Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért használják a külhoni...

Miért használják a külhoni magyarok az anyaországi magyarokra, azt a kifezést, hogy pl. románoknál tápos és a szlovák magyaroknál, hogy jaffás?

Figyelt kérdés

2022. júl. 6. 21:30
 1/3 Dr Sauron ***** válasza:
64%
Én ezt még sosem hallottam.Lehet,hogy bizonyos helyeken használják,de hogy nem általános az biztos.
2022. júl. 8. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ezek a szavak gyengét, kényeskedőt, elkényelmesedettet jelentenek.

Ismerjük a székelyeket: fizikai munkán, és pálinkán edződött, szívós, kemény emberek. Hozzájuk képest az anyaországiak (főleg a városokban) kényelmesebb életet élnek, és valószínűleg fizikailag sem bírják annyira a terhelést.

A "jaffás" valószínűleg a Fantára, és egyéb üdítőkre utal (a régi Jaffa szörp után kezdték el a felvidékiek így hívni az üdítőket). Szintén gyengeséget, átvitt értelemben "úri gyomrúságot", elkényelmesedést fejez ki (kb. "mi isszuk a pálinkát, a gyenge csonkahoniak meg már egy Fantától kifekszenek").

Nagyjából a "ha a falusi nem sz@rik, a városi nem eszik." mondáshoz hasonlóak.

2022. júl. 11. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A tápos valószínűleg a "tápos csirke" rövidítése. A tápon nevelt csirke gyengébb, mint a kukoricán nevelt kapirgáló.

A magyar sorkatonák között az előfelvételisek (akik egyetem előtt töltötték a szolgálatuk egy részét) megnevezése volt.

2022. júl. 12. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!