Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Elmagyarázná nekem valaki?

Elmagyarázná nekem valaki?

Figyelt kérdés
Mi az a vármegyerendszer pontosan? Kikből állt. Mikből állt? Mi volt a funkciója, előnye, hátránya? Egyáltalán hogy kell elképzelni?
2011. szept. 10. 22:06
 1/9 anonim ***** válasza:

Ma is az van. Csak ma megyéknek és nem vármegyéknek nevezik.

A vármegyék élén nem megyei polgármester állt,hanem a főispán.

2011. szept. 10. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

[link]


Hát ennél jobban nem lehet elmagyarázni.

2011. szept. 10. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak köszi, bár nem túl részletes a magyarázatod.



Kérem, csak a jó, kiváló történelmesek (!) írjanak, akik tényleg el tudják magyarázni. (Az internetről, wikipédiából én is be tudok ollózni dolgokat)Köszönöm

2011. szept. 10. 22:33
 4/9 anonim ***** válasza:

eddig jó voltam töriből,remélem ez a válaszom is jó lesz.

szóval:az ország területe régen,a középkorban vármegyékből állt.minden vármegye központja eyg vár volt.

a vármegye és a vár vezetője pedig a főispán.a főispán helyettesítette a királyt a csatákban,az volt a feladata,hogy csatába vezesse a sereget és ítélkezzen az emberek felett.

2011. szept. 10. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
a kérdezőhöz:lécci csak azt írd meg ,hogy jó-e a válaszom,h hasznát vetted-e.amúgy nem a netről szedtem,hane az eszemből.
2011. szept. 10. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Nem vagyok történész,így csak az emlékeimre,és az iskolában tanultakra tudok támaszkodni.

A vármegye funkciója olyan volt,mint a mai megyéké. Élén a főispán az alispán,a jegyző és a többi alkalmazott.

Különbség: a megyék vezetőit ma az önkormányzati választásokon a szavazók választják meg,valamelyik párt jelöltjeként. A főispánt pedig a háború előtt külön választották meg,de nem párt színekben,hanem egyénileg.

Több jogköre volt,mint ma egy megyei elnöknek.

A vármegyék pedig területileg nagyobbak voltak a mai megyéknél. Én születésem óta Kiskunhalason élek. Jelenleg Bács-Kiskun megyéhez tartozik a város. Születésemkor viszont a vármegye neve Pest-Pilis-Solt-Kiskun volt.

Sajnos többet nem tudok a témáról.

Mostanában újra szóba került a vármegyék alapítása. Ha megvalósul a régiek mintájára,és egy-egy vármegye területileg nagyobb lesz,akkor kev4esebb lesz a tisztségviselő is. Egyetlen előnyét ebben látom.

2011. szept. 10. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Sissi válaszához: a vármegyék l950-ben szűntek meg. Akkor már nem volt sem király,sem csatákba nem kellett menni. (A háború az más kérdés ebből a szempontból)
2011. szept. 10. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
a középkorban voltal vármegyék.nem?én arra célzok.de nagy hülyeséget csak nem írhatok,ezt kellett tanulnom egy töriversenyre is.
2011. szept. 11. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Sissinek: a középkorban IS voltak vármegyék, de később is. A Rákosi-rendszer szüntette meg 1950-ben. Akkor Tanácsokat szerveztek a vármegyék helyett.
2011. szept. 11. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!