Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Van e bármi közük a Rómát...

Van e bármi közük a Rómát kifosztó gótoknak a goth szubkultúrához?

Figyelt kérdés
Csak mert mindkettőnek goth az angol neve.

2021. ápr. 15. 17:12
 1/5 anonim ***** válasza:
2021. ápr. 15. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A szubkultúra rendes neve gothic, csak sokszor rövidítik. Nincs köze a kettőnek egymáshoz.
2021. ápr. 15. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A legelterjedtebb elmélet szerint a Joy Division producere használta először a “goth” kifejezést a zenekar stílusának megnevezésére.

Egy kevésbé ismert elmélet szerint Ian Astbury (The Cult frontembere) találta ki a goth megnevezést. Andi Sex Gang (Andreas MacElligott - Sex Gang Children) zenésztársa volt és egy időben sokat bandáztak. Alacsony volt, egy viktoriánus ház felső szintjén lakott, amit “Vizigót Toronynak” is neveztek. Ian gyakran ment hozzá teázni, és mindig Edit Piafot, meg hasonlóan “hátborzongató” zenéket hallgatott, és ezen felbuzdulva ráragasztotta a Gothic Goblin (goth manó), illetve a Count Visigoth (vizigoth gróf) becenevet. Amikor egy Dávid Dorrell nevű újságíró meghallotta, hogy Vizigót Grófnak szólítja, elkezdte az összes hasonló zenészt, a rajongóikat és az egész színteret gothnak nevezni.

2021. ápr. 17. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
52%
Semmi közük egymáshoz
2021. ápr. 17. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A Rómát kifosztó gótoknak nyilván nincs semmi köze a goth szubkultúrához, minthogy ez utóbbi sokkal későbbi jelenség.

De a gothoknak elvileg van közül a gótokhoz, csak nagyon közvetetten. Mellesleg magyarul a gothokat (a szubkultúrát) "gót"-ként is mondják és írják, de a gótokat (a népcsoportot) mindig "gót"-ként.


Álljon itt egy levezetés (ami biztosan nagyon pontatlan, de valami elképzelést csak ad a gótok és a gothok közti kapcsolatról):

A goth szubkultúra elsősorban zenei alapú szubkultúra (ez a legelfogadottabb vélekedés), de emellett esztétikájában és életszemléletében is vannak rendesen olyan elemek, melyeket gótikusnak lehet mondani, illetve a gótikus irodalomból is inspirálódik.

A gótikus irodalom elnevezése is a gótikához köthető (gótikus stílusú elhagyatott kastélyok stb).

A gótikát - ami egy művészeti irányzat - pedig a reneszánsz korban nevezték el gótikusnak, mivel a "sötét középkor" egyáltalán nem volt humanista, így a sötét középkorban uralkodó stílusirányzatot jellemezték gúnyosan "gótikusnak" (vagy olaszul gotico-nak), mert az olaszokban élénken élt a gótok barbár pusztításának emléke akkor még.


Vagyis a gótok barbárkodnak Rómában. A reneszánsz szülöttei a sötét középkorhoz tartozó stílust az antikvitáshoz képest barbárnak, olaszok esetén akkor már gótikusnak nevezik. A művészettörténetben ez a megnevezés eluralkodik, és amikor az ódon kastélyos rémtörténetek atmoszférája halállal és romantikával a gótikából táplálkozik, akkor az irodalomtörténetben a gótikus regény megnevezés kialakul, és az ebből táplálkozó, hasonló témájú és hangulatú horrorfilmeket is illetik gótikusként. Ez pedig már az a kulturális termék, ami rendkívül vonzza a goth szubkultúra rajongóit, ekképp ők is megkapják végül a goth megnevezést.


Amit a 3. válaszoló ír, abban az elméletben is felfedezhető, hogy a gothokra a goth megnevezés a rájuk többé-kevésbé illő gótikus atmoszféra miatt alakulhatott ki és szilárdulhatott meg.

Amit az 1. hozzászóló belinkelt, abban is van ilyen részben.


Röviden: lényegében semmi közük egymáshoz.

2021. máj. 29. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!