Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mit tanácsoltok ilyen esetben,...

Mit tanácsoltok ilyen esetben, tapasztalatok egyetem témában?

Figyelt kérdés

18 éves lány vagyok, 2019-ben, azaz jövőre végzek a gimnáziumban. Ami a jövőmet illeti, az álomszakmám a német tolmács lenne, és egyetemre szeretnék menni majd mindenképpen. Viszonylag erős átlagom van, németből dicséretes 5-ös vagyok, angol és magyar 5-ös, matek és töri 4-5 között van. (De úgy, hogy nem sokat tanulok, sajnos ellustultam kicsit). Nyelvvizsgám még nincsen, németből és angolból is megyek február-március környékén.

A gond “csak” annyi, hogy az anyagi helyzetünk nem a legstabilabb, és az egyetem ugye költségekkel jár, amit a szüleim nem tudnának fizetni. Illetve szeretnék még jogosítványt, autót, a német nyelvet felsőfokon tudni és az angolt erős középszinten, plusz be akarom biztosítani magam anyagilag.

Ezért kérdéseim a következők:

1. Megéri-e egyetem előtt halasztani egy évet abban az eseteben, hogy az alatt az egy év alatt dolgoznék illetve nyelvtanfolyamra járnék? ;plusz megvalósítanám a fent leírt céljaimat)

2. Nem esnék ki nagyon a ritmusból? Mennyire lenne nehéz visszarázódni a keményebb tanulásba?

3. Hol lenne a legjobb dolgozni az alatt az egy év alatt érettségivel meg lét nyelvvizsgával? (Nyelvtanulást nem akarom megszakítani, és jó pénzt is szeretnék)

4. Tapasztalatok ilyen téren?



2018. dec. 21. 19:59
 1/4 A kérdező kommentje:
Ja még egy: germanisztikára készülök ugye. Azt menniyre lehet bírni? Úgy hallottam, nagyon erősen követelik a nyelvet.
2018. dec. 21. 20:01
 2/4 anonim ***** válasza:
46%

Szia! Német tolmács szakma nem nagyon létezik ma már, csak a brüsszeli adninisztrációban. Viszont némettanárra illetve szakfordítókra szükség lesz. Nem nagy külőnbség, csak mondom.


Mindenképpen hasznos, ha eltöltesz egy évet német nyelvterületen akár egyetem előtt is. Akkor is, ha csak a mekiben dolgozol, vagy au pairkedsz (bébisintér).


Hogy bővítsd a lehetőségeidet, mindenképpen javaslok a német mellett egy külkereskedelem szakmát is (BGE), ezt levelezön mellé tudod tolni (pénzhiány esetén meg diákhitelből például, csak óvatosan!).


Ha van még kérdésed vagy tudok valamit segíteni, írj rám. Németországban dolgozom, talán tudok felelni pár kérdésedre.

2018. dec. 21. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
66%

Hát én mást látnék jónak.


A nyelvek a mai világban nagyon sokat számítanak. De szerintem az tanulható otthon is.



Én inkább úgy csinálnám, hogy összehoznék egy német-angol kombót magamtól (vagy hát nem egyetemi képzésen) és egyetemen inkább valami gazdasági vagy menedzseri vagy akármilyen papírt szereznék.


Így ha végzel az egyetemen nem csak két nyelvet fogsz beszélni, hanem lesz valami gazdasági, marketingi vagy egyéb más ismereted is ami munka keresésnél sokat jelent.


Igaz, hogy 2 folyékony nyelvvel találnál munkát így is - úgyis, de ha mellette van még valami gazdasági vagy akármilyen egyéb tudás, akkor viszont nem csak nyelveket tudsz hanem van valami pluszod is hozzá.

2018. dec. 21. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Én nem pont germanisztikás vagyok, de nyelvszaknak nyelvszak és én is kihagytam egy évet az egyetem előtt.


1. Megéri-e halasztani egy évet az egyetem előtt?


Ha az anyagiak miatt szeretnél halasztani, akkor az szerintem nem feltétlenül megéri/nem éri meg kérdése, hanem inkább, kényszer, nem? Mármint vagy van rá pénz vagy nincsen. Mindenesetre, mindenképpen azt javaslom, hogy nézzetek utána és számoljátok ki (esetleg érdemes rá is kérdezni valakinél), hogy körülbelül mennyi költséggel és támogatással számolhattok majd. Nyilván egyetemtől függ, de pl. nekem a kollégium nagyon olcsó (nincsen havi 10.000 forint) és tulajdonképpen az utazást, illetve a kajámat kell kifizetni. Konkrétan egyetemi költségem nincsen, mert soha nem kellett megvennünk semmit sem, pl. könyveket vagy a könyvtárból kölcsönzünk vagy pedig az oktatók átadják nekünk digitális formában. Valamint elég sok támogatást lehet megpályázni pl. szociális ösztöndíj, lakhatási és utazási támogatás, gólyapénz, alaptámogatás stb. Nem azt mondom, hogy ez mindenhol így van, de lehetséges, hogy az általad választott egyetem is hasonló módon segíti a hallgatókat. Ezt azért érdemes megnézni, mert hátha meg tudjátok oldani az egy év kihagyással is.


A nyelvtudás pedig szintén egy hasonló kérdés. Ha nem megfelelő, akkor fel kell turbózni és jól jön az az egy év gyakorlás. Viszont, ha nem és anélkül is megy, akkor nem szükségszerű az az egy év kihagyás. Amúgy nem kell anyanyelvi szinten beszélni a nyelvet, sőt még a felsőfok sem feltétlenül elvárt, úgyis vannak nyelvfejlesztő órák is, viszont azért kell egy biztos alap. Abba kell belegondolni, hogy te az elkövetkezendő három évben azon a nyelven fogsz tanulni pl. nyelvészetet, törit, irodalmat stb. és itt jelzem, hogy mindenképpen nézd meg a tantervet is, mert abból láthatod, hogy konkrétan milyen tárgyakra számíthatsz. A személyes tapasztalatom az az, hogy nagyon sokat kell olvasni (szakirodalmat és szépirodalmat is) és rengeteg beadandót kell készíteni (pl. műelemzések, esszék, művek), amihez azért kell a nyelvtudás. Általában az szokta okozni a nehézséget, hogy az ember pl. megérteti magát külföldön, elcseveg egy-két szót, idegen nyelven nézi a sorozatokat, olvas egy kis szórakoztató irodalmat és ez mind nagyon pöpecül megy, aztán mikor az egyetemen elétesznek egy nyelvészeti könyvet, tele szakkkifejezésekkel és tömény elmélettel, akkor csak pislog. Ezt most nem bántásként írom vagy semmi ilyesmi, de nekem ez a tapasztalatom és nekem is igazából ez okozta a kezdeti problémákat. Szóval, ha nekem előtte lett volna még egy üres évem, akkor én lehetséges, hogy erre picit jobban felkészültem volna, ha előre tudom. Viszont én nem szerettem volna többet halasztani és megmondom őszintén, hogy én annyira nem tartottam hasznosnak azt az egy kihagyott évet sem.


2. Mennyire esel ki a ritmusból?


Szerintem ez abszolút egyénfüggő. Én pl. egy nyári szünet után is úgy éreztem mindig, mintha évek teltek volna el az utolsó tanítási nap óta és borzalmas volt elkezdeni... Ez az egy év kihagyás után is így volt. A képességeimmel, tudásommal, koncentrációmmal stb. nem volt probléma, viszont nagyon nehéz volt megszoknom, hogy akkor most minden nap óráim vannak, amikre be kell járni és nem lehet hiányozni és ha hazaérek, akkor nem a sorozat és a könyv jön, hanem a tanulás és a házi. Szóval nekem ez nem volt egyszerű, de kb. egy-három hónap kellett is hozzá, amíg megszoktam. Utána már jól éreztem magam az egyetemen is. Aztán volt olyan szaktársam, aki otthagyta a szakot, mert inkább visszament dolgozni és olyan is volt, akinek szinte meg sem kottyant. Ez nagyon személyiségfüggő.


3. Hol lehet dolgozni?

Ez megint elég specifikus dolog, attól függ, hogy milyen lehetőségek vannak felétek. Én vidéki vagyok és errefelé még végzettséggel is nehéz elhelyezkedni, szóval nem volt egyszerű. A nyelvtudás (mármint normális végzettség pl. szakma vagy diploma) nem ér sokat, így azzal nem nagyon tudtam mit kezdeni. Viszont dolgoztam pl. pékségben, kávézóban, fagyizóban, könyvesboltban és nem kerestem magamat halálra, viszont szerettem és kellemes volt. Szerintem hasonló pozíciók jöhetnek szóba pl. eladó, pultos vagy esetleg adminisztrációs munkák, de neked kell tudni, hogy felétek milyen lehetőségek vannak.

2018. dec. 23. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!