Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a különbség az Erdélyben...

Mi a különbség az Erdélyben élő Magyar, Csángó, és Székely között?

Figyelt kérdés
2011. máj. 27. 17:00
 1/9 anonim ***** válasza:
92%
három külön népcsoport. A közös a nyelvük, és hogy magyarnak vallották magukat mindíg.
2011. máj. 27. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem sok, népikultúrában/népviseletben és nyelvjárásban van azért némi külömbség, meg genetikailag talán, magyar az kevert, székely megmaradt annak ami volt, csángók meg valószínüleg a besenyők leszármazotjai.
2011. máj. 27. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Azért kérdezem, mert a mostani népszámláláson romániában a kérdőívben bejelölheted magad Magyarnak, Székelynek, Csángónak, románnak. És Ez eddig is így volt ?
2011. máj. 27. 17:20
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

nem tudom, nem ott élek.

De lehet, hogy azért csinálták,hogy azt mondhassák kevesebb magyar lett (mert a fele székely és csángó)

De igazuk van, ha a székelyt megkérdezed, hogy ő micsoda, akkor azt fogja válaszolni, hogy székely, hiszen mindíg büszkék voltak erre.

2011. máj. 27. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
83%
Én úgy tudom (lehet, hogy tévesen), hogy a csángók nem erdélyiek, hanem a történelmi Magyarország határán kívül élnek.
2011. máj. 27. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ megyik csángó csoport. A moldvaiak a határon, a gyimesiek gyimesben éltek,de vannak csángók Brassó környékén is.
2011. máj. 27. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
66%
Romániában a Partiumban élők magyarok,(szatmár megye, szilágy megye, bihar megye, arad ,temes) az erdélyiek, (kovászna, hargita , maros) székelyek, a csángók északabbra (Bákó környéke)élnek,archaikus magyart beszélnek.Jaj nekem, mikor megszólalnak, mintha az ómagyar máriasiralmat hallanám, sírnom kell tőle.
2011. máj. 27. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
78%

Az egyik legnagyobb különbség, hogy a csángók nem Erdélyben élnek. Csángóknak a Kárpátokon túlra kivándorolt (úgymomd elcsángált) székelyeket nevezik.

Amúgy kb. az a különbség, mint a németek, a bajorok és az osztrákok között. A székelyek és a csángók is a magyarság egy része. A magyarság egy nép. A székelyek és a csángók ennek a népnek csak kisebb részegységei.

2011. jún. 11. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

"Azért kérdezem, mert a mostani népszámláláson romániában a kérdőívben bejelölheted magad Magyarnak, Székelynek, Csángónak, románnak. És Ez eddig is így volt ?"


Azt nem tudom, hogy eddig is így volt-e, de könnyen belátható az oka.

Ott van nekik 1.000.000 magyar (ez csak egy hasraütés szerű szám, nem tudom pontosan mennyien vannak). Ez hiába csak kb. 5-7%-a az össznépességnek, mégis elég sok. Viszont ha megnézzük, ebből az 1.000.000 magyarból 300.000 székely, 300.000 pedig csángó. Ilyen alapon meg lehet őket győzni, hogy "miért vallod te magad magyarnak, amikor székely/csángó vagy?". A kérdés persze teljesen értelmetlen, hiszen ilyen alapon a havasalföldi sem román, meg a moldvai sem. Ilyen alapon igazából csak pár millió román él Románia területén Erdélyben. Viszont ha meggyőzik őket, akkor marad 400.000 magyar, 300.000 székely és 300.000 csángó. A románok nem lesznek többen, viszont egy nagy és egységes kisebbség helyett lesz három gyengébb kisebbségük. Oszd meg és uralkodj!

Plusz ha a magyar kormány követeli, hogy képviselhesse a Romániában élő magyarok jogait és ne adj Isten visszakövetelnénk Erdélyt a magyar többség miatt, amitől a románok máig félnek, akkor az orrunk alá lehet dugni a kimutatást, hogy elenyésző számú magyar él Romániában. Persze, mivel a székelyeket és a csángókat külön számolják, így mindegyikük száma külön-külön kicsi. De a székelyek is magyarok és a csángók is, ahogy a havasalföldi és a moldvai is román.

Hallottam egy történetet arról, hogy az anno a Magyar Királyság területére betelepült örmények mindig is magyarnak vallották magukat és ezt megtartották Trianon után is. (Ez nem a történet része, ez tényleg igaz.) Aztán amikor a rendszerváltás után a világot ismét érdekelni kezdték az etnikai arányok Romániában és a románok megtudták, hogy ezek a makacs örmények még mindig magyarnak akarják vallani magukat, megkeresték őket és felajánlották, hogy állami pénzből felújítják a romos templomaikat, ha nem magyarnak vallják magukat, hanem örménynek. Azok viszont nem mentek bele, mert okés, hogy örmények, de ragaszkodnak ahhoz, hogy elsősorban magyarok. A románok érdeke viszont az, hogy minél több kis lélekszámú kisebbség legyen 1-2 milliós helyett.

Mint mondtam, oszd meg és uralkodj.

2011. jún. 11. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!