Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Gazdálkodás és menedzsmentet...

Gazdálkodás és menedzsmentet tanulok, jogosan érzem azt, hogy nem értek semmihez?

Figyelt kérdés

Leginkább vállalkozásokról tanulunk.Azt tanulom milyen a jó vállalkozó,hogyan vállalkozzak,mi kell a vállalkozás alapításához stb.Szóval hogy hogyan kéne vállalkozni.


De mégis mire fel vállalkozzak,ha nem értek semmihez?Ha tegyük fel nyitnék egy pékséget..Azt sem tudom,hogy kell kenyeret sütni.Akkor meg minek tanuljam,hogy hogyan vállalkozzak,ha semmilyen tevékenységhez nem értek,amivel vállalkozni lehetne?



2018. dec. 20. 01:19
 1/6 anonim ***** válasza:
86%

Amihez értesz, az a vállalkozás menedzselése. Neked nem kell a kenyérsütéshez értened ahhoz, hogy pékséget nyiss. Elég ahhoz értened, hogy:


- Eldöntsd, egyáltalán pékséget akarj-e nyitni vagy csirkeüzemet

- Üzleti terv készítése (mennyi bevételed lesz, mennyi kiadásod, mennyi hasznot tudsz termelni, cash-flow tervezés stb.)

- Miből fogod finanszírozni

- Hol legyen a pékséged, mekkora helység kell

- Milyen gépek kellenek, azokat miből és milyen konstrukcióban veszed meg vagy lízingeled vagy bérled

- Miket süss (piackutatás, termékfejlesztés)

- Beszerzés, logisztika (alapanyag-ellátás biztosítása)

- HR (pontosan hány emberre lesz szükséged, felvételi interjúk, munkaidő-beosztás, képzés stb.)

- Hova fogod eladni - értékesitési csatornák, vagy saját boltot nyitsz? A marketing teljes tárháza, branding, árazás, terjesztés, logisztika, merchandising stb.

- Üzletfejlesztés, terjeszkedés (például franchise?)

Stb. stb.


Itt jegyzem meg, hogy a Fornetti is egy pékség, amely családi vállalkozásként indult, mostanra mégsem maga a sütögetés a lényege, hanem egy hatalmas franchise vállalat működtetése. Minél nagyobb egy vállalat, annál többféle specialista dolgozik benne üzleti területen is, például amíg egyedül vagy üzletember, addig te foglalkozol a pénzügyekkel, személyüggyel, marketinggel, operáció-menedzsmenttel, logisztikával, beszerzéssel – de a növekedéssel ezeket külön szakemberek veszik át, majd egész osztályok és azon belül is külön specialisták (például a marketing is specializálódik ezerfelé).


Azaz nem, nem kell tudnod kenyeret sütnöd egy pékség üzemeltetéséhez. Ehhez elég, ha felveszel pékeket, akik tudnak.

2018. dec. 20. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

De ha nyitok egy csirkeüzemet,honnan tudom mekkora helyiség kell,milyen gépek kellenek,mennyi főt kell alkalmazni stb honnan tudjam,ha soha életembe nem jártam még csirkeüzembe,azt se tudom hogy egyáltalán mit csinálnak ott?Meg egy pékség esetében egy pék talán jobban meg is tudná ezt csinálni,hiszen jobban tudja hogy mi kell egy pékségbe.

Szerintem ez egy olyan diploma,ahol az a lényeg,hogy a papír meglegyen,hogy felvehessenek valami gazdasági állásra,de tényleges értékes tudást nem ad

2018. dec. 20. 12:01
 3/6 anonim ***** válasza:
80%

Jó a kérdésed: honnan szerzel iparági ismeretet?


1/ Elmész már egyetem mellett húskombinátba gyakornoknak (nem, nem csirkepucolónak, hanem a gazdasági osztályra), és kitanulod/kifigyeled az iparág sajátságait.


2/ Veszel tankönyveket az iparágról, és egyszerűen megtanulod olyan mélységig, amire szükséges lehet. Ha nagyon fanatikus vagy, beiratkozol agrár-egyetemre BSc-re vagy valami szakosító diplomára, és kitanulod, hogy mizújs.


3/ Fogsz magad mellé egy húsipari mérnököt, akinek van fogalma a csirkéről, de kevesebb fogalma van az üzletről. Voilá. Csak a legkevesebb üzlet one-man-show.


Összefoglalva: csapatmunka. És fontos, hogy megértsd, hogy a te részed is nagyon értékes. Feküdj rá valamilyen részére a tanulásnak (pl nekem a kedvenceim voltak az operations management, logisztika, vezetői számvitel, vállalati pénzügyek), és legyél abban a legjobb. Hidd el, egy péknek / hentesnek nincs rálátása ezekre a menedzsment dolgokra.


Még valami. Amikor elkezdtem járni az egyetemre (BGE kermark), akkor az első évben PONT ugyanúgy éreztem, mint te. Mondom wtf? Nem értettem eleinte ezt a sok humbugot, értékláncot, 4P-t stb. De ez csak kezdeti nehézség. Lassan meg fogod érteni az egészet és egyre konkrétabbá válik minden.


A legfontosabb lenne, hogy keress sürgősen valami gyakornoki helyet minél nagyobb cégnél.

2018. dec. 20. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem ez egy olyan diploma,ahol az a lényeg,hogy a papír meglegyen,hogy felvehessenek valami gazdasági állásra,de tényleges értékes tudást nem ad."


Ez a legkevésbé sincs így, rengeteg hasznos tudást ad a szak, csak max. eleinte még kapkodod a fejed vagy nem áll össze a kép. De a menedzsment igenis nagyon konkrét és fontos tudomány, és csak annyit mondok: a legtöbb vállalkozás pont a sz@r menedzsment miatt megy tönkre, elég, ha annyit mondok: Nokia. Pozitív példa: az Extreme Digital egy olyan iparágban ívelt fel, és akkor, amikor maga az iparág éppen meghalóban volt (fényképezőgép kereskedelem).

2018. dec. 20. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

A menedzsment nem arról szól, hogy minden szakmai részhez értened kell.


Nyilván egy cégnél sok szakma koncentrálódik: adótanácsadó, könyvelő, jogász, a tevékenységtől függően szakmai team (mérnök, stb.), ezek mellett ott vannak a koordinátorok, asszisztensek stb.


Nyilván menedzserként te a hard skillek birtokában nem vagy, nem az a dolgod, hanem a döntéshozás, tervezés, az egészen más terület.

2018. dec. 20. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Hát nem tudom,én utálom a csapatmunkát,egyedül szeretek dolgozni
2018. dec. 22. 12:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!