Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A lengyelekkel jóban vagyunk...

A lengyelekkel jóban vagyunk (ha igen, miért)?

Figyelt kérdés

youtube-on láttam egy videónál, hogy:


„Polak, Węgier, dwa bratanki,

i do szabli, i do szklanki.”

"Lengyel, Magyar két jóbarát,

együtt harcol, s issza borát!"


Ennyire jóban vagyunk velük, miért?


2011. szept. 16. 22:37
 1/6 anonim ***** válasza:
jézus :D figy ennek keress utána a google ban mert ez nem egy olyan téma amit itt pár mondatban megtudsz. vedd komolyan a témát!
2011. szept. 16. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Magyar történelem ismerete előny... Ha az lenne, nem tetted volna fel ezt a kérdést.
2011. szept. 16. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nem muszáj leszólni, 7.-es vagyok, nem tanultunk még ilyenekről, valahol 1700-nál vagyunk elveszve...
2011. szept. 17. 10:54
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Az egészet az alapozta meg, hogy évszázadokig közös volt a határunk.

Mivel pl az Árpád-kor alatt elég gyakori volt a trónviszálykodás, sokszor előfordult, hogy magyar hercegek, illetve a kíséretük a Lengyel Királyságba menekültek (ha nem épp Bizáncba vagy Kijevbe) és vica versa, sok lengyel is itt talált menedéket, ha otthon "zűr volt".

+ dinasztikus kapcsolatok, Nagy Lajos idejében perszonálunióban voltunk, Lajos királyunk lánya, Hedvig máig az egyik legnépszerűbb uralkodójuk.

Hedvig férje a litván Jagelló volt, a Jagellók kora alatt élte az ország a fénykorát.

Miután ők kihaltak, Báthory István erdélyi fejedelem lett a király, szintén nagyon népszerű uralkodó.

Volt olyan idő is, mikor Lengyelo. fel volt osztva Poroszország, Oroszország és a Habsburg Birodalom/OMM között, és mivel sokszor a mi történelmünk sem fényes, ez is lehet egy közös "pont".

Egyébként pont ezért az I. vh után, mikor újjáalakult, Lengyelországhoz is került addig a Magyar Királysághoz tartozó falu, máig van ott egy település, ahol egy templom tele van Árpádházi szentek ábrázolásával.


És akkor még meg sem említettem Bem apót, a lengyel (sok esetben zsidó) menekültek befogadását, mikor a náci Németo. lerohanta őket, illetve '56ot.

2011. szept. 17. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2011. szept. 17. 13:35
 6/6 anonim ***** válasza:
és tedd hozzá hogy genetikai rokonság. azért irtam hogy keress utána mert ez csak pár történelmi kis infó és ennél sokkal több dolog van a háttérben is.
2011. szept. 17. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!