel még számolni kell, de ez sem nagy dolog.


Havi 45 ezerből én úgy élnék mint egy kiskirály. Én azért nem tudtam Pestre menni anno, mert ennek a felét sem tudták volna a szüleim állni.


Tehát a problémád igazából nem létezik, mivel ennyi pénzzel aki nem tud boldogulni, az egy barom.

2018. máj. 25. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Szociális támogatás az egyetemen, második félévtől tanulmányi ösztöndíj, ha a lakóhelyed önkormányzata és az egyetem részese, akkor Bursa Hungaricát is tudsz igényelni, ami szintén szociális alapon működik. Emellett ha hétvégente nem jársz haza, akkor tudsz diákmunkázni (vagy esténként), ha nem is mész mindig, pár tízezer forint azért összejöhet belőle.
2018. máj. 25. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
#1 Azért azt ne felejstük el, hogy orvosin eléggé ajánlott a könyveket megvenni. És nem két fillér még használtan sem (mert újonnan pl a Sobotta 3 kötetes anatómia atlasz ~40ezer forint).
2018. máj. 25. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Ertem, koszi.

Kajara szamoltam fel egyebkent többet, mert laktoz es glutenerzekeny is vagyok.

2018. máj. 25. 14:28
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Háát, ha csak 2-3 havonta járnál tényleg haza, akkor a havi 45 ezerre még talán azt mondanám, hogy szűkösen, de elég lehet. Bár így, hogy GM és LM vagy... Mondjuk, ha rossz az anyagi helyzeted, akkor biztosan fogsz kapni bérlettámogatást (ami amúgy havi 4 ezer ft lenne, nem nagy valami, de esetedben azért kicsit számít), és több mint valószínű, hogy szociális támogatást is, ami kb. 10-20 ezer forint körül mozog (de én spec. senkit nem ismerek, aki 12-nél többet kap). Aztán, ha jól tanulsz, akkor 2. félévtől kezdve már kaphatsz tanulmányi ösztöndíjat is (10-30 ezer közötti összeg). Meg esetleg, ha hétköznap nem is, de ha kizárólag hétvégére találnál valami melót, az szerintem bőven beleférne az idődbe, de sajna hétköznap kizárt.

Kollégiumba amúgy tuti, hogy be fogsz kerülni, ha az Apáthyba nem is, de a Jancsóba 100%. Én nem ismerek olyat, aki kolis akart volna lenni, de nem vették fel.

Sulikezdésre pedig azért mindenképpen kellene egy nagyobb összeg, nagyon drágák a könyvek, és azért egy Sobottát (42 ezer) és egy Funkcit (kb. 20 ezer) ajánlott beszerezned. Bár ott van persze a könyvtár, meg netről is le lehet mindkettőt tölteni, de azért csak illene, hogy orvosisként legyen egy komolyabb atlaszod. A funkci meg kb. az orvosisok Bibliája, bár a legújabb kiadást sokan szidják. + ha csak a legfontosabb elsőéves jegyzeteket veszed meg, már az is 10 ezer ft.

Szóval szerintem nyáron menj el dolgozni valahová, ha tudsz, és spórolj kicsit az iskolakezdésre.

2018. máj. 25. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
36%
Hát sajnos Magyarországon az orvosi egyetemet elvégezni támogatás nélkül lehetetlen. Biztos volt akinek sikerült, de... Muszáj a diákhitelt. Mi van akkor, ha adósággba ölöd magad? Milliós adóságod is lehet. Ha orvosi pályán fogsz dolgozni, ezt nagyon gyorsan kifogod fizetni. Legköltségesebb pályát választottad, de később visszahozza az árát. Dolgozni nem tudsz mellette, mert kifogsz repülni. Minden idődet tanulásra kell szánnod, így kell a diákhitel, ha otthonról nem tudnak támogatni. Illetve megvenni a dolgokat, eszközöket. Ugyebár kell saját szike készlet is és stb. ;). Plussz, mi lesz ha fizetősön leszel? Ott elég drága a tandíj.
2018. máj. 25. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Kb 200 ezrem maradt meg tavaly nyáron, azt végigdolgoztam.

Idén viszont nem tudom mi lesz, mert június 27én még érettségizek, viszont július elején már műtenek...úgyhogy valamit ki kell találnom.

2018. máj. 25. 16:48
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Elsőéves eszközök = szikekészlet (kb. 1700 ft) és egy doboz kesztyű (kb. 2000-3000 ft) :D Úgyhogy nem hinném, hogy pont ebbe fog belerokkanni. Ezenkívül még max. egy fehér köpenyt kell vennie kémia laborgyakra, ha még nincs neki.

Amúgy meg, szerintem már elmagyarázták neked, utolsó válaszoló egy másik kérdésnél, hogy általában akik orvosira jelentkeznek, azok nem jelölnek meg önköltséges képzést, hanem inkább újrajelentkeznek 1 évvel később.

Hétvégén meg akár dolgozhat is mellette, szerintem én kb. egy napot nem tanultam hétvégénként soha. De olyan is van, aki hétköznap is dolgozik orvosi mellett, és bírja, bár ezt azért én sem ajánlom neki.

2018. máj. 25. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Szoctám összegeket idén növelik, így kb 30-40 ezer lesz havonta. Pályázz Bursa Hungarica ösztöndíjra és hajts rá a tanulmányi ösztöndíjra. Illetve első évben tudsz egy egyszeri (60-70 ezer) ösztöndíjat pályázni.


Szóval ezekkel együtt 70-80 ezerből igen jól meg lehet élni.

2018. máj. 25. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Igen, a Bursa Hungaricát azt mondták, illetve elvileg az osztályfőnököm pályázott valami megyei ösztöndíjra, de nem tudom, hogy megkapom-e. Az elvileg tanulmányi/versenyeredmény miatt van.


Tulajdonképpen eléggé érdekes helyzetben vagyok...

Apuval élek ugye és az új családjával, és a legtöbb szoctámra elvileg nem vagyok jogosult, mert apu külföldön dolgozik és nagyon jól keres, tehát elvileg "magas színvonalon" kellene élnünk. Viszont a nyakában van vagy 3 hitel, plusz általában nevelőanyám megszabja neki, hogy melyik gyerekre mennyit...(februárban egy héttel a jelentkezés leadása előtt aput arról akarta lebeszélni, hogy engedjen engem egyetemre, nem csak az orvosi karról van szó, hanem bármilyen szakról.)

Szóval lényegében van pénz, csak nem rám vagy a tesóimra. Nem tudom mennyire veszik figyelembe majd, hogy apu nevel, és nem a szülők együtt (még csak papír sincs a válásról, mert nem voltak házasok, illetve gyermekelhelyezési perlekedés, stb. végzés sem született)...

2018. máj. 25. 19:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!