Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan kell írásban jelezni...

Hogyan kell írásban jelezni azt (hivatalosan), ha egy szót vagy kifejezést szándékosan helytelenül szeretnénk leírni, de erre fel is szeretnénk hívni a figyelmet?

Figyelt kérdés
Valahol láttam már ezt, de vagy nem jól keresek rá, vagy nem tudom mi van, de most hirtelen nem találom... Előre is köszi a válaszokat!
febr. 1. 10:38
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Használhatsz idézőjelet, megdöntheted, esetleg írhatod csupa nagybetűvel.
febr. 1. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A direkt elírást máshogy írod a szóba, nagybetű, vastagbetű, más színű betű.

Pl. muszáj helyett muszáLY

febr. 1. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Erre találták ki a (sic!) jelzést.

Ami nem a macska elriasztásából ered, hanem a latin "így" szóból.

febr. 1. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

3: De ez arra vonatkozik, ha valaki jelezni akarja, amikor egy szöveget idéz, hogy a benne szereplő hiba így van az eredetiben, nem ő nem tudja, hogy hogyan kell írni.

Ha valaki direkt ír valamit rosszul, az más helyzet.

febr. 1. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
54%
Nem, nem más helyzet. A (sic!) azt is hivatott kifejezni, hogy ami a sic előtt van, az a szöveg megírójának szándéka szerint van úgy írva, ahogy.
febr. 1. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
5: Hát, én minden oldalon azt a leírást találom, hogy idézetekre vonatkozik.
febr. 1. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Igen, a (sic!)-et én is úgy tudom, hogy idézetekre vonatkozik. De határozottan emlékszem, hogy volt valami jelölése a szándékos elírásra hivatkozásnak is.
febr. 1. 11:53
 8/10 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Példa:


Egyik fórumon olvastam, hogy valaki "ráheggesztett egy foggantyút" (sic!) és azzal cipelte.


Itt egyrészt az idézőjel is elhatárolja, hogy ezt nem én írtam, továbbá a (sic!) még fel is hívja a figyelmet, mintha manapság egy szmájli lenne, amivel kinevetjük az embert. De természetesen a (sic!) célja nem feltétlenül poénkodás, gonoszkodás, lehet "tök komoly" is.

Nagybetűs részleges kiemelés az irodalmi nyelvezetben nem volt szokás szerintem, ez már csak az internetes világban terjedt el. Egyik utálatos bunkó formája (ámbár nem vág a jelen témába, csak eszembe jut) a szövegbe iktatott:


DE!


Aki irodalmon nőtt fel, ilyet sem látott soha, ezért is árulkodó, hogy nem egy okos ember megszólalása.

febr. 1. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Sok szépirodalmi mű párbeszédeiben mindenféle jelzés nélkül írnak helytelen, parasztos kifejezéseket. Pl. gyüttem, aszonta, és társai.
febr. 1. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Szervizmérnök úr ***** válasza:

9. Természetesen, de az belefér az írói szabadságba és eszköztárba, amit az értő olvasók megfelelően értelmeznek. Ilyenkor nem is volt szokás soha idézőjelet használni.

Költészetben is lehet lazábban venni a szabályokat, amikor annak érthető művészi oka van.

De a netes felületek önjelölt nyelvújítói hiába hivatkoznak ilyenekre, a műveletlenséget kifogásokkal palástolni elég szánalmas dolog.

Vagy akkor tenné hozzá, hogy mentális okból nem tud normálisan írni valaki, azt is meg lehetne érteni.

febr. 1. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!