Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan tehetnénk könnyebbé a...

Hogyan tehetnénk könnyebbé a barátunk számára ezt a nehéz időszakot?

Figyelt kérdés

Egyetemisták vagyunk. Májusban az egyik igen jó barátunk párját elütötték, aki sajnos másnap a kórházban belehalt a sérüléseibe. Három évig voltak előtte együtt, mindenki teljesen elkönyvelte, hogy ők együtt fognak megöregedni, tényleg mindenben összepasszoltak, 3 év után is ugyanúgy imádták egymást, mint a kapcsolatuk elején. Nem csak őt sokkolta az esemény, de az egész baráti társasággal/ kolival egyként zokogtunk két napig. Ezután legalább mi próbáltunk erősek lenni és ott állni a srác mögött. Úgy egy hónapja már úgytűnt minden rendben lesz. Elhagyta a gondolatot, hogy ő utána akar menni, néha már mosolyogni is láttuk. Ott volt az összeülős ivós bulikban, ilyenkor különösen jól érezte magát, mintha elhagyta volna a problémáit.

Pár napja volt megint egy ilyen buli. Pár órára eltűnt, aztán amikor visszaérkezett a koliba, ömlött a kezéből a vér, mintha lazán szétvert volna valamit. Nem árulta el mi történt, viszont addig-addig faggattam, próbáltam "helyretenni" a kézfejét (lefertőtleníteni vagy legalább megmosni stb), hogy szó szerint zokogásban tört ki és azt mondta még mindig képtelen feldolgozni azt, ami történt vele és ő nem tud így élni. A szívem majd meg szakadt, hiszen mi is egy olyan embert veszítettünk el, aki már a baráti társaságunk 100%-os tagja volt, de átérezni sem tudom, hogy ez a srác mekkora fájdalmat élhet át nap mint nap, hiszen ő a szerelmét veszítette el. Iszonyatosan nehezen bírtam megállni sírás nélkül, de még csak mondani sem tudtam mit. Csak öleltem órákon keresztül és hagytam hogy meséljen, kisírja magát, de iszonyatosan kellemetlen volt, hogy ilyen kukán ültem ott. Próbáltam vigasztalni, de ilyenkor még is mit mondhatnék? Én is totálisan meghasaltam tőle, aztán egy másik barátunk látta, hogy már én is kész vagyok és felváltott a vigasztalással. Eltelt kb 4 óra, mire legalább a sírást abbahagyta és kicsit jobb színbe került. Mi a fenét tehetnénk, hogy kicsit megkönnyítsük a helyzetét? Nem akarjuk sajnálni, mert attól neki csak mégrosszabb lesz. Tudjuk, hogy ezen neki kell igazán túltennie magát, de hogyan segíthetnénk ebben?


2011. szept. 23. 11:54
 1/6 anonim ***** válasza:
Sajnos erre nincs jó megoldás. A gyász feldolgozásához idő kell. Ha nagyon elhúzódna akkor érdemes szakembertől segítséget kérni. Úgy gondolom az alkohol vagy egyéb tudatmódosító szer csak pillanatnyilag javít a helyzeten. Ezért nem is érdemes így eltusolni a problémát. Lehet hogy ezeket a bulizásokat is hanyagolnia kellene. Beszélgessetek vele sokat, hagyjátok hagy beszélje ki magából a fájdalmat és ebben a nehéz helyzetbe továbbra is álljatok mellette.
2011. szept. 23. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem kegyetlenségből mondom, de nem tudod könnyebbé tenni ezt az időszakot. Fölösleges ezen rágódnod. Vannak olyan terhek, amelyeket nem tudsz hordozni, csak az, akire ez ki van szabva. Bár nem ismerem a körülményeket és a srácot, halvány gyanúm van arra, hogy azzal, hogy órákig ölelted, csak rontottál a helyzetén. Nekem kissé visszatetsző az, hogy ezt hagyta a srác. Ha ez komoly volt nála, akkor ez meghaladja a te képességeidet, mert akkor itt más természetű baj lehet. Nem normális dolog. Persze, hangsúlyozom, hogy mindezt e minimális információból szűrtem le, tehát lehet teljesen téves megállapítás.
2011. szept. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Ami számomra legmeglepőbb volt, hogy sosem beszél ezekről a dolgokról és nem is akar, mert nem akarja hogy sajnálják. Most sem igen ivott a "buli" alatt és előtte sem, de ahogy kibukott belőle hirtelen olyan lett mint egy nagy gyerek. Igényelte a szeretet és nem csak tőlem, de más barátainktól is jól esett neki néhány bátorító ölelés, így kizártnak tartom, hogy bármi más lehetett a dologban. Imádta a barátnőjét és nem hiszem, hogy ezt képes lenne felhasználni arra, hogy a visszájára fordítsa a dolgokat.

Az meg hogy mellettem zokog és átölelem vagy simogatom a hátát, egyfajta természetes reakció volt, ha már mondani úgysem tudok mit.

Igazából még mindig úgy vagyunk vele, hogy inkább jöjjön ki a fájdalom belőle ilyen úton, csak ne csináljon hülyeséget. Persze nekünk sem könnyű, de ő lényegesen rosszabb helyzetben van.

2011. szept. 23. 12:50
 4/6 anonim ***** válasza:

sajnos nem tudsz rajta segíteni,ehez sok idő kell. Esetleg próbáljátok elterelni a gondolatait, sokat vele lenni programokat szervezni. De a nap 24 órájába nem állhatsz mellette.

Kapott valami büntetést az aki elütötte a barátnőjét ? :(

2011. szept. 23. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ezért is fontos, hogy mellette állj! Támogasd őt!

Szerintem ilyen esetben a sírás teljesen normális reakció. Sokkal jobb mint az elfojtás.Ez nem gyengeség és nem szánalom! Igen! Beszéljen a történtekről ez is hozzá segíti a gyász feldolgozásához. A vallásos az is sokat segíthet. Ti barátok a támogatásotokkal tudjátok őt segíteni.Ne engedjétek, hogy magába fojtsa a szomorúságát.

Májusban történt az eset, tehát még korán van hogy elfelejtse, túl tudja tenni magát a történteken.

2011. szept. 23. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Zebrán ütötték el az üres utcán éjszaka, ráadásul cserbenhagyással, ami csak méginkább dühített mindenkit, mert felmerült a kérdés, hogy mi lett volna ha megáll az illető és ezáltal előbb kap a leányzó segítséget. A dokik szerint olyan sérülései voltak a lánynak, hogy valószínűleg ez sem mentette volna meg, de áááhh... Térfigyelővel ellátott helyen történt, így még aznap éjjel elkapták az illetőt. Tárgyalások folynak, elég rossz kilátásai vannak (egy fiatal huszonéves srácról van szó). Próbálnak mindent megtenni a szülők érte, a város legjobb ügyvédje stb, de a körülményein enyhíteni nem tudnak. Azt mondták 5-6 év minimum, de rajtunk egyértelműen az sem segít, ha 20 évre ültetik le. Nem voltunk ott a tárgyaláson, így egyikünk sem látta, de azok szerint akik ott voltak a sofőr is igencsak belebetegedett abba, amit tett...
2011. szept. 23. 13:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!