Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi baj volt a cigányneves...

Mi baj volt a cigányneves kérdéssel? Miért sértő a cigány elnevezés?

Figyelt kérdés
A lexikonban a cigány szónál azt a meghatározást találtam, hogy roma származású ember hagyományos elnevezése. Miért sértő ez a szó? Ők is így nevezik magukat egymás között? Hallottam már azt is hogy ezzel meg vannak különböztetve. Ha romának hívom őket akkor nincsenek megkülönböztetve?
2010. aug. 11. 12:25
1 2
 1/14 anonim válasza:
89%

Ezt énsem értem mivel az eredeti elnevezésük az a cigány:DD

Nemértem miért sértő ez.Ez kb olyan mintha egy magyart lemagyaroznál.:DDDDD

2010. aug. 11. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
85%
Tudod, hogy ez most nagyon érzékeny téma, ha szóba kerül a "rasszizmus" akár csak érintőlegesen, mindenki fülét-farkát behúzza. Szánalmas.
2010. aug. 11. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim válasza:
86%
Itt a környékünkön sok cigány él. Ők magukat cigánynak hívják, egyszer sem hallottam azt a szót a szájukból, hogy roma, csak azt, hogy cigány. Ostoba liberális duma, hogy ez a szó rájuk nézve sértő, ezért kellett azt a szót kreálni, hogy roma.Mégegyszer mondom, ők nem romának hívják magukat!!!
2010. aug. 11. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
A határon túli magyarok felvállalják hogy ők magyarok pedig ezzel ők lesznek ott a kisebbség. Ha nincs szégyellni való a származásban akkor miért nem vállalják fel? Ez nem rasszizmus, nekem semmi bajom a kisebbséggel és a nemzeti sokszínűséggel. A bűnözés viszont elítélendő dolog.
2010. aug. 11. 12:37
 5/14 anonim ***** válasza:
9%

Nem azért volt sértő, mert cigánynak vagy romáknak nevezted őket, hanem mert valahogy úgy szólt a kérdés, hogy a cigányok között milyen hülye neveket ismertek?

Ha ezt általánosságban tetted volna fel, pl. Magyarországon milyen hülye neveket ismersz?, semmi baj nem lett volna vele. De mivel egy népcsoportra élezted ki, rasszista lett.

2010. aug. 11. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Jól mondja az előző, szerintem is ez volt a lényeg, viszont ez egy létező jelenség, szóval kár volt törölni a kérdést.
2010. aug. 11. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Nem én tettem fel a kérdést. Mi a baj azzal, hogyt a kérdező arra volt kíváncsi hogy egy bizonyos népcsoportban milyen névadási szokások vannak? Mert ismerjük be, abban a népcsoportban vannak érdekes keresztnevek, leginkább olasz és spanyol nevek. A kérdező szerintem erre volt kíváncsi, nem arra hogy magyarországon milyen nevek vannak (Végh Béla például).
2010. aug. 11. 12:50
 8/14 anonim ***** válasza:
63%
Fogadjunk, ha úgy szólt volna a kérdés, hogy milyen hülye magyar / amerikai.. stb stb neveket ismertek az nem lett volna sértő...:S vááá na mind1.. én sem értem minek kellett törölni.. Pedig én is kíváncsi lettem volna a válaszokra, mert jókat szoktam az ilyen érdekes neveken derülni.. (nem csak a cigány neveken)
2010. aug. 11. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
60%

Azt nem értem (soha) hoyg miért rasszizmus a cigányokról beszélni, létezésüket nem tagadni?

Mert ha azt kérdezed, hoyg a magyarok közt milyen hül-e neveket ismertek, vagy a szerbek közt milyen hül-e neveket ismertek, vagy az angolok közt, az nem fáj senkinek. Ez se a cigányoknak, szerintem. Nekem a cigány kislányok büszkén mondják a játszóházban: Mi párásztházat nem csinyáluunk! Mi széép cigáányháázat csinyálunk!!!

Nem romaházat, persze.

Még ha erdéyli magyar megsértődne, mert ők a hül-e szót az agylágyult hülye értelemben hazsnálják..

Én úgy látom, magyarországon valami lekorcsosult városi széplelkek, akik nyulat, cigányt , bucit csak képeskönyvből ismernek, tiltakoznak a húsevés, cigáynok léte, homokozok léte ellen.

Cska roma van, meg szivárvány, meg répa. Mint a leporellóban..De élő romát én még - nem nem láttam, mert láttam, mert a romák a cigányokon belül eg y(fehérebb) csoport - de még cigányt, echte cigányt nem hallottam magát leromázni. Esetleg valami koedukált cigányt.

A cigány szó eredeti jelentése : "tolvaj" de nem hinném, hogy ez bántana bárkit is, mert a cigányok olyanok mint a spártaiak: Az ő értékrendjükben lopni nem annyira bűn, inkább ügyesség és szemfülesség dolga, erény.

A roma embereket jelent, gondolom, innen kreálta valami nagyokos.

2010. aug. 11. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Gipsy nem sértő? Máshol így hívják őket.
2010. aug. 11. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!