Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Egyesek miért hurrogják le a...

Egyesek miért hurrogják le a másikat, aki jól bevált "legacy" technológiákat használ?

Figyelt kérdés

Ez nem csak itt a GyK-n figyelhető meg, hanem a való életben is. Például anyukám párjának (nem az apám) elmondom, hogy én 20 éves létemre CD-t meg pendrive-ról MP3-at hallgatok, akkor mondhatni kinevet, azzal az indokkal, hogy manapság a felhőből streamelünk... Pedig egy majdnem 50 éves emberről van szó, de mégis így reagál... Jópár éve, mikor az autónkban kazettás magnó volt, akkor anyukám mondta, hogy fordítsam meg a kazettát, épp egy benzinkúton voltunk és a benzinkutas meglepetten mondta, hogy KAZETTÁT??? Hát már CD se nagyon van, kazettát?...

Itt a GyK-n is kiírsz egy kérdést, akkor fix, hogy lesz olyan "válasz", hogy "ki használ manapság ilyet", meg hasonlók... Én értem, hogy egyesek elhivatottan fejlődnek a technológiával, de azért figyelembe kéne venni az egyéni preferenciákat, illetve azt, hogy egyesek talán passzióból retróznak... Na meg, minek fizessek mondjuk Spotify-ért + mobilnetért egyszerre a minimálbéremből, mikor ingyen letöltöm "feketén" az mp3-akat a telefonomra, számítógépemre és hallgathatom ingyen, net nélkül is? Na meg, a streamingről gyakran lekerülnek tartalmak, illetve nem tudsz valódi zene gyűjteményt se csinálni, mert csak "bérled" az egészet... Szerintem sokkal jobbak ezek a "régimódi" módszerek... Miért kell egyeseknek emiatt beszólni a másiknak? Én se kötök bele abba, hogy Józsika Spotify-t hallgat, de akkor Józsika miért köt bele, hogy én mp3-at hallgatok?



dec. 31. 09:49
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Kicsit kisarkított lesz, amit írok, de alapvetően két fajta ember van: vannak a divatmajmok, és vannak a gyakorlatias emberek. Előbbi az, aki nem azt nézi, hogy valaminek milyen előnyei (és hátrányai) vannak, hanem azt, hogy mikori technika. Amivel még nem is lenne probléma, de sokuk kifejezetten frusztrálva érzi magát, ha más nem az ő elveiket követi, és mégis jól érzi magát. Pláne, ha netán még jobban is érvényesül a hagyományos(abb) technikákkal. Sokan pedig kényszeresen másokra akarják erőltetni a preferenciáikat, és nem csak technikai téren, hanem az élet minden területén. Jellemzően inkább azok, akik nem gyakorlatias, hanem elvi megfontolásból (vagy netán mindenféle megfontolás nélkül, valamit/valakit vakon követve) döntenek valami mellett. Ennek a jelenségnek elég összetett pszichológiája van, és nem csak a technikai döntésekben, de a mindennapi szokásainkban is megfigyelhető ez. De ebbe nem akarok belemenni, mert ez már komoly társadalmi-politikai témákhoz vezetne. :)


Egyébként meg tényleg jópárszor volt már, hogy a klasszikus technika jobban helytállt, mint a modern. Mondom ezt úgy, hogy egyáltalán nem vagyok a modern technika ellensége, sőt... saját, Raspberry alapú háziszerverem van, ami amellett, hogy itthoni fájlszerverként működik, begyűjti az Arduino-alapú meteorológiai állomásom adatait, meg összesíti a házban elhelyezett érzékelők adatait, ami alapján hogy mást ne mondjak, egyből küld e-mailt az összes beállított címemre, + kiküld egy jelzést az androidos eszközeimre, ha valami kritikus problémát érzékel, mondjuk ha tüzet érzékel, egyből riaszt, és küldi a webkamera képét, hogy meg tudjak győződni róla, hogy tényleg baj van-e, vagy csak téves érzékelés. Nem akarok túlragozni, ez csak egy példa, hogy egyáltalán nem utasítom el a modern technikát. De emellett a régieket sem, ha azok használhatóak. Szüleimmel egy házban élek, nekik például még van bakelit lemezjátszójuk. Meg egy több száz lemezes gyűjteményük. A 30-40-50 éves lemezek még mindig kifogástalanul szólnak. Azért biztos, ami biztos, a többségét már bedigitalizáltam, de érthető módon nem szándékoznak a lemezjátszót lecserélni. Ugyanez igaz a CD-kkel. Attól, hogy létezik már streaming, még ugyanúgy hallgathatóak maradnak a CD-k is. ;-)

Vagy ott van a tévé: én Mindig TV-re fizettem elő, földfelszíni digitális adásra. Ráadásul amikor az A-n kívül a többi multiplex más kódolásra állt át, új dekódert küldtek, a régi meg mivel saját tulajdonú készülék, az is nálam maradhatott. Igaz, már csak az alap tizenegykét csatornát lehet vele fogni, de szükség esetén ez is jól jött már párszor. Szüleimnek IPTV-jük van, csak hát múltkor volt egy kábelszakadás a környéken. Előkerestem a régi dekóderemet, átvittem hozzájuk, hogy addig tudjanak tévézni. Igaz, nem 120 csatorna, de a semminél több. Meg hát ugye ott vannak a DVD-k, meg a régi VHS kazetták.

Egyik rokonunk sajnos huzamosabb időre kórházba került. Mit csinálhat ott egész nap a beteg? Mondjuk tök jól esne olyankor valamivel lekötni magát, amire pont ideális a tévézés. A kórházi wifi az olyan volt, hogy komolyabb adatforgalomra alkalmatlan, így streaming kilőve. A kórházi tévén két csatorna jött be, az M1, és a TV2. A kórházi személyzet engedélyével bevittem hozzá az előbb említett régi Mindig TV dekódert, így legalább azt a tizenegynéhány csatornát tudta nézni. Több, mint a kettő. Ezzel kapcsolatban a Teletextet is megmutattam neki, például hogy hogy tudja megnézni a tévéműsort, meg az időjárást.

De hogy ne csak a kommunikáció és a szórakoztatóelektronika témaköréből hozzak példát, nagyszüleim mind a mai napig megtartották a régi sparheltüket. Lehet, hogy baromi régi technika, és egyszerű, mint a faék, de ha van otthon tüzelő, akkor egyszerre meg van oldva a fűtés és a főzés is. Munkatársam meg múltkor panaszkodott, hogy nem volt fél napig áram, és az alatt még főzni sem tudott, mert villanytűzhelyük van. Nyilván sokkal kényelmesebb utóbbi (és ettől függetlenül nagyszüleimnek van gáztűzhelyük is), de a régi, évszázados technika meg hibatűrőbb. Nagypapám, aki tanár volt, ha valamit számolni kell, ma is vagy írásban, vagy logarléccel végzi. Az is évszázados technika, és mégis működik.

Vagy egy tök más téma: tömegközlekedés. Én mind a mai napig a papír alapú jegyeket részesítem előnyben. A papír nem merül le, nem fagy le, potenciálisan sokkal kevesebb probléma van vele. Én is megkapom, hogy milyen múltban ragadt, elvault ember vagyok. Aztán amikor látom, hogy mások hogy szerencsétlenkednek az okosbérlettel, okosjeggyel, meg hasonlókkal, én meg csak lecsippantom a papír alapú bérletemet, és kész. Vonaton is úgy veszem észre, kevesebb a macera ennek a leolvasásával, mint a telefonon levőkkel. Félreértés ne essék: semmi bajom nincs azzal, ha valaki a digitális jegyet használja, de én hadd használjam azt, amivel kevesebb a macera. :-)


"kinevet, azzal az indokkal, hogy manapság a felhőből streamelünk..."

Már ha van net. Oké, a legtöbbször ez nem okoz problémát, de azért az is mókás (vagy inkább groteszk), hogy mennyire meg tud állni az élet, ha pár órára nincs internet. Meg egyébként is: miért is kéne eldobni valamit azért, mert van újabb alternatíva?


#4 "Egy Spotify előfizetés havi 2000 ft. Tudom, hogy sokan nem engedhetik meg maguknak, de az előnyeit azért nem kell letagadni."

Nem arról van szó, hogy kétezer forint földhöz vágna. De ha mindenre előfizetnék, a fizetésem negyede online előfizetésekre menne el. Netflix, HBO, Disney+, Spotify, Youtube Premium, miegymás. Inkább mérlegeljen az ember, hogy az adott szolgáltatásra tényleg szüksége van-e. Könnyen össze tud jönni apróságokból komolyabb összeg, ha nem vigyáz az ember. Nem kérdőjelezem meg, hogy a Spotify tök jó dolog lenne, de én például nem érzem a hiányát.


De összességében: én azzal el szoktam intézni az ilyen beszólogatókat (már ha szükségét érzem a visszaszólásnak), hogy "érdekes, én így is mindent el tudok intézni, kevesebb problémával".

Egyébként meg nem kell érdemben az ilyen suttyókra figyelni. Persze, ezt nehéz elérni, ha épp az egyik családtag az, de alapjában véve vannak azok a vélemények, amiket nem kell felvenni.

Nem mellékesen: azért olyanok is vannak, akik épp ellenkezőleg, pozitív véleménnyel vannak arról, ha valamihez gyakorlatiasabb szemlélettel állok hozzá. Barátnőmtől gyakran megkaptam, hogy fantasztikus vagyok, hogy egyszerű dolgokkal is mindent meg tudok oldani, és mindig feltalálom magam. Pedig igazából csak annyi, hogy próbálok gyakorlatiasan állni a dolgokhoz, és nem azt nézem, hogy mi divatos, és mi nem, hanem azt, hogy nekem mi hogyan jó. Meg másoktól is azért kaptam már pozitív vélemnyt a hozzáállásom miatt. Csak jellemzően akik le akarnak valamit szólni, azok hangosabbak.


Egyébként ha már a számítástechnika témában került feltevésre ez a kérdés, ott is igyekszem gyakorlatias szemlélettel élni. Nyilván vannak olyan dolgok, amiknél kevés kivételtől eltekintve hátrányos, ha túl régi technikákat használok, például biztonsági okokból nem szívesen használnék éles környezetben Telnetet, tekintve, hogy ott minden titkosítatlanul megy. De ha valaminek nincs ilyen hátrányos tulajdonsága, akkor csak azért, mert régi, itt sem szoktam eldobni.

dec. 31. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
(Közben már átkerült másik kategóriába a kérdés, amikor írtam a választ, még a számítástechnika kategóriában volt.)
dec. 31. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

#11


"Nem arról van szó, hogy kétezer forint földhöz vágna. De ha mindenre előfizetnék, a fizetésem negyede online előfizetésekre menne el. Netflix, HBO, Disney+, Spotify, Youtube Premium, miegymás."


Én ilyet nem is írtam, hogy minden szir-szarra elő kellene fizetni, nekem sincs semmilyen filmes streaming előfizetésem, mert nem nézek filmeket. Spotify van csak.

Én csak annyit mondtam, hogy vannak előnyei, amiket nem kell letagadni. Pl. az, hogy szinte bárhol bármikor bármilyen zenét meg tudok hallgatni. Ha mondjuk a hajnali vonaton eszembe jut, hogy de meghallgatnám Beatrice-től a Pancsoló kislányt, akkor csak beírom Spotify-ba, és ott van. Oké, nekem korlátlan mobilnetem van, mert benne vagyok a céges flottában, de akinek nincs mobilnetje, az wifi-vel letölti, és offline hallgatja.

RENGETEG előadót ismertem meg úgy, hogy random találtam rá Spotify-on, vagy maga az app ajánlotta fel. Egy ideig a YT Musicot használtam, de ott zavart, hogy egyes számok más-más hangerővel és minőségben vannak fent. Spotify, bár kevesebb zene van fent, de legalább egyenletes a minőség és a hangerő is.

Arról nem is beszélve, hogy sok podcast is van fent, van pár kedvencem, azokat rendszeresen hallgatom. Aztán nyelvtanuláshoz vannak idegen nyelvű podcastok, amiket nem csak hallgatni lehet, de van szöveges átírat, és ahogy hallgatod a beszédet, az átírat valós időben jelzi eltérő színnel azt, amit hallassz, tehát tudod követni amit hallgatsz. Német nyelv tanulásához nekem nagyon hasznos. De az sem utolsó szempont, hogy ha meg akarok osztani valakivel pár zenét, akkor csak elküldöm a Spotify playlistet, ő pedig le tudja játszani.

dec. 31. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!