Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan tudnám eldönteni, hogy...

Hogyan tudnám eldönteni, hogy az általános orvosira vagy a fogorvosi karra jelentkezzek?

Figyelt kérdés
Hónapok óta vacillálok, a sorrendet már le kellett adni, most az ÁOK van az első helyen, de ezt egyszer még megváltoztathatom. Egyszerűen képtelen vagyok eldönteni.

2019. máj. 21. 21:02
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
37%

Menj FOK-ra és akkor nagyobb esély marad nekem ÁOK-ra xD


Bocsi, viccet félretéve: mit szeretnél jobban? Mi az, ami miatt nem tudsz dönteni? Túlságosan is a jövőre koncentrálsz, hogy az egyik hosszabb, mint a másik, vagy, hogy fogorvosként "drágább" elindulni (a praxis miatt)? Ha ehhez hasonló problémák miatt nem tudsz dönteni, akkor én azt javaslom, hogy csak azt döntsd el magadban, hogy mivel akarsz foglalkozni. Ha úgy en bloc az emberrel, akkor orvosi, ha meg inkább a szájra korlátozódnál, akkor fogorvos. Ilyen egyszerű (még ha neked nem is tűnik annak).

Általános orvosként nagyobb lesz a választék, azt ráérünk még kitalálni, hogy mivel szeretnénk foglalkozni.


Tehát szerintem azért menj fogorvosnak, mert végső soron a fogak egészségével szeretnél foglalkozni.

Minden egyéb szempont legyen másodlagos.

2019. máj. 21. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim válasza:
17%
A fogorvosok keresettebbek most, külföldről is rengetegen jönnek Magyarországra, mert sokkal olcsóbb itt a kezelés, mint Németországban vagy Ausztiában. Egy jó fogorvos nagyon sokat ér, jól meg is fizetik. Igaz, hogy tényleg nehezebb elkezdeni, de ha jól el tudsz helyezkedni, már a kezdetektől jóval többet kereshetsz, mint egy korházban rezidensként.
2019. máj. 21. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy azt nem tudom eldönteni, mi is érdekel igazán. Nagyon érdekesnek találom az egész testet és a működését és átfogó tudást szeretnék ilyen téren, viszont a fogak esztétikája, az apró munkálatok is eléggé vonzanak, azokban mindig is jó voltam. Nem tudom, hogy el tudnám-e viselni mondjuk, ha egy betegem elhunyna vagy, hogy nyomás alatt gyorsan és helyesen tudnék-e dönteni.
2019. máj. 21. 22:48
 4/17 anonim ***** válasza:
75%
A fogorvosi munka egy manuális szakma, ha nem jó a kézügyességed,ne válaszd. Azontúl fizikailag is elég nehéz napi 8-10 órában előrehajolva dolgozni. Elég monoton is a munka.
2019. máj. 21. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
68%

Pedig elég egyszerű a döntés:


Orvos akarsz lenni vagy fogorvos?


Feltétezem tudod mi a különbség a kettő között, kb. mit csinál egy fogász és mit csinál egy sebész/nőgyógyász/szemész stb...

Orvosként sokkal többet kell tanulni, mint egy fogásznak, de cserébe a diplomáddal a mozgástér is sokkal nagyobb.

2019. máj. 22. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
88%
ÁOK. Miért? Mert onnan még mindig tudsz szakododni szájsebészenek, fordítva viszont nem leszel már nőgyógyász.
2019. máj. 22. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Én szájsebész szakosodást nem ajánlom, mivel az egy elég nagy szakvizsga, aminek a neve "Arc-, állcsont és szájsebészet"


Ha valaki ide jelentkezik akkor legtöbbször a fogorvosi diplomát is megkövetelik, azaz ha valaki ÁOK-ról akar szájsebész lenni akkor az 6-7 év + 3 év (FOK, első két évet nem kell elvégezned) + 72 hónap szakképzés.


Azaz az eredeti 5 éves fogász képzés helyett 15 év mire arc és szájsebész leszel.

Ez külföldön szerintem egy nagyon jó dolog lehet, DE itthon egy rezidens nagyon keveset keres ráadásul az ösztöndíjat is tudtommal 5 évig lehet kérni.


Kb. 35 éves korodig bérminimumot fogsz kapni.

Fogászként meg ennek többszörösét is meg tudod keresni és nem is annyira stresszes, kevesebbet kell tanulni.


De ha anyagi okai vannak a döntésnek, akkor ki tudsz menni külföldre. Ott egy rezidens is sokkal többet keres,mint itthon egy szakorvos.

2019. máj. 23. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
29%
Én azt olvastam, hogy a sájszebész is fogorvos és tudtommal oda nem követelmény az általános orvosi elvégzése.
2019. máj. 23. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
18%

Igen, tudsz menni szájsebésznek FOG-ról, de ÁOKról tudtommal csak ezzel a 6 éves szakvizsgával.


ÁOK-on sokkal többet tanítanak a betegségekről, míg FOG-on valoszeg sok olyat is megtanítanak, amivel egyébként ÁOK esetén később csak az Arc, állcsont és szájseb szakvizsgán találkoznál.


Lényeg, hogy ha valaki fogorvos-szájsebész akar lenni, akkor nem érdemes ÁOK-ot végezni 15 év tanulással.


Fogorvosok egyébként is jobban keresnek, mint az orvosok és munkájuk is könnyebb, ügyelni se kell és felelősség is jóval kisebb. Az meg csak egy bónusz, hogy még tanulni is kevesebbet kell hozzá, no meg ugye olcsóbb is az egész, neked is meg államnak is.

2019. máj. 24. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim válasza:
90%

Ez egy nehéz döntés, de szerintem ilyenkor legjobb a szívedre hallgatni, és elképzelni, hogy mi is az ami igazán lelkesít, mivel szeretnél majd foglalkozni ha végeztél az egyetemen. Én mesélek kicsit a FOK-ról, mert erre van jobban rálátásom! :)

Először is teljesen mindegy, hogy ÁOK vagy FOK, mert mindkét szakon keményen kell tanulni ( és NEM, nem igaz, hogy a FOK-on kevesebb az anyag és "könnyebb" lenne, max annyi könnyítések vannak, hogy a szigorlatokon, 1 tétellel kevesebbet kell húzni, vagy eleve egy kicsit kevesebb a tétel, de a normál klinikai tárgyak mellett bőven vannak szakmai elméleti és gyakorlati tárgyak is).


Írtad, hogy érdekel a biológia az emberi test, nos mindkét szakon erről tanulsz. Csak az ÁOK-n több az elmélet ( sajnos eléggé lemaradottak a gyakorlati képzések, de az elméletben nagyon toppon vannak az egyetemek) FOK-on, pedig egyre inkább gyakorlatorientálttá válik a képzés. Való igaz, hogy kell egy elég jó kézügyesség, de ha nem vagy két bal kezes ( apropó, bal kezesek is vannak fogorvosin :D ), akkor mindent meg lehet tanulni. Igen, nehéz hosszú órákat görnyedni, de ma már olyan kezelőegységek vannak, amiket kényelmesen lehet saját magadhoz is igazítani, és erre van az orvosi szék is, amire az orvos ülhet le). Ja igen, az egyetemeken nem "fogászokat" képeznek, hanem FOGORVOSOKAT, ez is az orvostudomány egy ága ( Stomatologia) és később itt is van lehetőséged szakosodni, akár dentoalveoláris sebésznek, fogszabályozó szakorvosnak stb. Jó ha van problémamegoldó készséged, türelmed és alázatod, a betegek, kollégáid, asszisztensek na és a szakma iránt.

Ami pedig a praxist illeti, nem feltétlenül kell egyből sajáttal rendelkezni ( főleg, hogy az egyetem elvégzése bár feljogosít saját munkavállalásra, érdemes elmenni szakvizsgázni, szakmailag fejlődni, aztán ezt meg lehet tenni egy jó team-ben is, ugyanis ma már ez egyre elterjedtebb itthon is, akár többen összefogni és létrehozni egy komplex rendelőt stb).


De amint mondtam az elején is, neked kell eldönteni, mindkét út nagyon szép, sok ÁOK ismerősöm is van aki imádja azt a szakot. Szóval hajrá! :)

2019. máj. 27. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!