Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Erősíti a szabályt a kivétel?

Erősíti a szabályt a kivétel?

Figyelt kérdés
Igaz, hogy a kivétel erősíti a szabályt? Én még nem igazán találkoztam olyan helyzettel, amire illett volna. Vagy hogy kell ezt értelmezni?

2023. aug. 8. 11:08
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A mondás használata egy félrefordításból ered, és így rögzült a köztudatban. Az eredeti mondás úgy szólt, hogy "a kivétel igazolja a szabály létezését".

Ha például azt mondjuk: "A skorpió csípése halálos", de valaki ismer valakit, aki nem halt bele a csípésbe, és erre azt mondja, hogy "a kivétel erősíti a szabályt". Ez így nem igaz, hiszen a kivétel ebben az esetben éppen hogy gyengíti a szabályt. De azt értjük alatta, hogy annak ellenére, hogy néhány kivételes esetben nem teljesül, attól még a szabály igaz.

2023. aug. 8. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Ebben az esetben sem igazolja, legfeljebb nem cáfolja...
2023. aug. 8. 12:20
 3/9 anonim ***** válasza:
76%
Igen. Pl ha ránézel egy emberre akinek csak egy lába van, rögtön tudod hogy azt valami baleset vagy betegség következtében veszítette el. Hiszen egy embernél a 2 láb a normális, a "szabály". Vagyis ha látsz egy kivételt, amiről tudatosul benned hogy az egy kivétel, egy eltérés az átlagtól, egy anomália, épp ez által erősíti a szabályt.
2023. aug. 8. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

1#, Ezt rosszul tudod.


3as már közelebb van.


Kérdező. Eredetileg ez egy matematikai dolog. Képzeld el a halmazokat. Ha egy halmazban van egy szabályosság, ami 80-100%ban igaz minden tényezőre, akkor ha kiveszel egy kivételt belőle, amire alacsony %ban igaz, akkor a halmazban lévő, benne maradt elemek szabályossága erősödik.


Nem tudom, hogyan lett ez a közbeszédben, főleg ellentétes értelemmel, de ez innen ered.


Ha van egy elem-halmaz, aminek van egy nagy általános szabálya, akkor ha a szabálytól független elemet( a kivételt) elveszed, akkor a halmazban a szabály erősödött.


Pl 1000 körte és 5 alma. A szabály, hogy mind körte. Senki se mondaná, hogy 'ezer körte és öt alma', azt mondanák, 'körték'. Ha kiveszel almákat, amik itt a 'körték' szabályból kivétel, akkor a benne maradt halmazra {1000 körte, 4 alma}, már erősebb a 'körték' szabály.

2023. aug. 8. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Tehát a kivétel kivétele, a szabálytalan eltávolítása?
2023. aug. 8. 13:20
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

#4.

"Nem tudom, hogyan lett ez a közbeszédben, főleg ellentétes értelemmel, de ez innen ered."


Rosszul tudod. A mondás innen ered:

[link]

[link]

[link]

2023. aug. 8. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Számomra két lehetőség van:


-"A skorpió csípése MINDIG halálos" - ilyenkor a kivétel a szabály CÁFOLATA


-"A skorpió csípése ÁLTALÁBAN halálos" - ilyenkor a kivétel elfogadott, egy bizonyos arányig.

2023. aug. 8. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Számomra ez a mondás inkább azt jelenti, hogy nekem könnyebb megjegyeznem a szabályt, ha ismerek kivételeket is alóla. Jobban megragad maga a szabály, a minta. Jobban tudom elképzelni, milyen keretek között érvényes a szabály, és mely dolgok (a kivételek) esnek kívül a szabály hatókörén. Erősíti bennem a szabály helyes alkalmazásának lehetőségét.

Például: Minden növénynek van virága, kivéve a mohákat, páfrányokat, zuzmókat és a harasztokat. Ismerem a kivételeket, tehát helyesen tudom kezelni és alkalmazni ezt a szabályt, ha úgy hozná a sors.

2023. aug. 8. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Jajj már. :) Mondjuk megértem a sztereotípiák mentén...


Latinból félrefordították és a téves változat terjedt el. Ez más mondásokkal is előfordult már, szóval nem újkeletű jelenség.


Vagyis az eredeti nem arról szól, hogy "A kivétel erősíti a szabályt.". Így a kivétel nem erősíti a szabályt, mint ahogy azt már sokan észre is vették. Mint te is kérdező. :) Tényleg nem erősíti. Ott a wikin is története.


"latinul: exceptio probat regulam"

"szó szerinti jelentése: „a kivétel igazolja a szabályt” "


Félrefordították és nem "erősíti", hanem "igazolja" és a Cicero féle történésben, szövegkörnyezetben mást jelentett.


"Eredeti értelme"

"... a helyes fordítás: „a kivétel teszi próbára a szabályt” lenne.


"Ez egy régi jogi elv, amit Cicero vezetett be Lucius Cornelius Balbus védőbeszédében."

"Cicero válaszában arra hivatkozott, hogy ha az egyezményekben szerepelt ez a kivétel, akkor az általános szabály az ellenkezője kell, hogy legyen,..."


Az eredeti értelmét a következő wiki sor írja talán a legérthetőbben:


"Erre az elvre, miszerint ha törvénybe van foglalva egy kivétel egy szabály alól, az bizonyítja, hogy létezik maga a szabály is,..."


( [link] )


A kérdés: "Erősíti a szabályt a kivétel?

Igaz, hogy a kivétel erősíti a szabályt? Én még nem igazán találkoztam olyan helyzettel, amire illett volna. Vagy hogy kell ezt értelmezni?"


Kérdező, nem erősíti. És sehogy sem kell értelmezni, mert értelmetlen. :)

2023. aug. 8. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!