Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » 1873 előtt nem is létezett...

1873 előtt nem is létezett Budapest?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy akkor egyesítették Pestet, Budát és Óbudát, de előtte ugyanúgy város volt Budapest területén, csak akkor találtak ki neki külön nevet nem? Csak nem egy puszta volt ott előtte:D

Ráadásul a törökök is Budát foglalták el, úgyhogy alapból létezett

Mitől volt akkor olyan extra az az év, ha előtte is létezett Budapest, csak nem vették egybe a három említett városrészt, és még nem találtak még ki neki külön nevet? Vagy történt más is ezeken kívül, akkor kezdték el építeni vagy mi?



2021. ápr. 7. 00:58
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"Azt tudom, hogy akkor egyesítették Pestet, Budát és Óbudát"

Ebben szerintem minden benne van.


"ha előtte is létezett Budapest, csak nem vették egybe a három említett városrészt"


A lényeg hogy ez nem három városrész volt, hanem három önálló település. Az mellékes hogy közel voltak egymáshoz, és mind a három a mai Budapest területén fekszik. Budapestről onnan beszélhetünk, hogy 1873-ban a fentiek szerint létrejött mint önálló település, előtte nem létezett.

Ugyanígy 1939 előtt két külön, önálló város volt Moson és Magyaróvár. Abban az évben egyesítették őket és jött létre Mosonmagyaróvár, előtte ilyen város nem volt ami értelemszerűen nem azt jelenti hogy nem volt semmi a helyén, csak az két külön város volt.


Pilisvörösvár és Pilisszentiván is itt van egymás mellett, a két várost kb. csak a vasúti töltés választja el. Tegyük fel 2042-ben a két település egyesül, kitalálják hogy mostantól Pilisvörösszentiván néven egy várost alkotnak. Pilisvörösszentiván ebben az esetben 2042 előtt nem létezett. A két kisváros külön-külön előtte is létezett.

2021. ápr. 7. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Első válaszoló nagyon szépen köszönöm a válaszod, ment a zöld kéz!

Amúgy én olyat is hallottam, hogy 1873-ban kezdték el építeni a fontosabb nevezetességeket, körutakat.

A kettesnek nem tudom mi baja:D

2021. ápr. 7. 09:45
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"Amúgy én olyat is hallottam, hogy 1873-ban kezdték el építeni a fontosabb nevezetességeket, körutakat."


Buda és Pest folyamatosan épült, fejlődött 1873 előtt és után is. Ebből a szempontból nem történt semmi 1873-ban egyik napról a másikra. Azon kívül, hogy azidőtájt beütött egy gazdasági válság, tehát a tömeges nagyszabású építkezések inkább 1880-as,90-es években folytatódtak.

2021. ápr. 7. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

9:51.Szerintem normálisan megfogalmaztam a kérdésemet. Nyilván volt ott település előtte is, csak kíváncsi voltam, hogy a ,,lényeg” (nevezetességek, körutak, hidak, stb amiktől Budapest Budapest) léteztek-e.


11:14 köszönöm az értelmes választ!:)

2021. ápr. 7. 13:32
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Magad elé képzeled azt a részt, ahol ilyen körgangos házak állnak. (Lipót, Teréz, Erzsébet, József, Ferenc, Vízi, Krisztinaváros, Belváros, Vár) Na azoknak körülbelül a fele megvolt már. Barokk, klasszicista és romantikus házak már megvoltak, most is ugyanúgy ott vannak, az eklektikus, szecessziós, premodernek még nem léteztek akkor. De azok helyén is volt már valami, csak akkor még földszintes, zömmel vályogházak, fatelepek, amik azóta lecserélődtek.


Igen, 1873 körül csináltak egy tervet (Lechner Lajos), az ettől kijjebbi sakktáblaszerű utak, utcák, új parcellázások azon alapulnak (pl: Csikágó, Újlipótváros, stb.), valamint a régebbi, már meglévő kusza utcahálózatba is szanáltak bele körutat (akkor még nem volt csak a Kiskörút), sugárutat, utcákat is. Pl. A Wesselényi utca sem volt, azt is utólag vágták, azért szélesebb, mint a Dob.

2021. ápr. 7. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Már korábban is hivatkoztak rá egységes néven, "Pest-Buda"-ként emlegették.
2021. ápr. 12. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!