Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mit jelentett régen a "Nemes"...

Mit jelentett régen a "Nemes" előtag egy névnél?

Figyelt kérdés

Régi keresztleveleket, házassági anyakönyvi kivonatokat átnézve találtam olyan (majdnem 200 éve született) felmenőmet, akinek a neve "Nemes"-sel kezdődik. A gyereke viszont már nem viselte ezt az előtagot. Tehát pl.: van egy keresztlevél Nagy Józsefről, akinek az édesapja Nemes Nagy Jánosként van feltüntetve.

Nem vagyok járatos annyira a történelemben: ezt a címe korábban a családnak adományozhatták, de mivel elszegényedtek, elhagyták?


2022. szept. 13. 12:47
 1/3 anonim ***** válasza:

Hát ez töriből pedig alap kéne hogy legyen, már bocsi...

Egyébként ez azért volt mert régen ugye feudális társadalom volt, Ami azt jelentette hogy voltak földesurak akik elég nagy jövedelemmel rendelkeztek (de csak azért mert örököltek földet, igazából sok mindent nem csináltak). De ez a társadalom körülbelül 80% ának nem volt túl kedvező, mert a nemesek voltak a felső tízezer, A többi ember meg a jobbágy, aki éjt nappallá téve dolgozott és semmi élete nem volt. Ehhez kapcsolódik Széchenyi Deák Wesselényi satöbbi neve akik próbálták kiterjeszteni a jogokat más emberekre is. Na ők tipikusan olyan nemesek voltak akiknek nem tetszett ez a társadalmi berendezkedés és már látták hogy ez így nem oké. Aztán ugye az első világháború elég sok mindent megváltoztatott és pontosan nem tudom hogy mikor de utána eltörölték a nemesi címeket. És elég nagy társadalmi változások jöttek azután...

2022. szept. 13. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a felvilágosítást (kioktatást?), de én nem erre voltam kíváncsi. Nagyon jól tudom, mi volt a jobbágyrendszer annak ellenére, hogy egészen más területekről vannak diplomáim, és informatikusként dolgozom pár éve, tehát el lehetne nézni, hogy közel két évtized után nem emlékszem mindenre a magyar történelemből.


Arra voltam kíváncsi, mi lehetett amögött, hogy a szülő még viseli a "Nemes" nevet, a gyerek már nem, illetve ténylegesen nemesi származásra utal-e.


Egyébként a nemesi címeket a II. vh után törölték el.

2022. szept. 13. 14:28
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Kettős névban nem feltétlenül jelent nemesi származást. Sőt...

Még a nemesi kutyabőrökön, illetve adomány levelekben sem így szerepel.

A neten megtalálod valahol az "ősi" magyar nemesi neveket.

2022. szept. 13. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!