Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Boldogabbak lettünk a technika...

Boldogabbak lettünk a technika fejlődésétől?

Figyelt kérdés
Mostmár sokkal könnyebb kommunikálni.Belépek msn-re azt rögtön beszélhetek a barátnömmel vagy bárkivel aki fenn van.Bármkor telefonálhatok,számitógépezhetek,tévézhetek és boldogabb lettem tőle?Én biztos nem.Szerintem sokkal jobb volt 300 éve amikor az emberek inkább egymással foglalkoztak,nem tévét néztek meg ilyesmi.Boldogabb lett az emberiség ezektől a dolgoktól?(szerintem egy busman sokkal jobban érzi magát a kis egyszerű életével ,mint mi)
2009. febr. 12. 16:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%

Azért ez csalóka, idővel a emlékek megszépülnek, tehát én pl sokkal szebb gyerekkorra emléxem, mint amilyen az tényleg lehetett.

Vagyis a technikai fejlődés sztem nem tett boldogabbá, de a régi idők se voltak olyan boldogok, csak a gondok mások voltak, amikkel azemberek szembesültek. Magyarul sz@r volt akkor is és most is:)

2009. febr. 12. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
83%

Boldogabb lennél ha a 8 születő testvéredből jó ha 1 megérné az ötéves kort? Boldogabb lennél ha nem ismernéd a nagyszüleidet? Boldogabb lennél ha azért dolgoznál a földeken hogy azt valaki más elvegye, te meg egyed azt amit el tudtál rejteni? Boldogabb lennél ha 10en-páréves korodban elvesztenéd a szüleidet? Boldogabb lennél ha 16 évesen besoroznának, és egy olyan háborúban látnál vért, halált és szenvedést, amihez neked semmi közöd?


Bár most a világ korántsem tökéletes, de biztosan jobb mint párszáz éve, és remélhetőleg lesz ennél jobb is.

2009. febr. 12. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
54%

Nagyon jól leírta valaki, mi volt 300 éve.

De technikáról beszélsz - lépjünk kicsit még vissza.

Boldog lennél, ha naponta a fejedre esne az eső? Ha minden nap - esőben is - ki kellene menned a lucskos sárba vagy hóba, hogy valami ennivalót próbálj meg felhajtani? Ha SEMMILYEN módod nem lenne, hogy akár 1 hétre elraktározd? Ha a gyereked magad szülhetnéd - úgy, hogy közben még egy farkascsorsa vagy tigris is megkergethet? Ha szülés után AZONNAL föl is kellene kapnod és cipelni?

Ha megbetegednél, akkor IS ugyanúgy kéne menned és harcolnod? Gyógyszer és minden más nélkül?

És 30 éves korod körül az, akit idáig neveltél (vagy segítettél a nevelésben) - lepofozna a helyedről, és utána még a maradék rövid idődet valahol jól meghúzódva tölthetnéd?

2009. febr. 12. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem jobb ma sem, csak a többség nem tudja, hogy mekkora gubancot okoz a technika. A negatív externáliákról beszélek. A szétnyílt szociális ollóról, a szmogról, a civilizációs betegségekről, meg arról, hogy lassan teljesen lehetetlenné tesszük magunk számára a létezést ezen a bolygón, majd csak figyeljétek! :-)
2009. febr. 12. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
A későújkor józansága 2. című könyv erről szól, érdemes elolvasni.
2009. febr. 12. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
70%

Az átlag életkor magasabb, kevesebb ember éhezik és hal meg. Többen élik meg a felnőtt kort. Nem csak két kilométer a világ határa, nem te vagy a szomszédaid egyetlen témája.

Szerintem jobb.

2009. febr. 12. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
inkább kényelmesebbek és praktikusabbak (pl tökjó dolog, hogy a gyermekem majd isszanézheti a róla készült csecsemőkori képeket, filmeket, vagy az, hogy nem kell az ügyeink után rohangálni személyesen, hanem neten is elintézhetjük)... de a boldogsághoz semmi köze, sőt, én kicsit tartok is a további fejlődéstől, veszélyesnek tartom a mai agresszív világban(mert a technikával együtt fejlődik a haditechnika is)
2009. febr. 12. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Jó,persze az egészségügy sokat fejlődött.De ez se biztos hogy jó,hogy miért abba ne menjünk bele.Láttam a busmanokról filmet ,nagyon boldogok voltak a kis egyszerű életükkel boldogabbak voltak mint mi,itt magyarországon.Ők szerették egymást nem gyűlülködtek,ugyanezt tapasztaltam más nomád népeknél,akik nem az anyagi dolgokat hajszolják.Lehet hogy régen se volt minden tökéletes de lehet hogy valamilyen szempontból jobb volt.Szerintem nem lettünk boldogabbak.A kérdés erre irányult nem arra hogy mi volt régen rossz.Szivesen hallgatok meg más véleményeket.
2009. febr. 12. 18:48
 9/11 anonim ***** válasza:
85%

Eleve nem jó maga a kérdés, mert NEM LEHET válaszolni rá - NINCS válasz rá.


Azt kérdezed ugyanis, hogy boldogabbak lettÜNK-e, vagyis hogy MINDENKI, aki ennek részese. Erre pedig így kollektíven egyszerűen NINCS válasz, mivel vannak olyan egyének, akik igen, és olyanok is, akik nem, de összességében éppen ezért nem lehet válaszolni, maximum átlagot vonni, ami viszont így semlegesre jönne ki... vagyis legfeljebb azt lehetne mondani, hogy se boldogabbak, se boldogtalanabbak nem lettünk, de ez ugye csak statisztika, és nem igazi válasz.


Igazi válasz erre csak és kizárólag az lehet, ha minél többen elmondják, hogy ők személy szerint boldogak-e a fejlett technikától, örülnek-e neki, vagy sem... és nagy valószínűséggel még így se lesz pontos a válasz, mivel a mondjuk 40 évnél fiatalabbaknak nem igazán van összehasonlítási alapjuk... azt pedig még a legidősebbek sem tudják SAJÁT TAPASZTALATBÓL, hogy milyen volt 300 éve, jobb-e, vagy rosszabb, és megint csak nem tudják összevetni.



Mindenesetre, ami engem illet, az én válaszom ez: szerintem a technika, mint olyan, egy teljességgel semleges dolog. Technika ugyanis minden, amit bármire is használsz, tehát még a saját tulajdon kezed is, ami pedig szerves részed. De ugyanúgy üthetsz vele, ahogy simogathatsz is, és mindkettőnek megvan a technikai. A maghasadás elméleti ismereteinek birtokában megfelelő felszereléssel építhetsz erőművet vagy bombát is. Az MSN-t használhatod valóban fontos dolgok megbeszélésére, amikor tényleg lényeges a dolog, vagy parttalan csevegésre is, alkonyattól pirkadatig.


Érted, mire akarok kilyukadni? A technika nem tehet semmiről. Azt egyes-egyedül az egyes egyének döntik el, hogy mire használják, mihez kezdenek vele, jót tesznek-e, vagy rosszat, hasznosat-e vagy haszontalant, és hogy mellette mire szánnak még időt.


Én pl. megmondom őszintén, imádom a technika vívmányait, és nagyon remélem, hogy megérem még azt a napot, amikor valóra válnak a sci-fi álmok: kolóniák a Holdon és a Marson, fejlett génsebészet, tudat-gép interfész, és még sorolhatnám... de ennek ellenére mégsem töltöm az egész napomat a négy fal között, a gép előtt görnyedve - épp ellenkezőleg, az időm nagy részében emberek közt vagyok, szocializálódok, sétálok, olvasok... szóval röviden, maximálisan törődök a környezetemben lévőkkel és önmagammal is, emberileg... holott, mint mondtam, egy iszonyatos nagy technokrata vagyok.


Szerintem tehát a kettő egyáltalán nem zárja ki egymást, csak egyszerűen tudni kell kezelni, normálisan állni hozzá. Mindennek megvan a helye, és ennek megfelelően is kell kezelni. Ennyi az egész titok.

2009. febr. 12. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Srapnel ***** válasza:
100%

Az egész technikai fejlődésnek van egy nagyon egyszerű, nagyon prózai oka, ami nem más, minthogy télen hideg van, de nyáron elég meleg is. Az egy hatalmas illúzió, hogy a busmanok és egyéb "természeti" népek összhangban élnek a természettel. Egyszerűen csak kevesebben vannak és "bénábban" csinálják a szennyezést. Nyílt tűzön sütni-főzni? Otthagyni a földet, amikor már kevesebbet terem? Azért ez nem fejlett ökológia. Nekik folyamatosan van állat, növény, gyümölcs. Itt nem igazán. Ott nincs tél, amikor fűteni kell és egy nádkunyhó is jó. Itt kőház kell, benne fűtéssel, ahhoz meg gépek kellenek, építőanyag, bányászat, közlekedés. A kaját el kell tárolni nyárról télire, ehhez megint épület és technológia kell. Nem véletlen, hogy a mérsékelt égövben alakult ki a modern civilizáció, mert elég sok problémát kell megoldani, tervezni ahhoz, hogy ne élj kényelmesen, boldogan, "naivan" a világba, de azért van az évben annyira jó idő és termékeny talaj és időjárás is, hogy legyen időd/lehetőséged megtermelni, amit meg kell, emellett pedig magadra és a fejlődésre, hogy ne csak a túlélésért küzdj minden nap, mint pl. az eszkimók.


A mostani társadalmi problémákról nem kizárólag a technika tehet, sőt, szerintem kisebb százalékban az.

2009. febr. 12. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!