Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi Csáth Géza: A kis Emma...

Mi Csáth Géza: A kis Emma című novellájának mondanivalója, témája? Hogyan kezdenétek neki a novella elemzésének?

Figyelt kérdés
2011. dec. 12. 18:35
 1/6 anonim ***** válasza:
72%
én rosszul vagyok attól a novellától, nektek komolyan feladták házi feladatként?
2011. dec. 12. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem is baj, hogy feladják. Csáth kitűnően ábrázolja az őrületet, ami benned is meglehet, vagy egy olyan emberben, akiről nem is gondolnád, hogy képes bizonyos dolgokra. Realista.


Amúgy, olvasd el figyelmesen újra, és tuti le fog esni a lényege. Simán tudni fogod, mit írj az elemzésben, ne aggódj!

2011. dec. 12. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Pont ma olvastam el,a végét én sem teljesen értetem.
2012. jan. 21. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
100%

Lehet, hogy már nem érdekel így egy fél évvel később, de azért írok pár gondolatot.:) (tényleg csak nagyon röviden)


A novella gyerekekről szól. Gyerekszerelemről,iskoláról, játékról. Nem kell mögöttes mondanivalót keresni, minden ami le van írva, megtörténik, épp ezért borzasztó.

A gyerekek (mivel játszanak) fel sem fogják a tetteik súlyát, minden probléma nékül kibeleznek egy macskát vagy felakasztanak egy kutyát, csak akkor jönnek rá, hogy "valami nem stimmel", amikor Kis Emmát felkötik.

Ez a felelőség megolszik (ha elolvasod, pontosan le van írva h ki mit csinált az akasztás soran, tehát mind ugyanannyira hibásak.)

Talán pont akkor váltak felnőtté, amikor felfogták,hogy mi van.

Röviden ennyi, de tudnék írni róla kb 5 oldalt...

2013. jún. 4. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
76%

Milyen fél év?2 év telt el :D :D

Kíváncsi lenék arra az 5 oldalas elemzésre :D

2013. jún. 4. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

A mondanivalója azt foglalja magába hogy meg kell tanítani a gyerekekkel mi helyes mi nem,mit szabad és mit nem. Azt is megmutatja, hogy a fiatalabb gyerekeknél miért fontos az, hogy valaki vigyázzon illetve figyeljen rájuk, nehogy butaságot csináljon/csináljanak. A baj akkor is megtörténhet ha valaki felügyel rájuk pláne akkor ha nincs ki felügyeljen.

Bevezetés: kiderül hogy hol vagyunk,milyen évszakban, milyen az időjárás, az előzetes cselekményeket hogy az író olvas fel egy naplóból. Kiderül hogy a gyerekek uzsonna után kint játszanak (valószínűleg itt is felügyelet nélkül) és hogy a gyerekek egy külvárosi általános iskolába járnak.


Bonyodalom: kiderül hogy a tanító veri a gyerekeket,amint a szülők ezt megtudják beiratják a fiút a belvárosi általános iskolába. Itt derül ki hogy a bátyja felvágta egy élő macskának a hasát, és később a fiú a bátyjával, Gáborral kutyát akasztanak fel,de megbeszélik hogy 1 nap csak 1 állatot akasztanak fel.

A kibontakozásban kiderül hogy megmutatják Emmának a "játékukat" a padláson miközben a szülők lovagolni mentek.

A tetőpontban felakasszák a kislányt,meghal. Ekkor esik le nekik,a gyerekeknek hogy amit tettek az elég súlyos és hogy következményei lehetnek. A háziasszony megtalálja a kislányt a padláson és egyből értesíti a lány, Emma apját még mielőtt a fiú szülei ezt megtudnák.

Remélem hogy ezzel tudok valakinek segíteni. Bár ezt sem elég részletesen írtam le de hogyha elolvasod hozzá a sztorit plusz amit leírtam akkor te magad is letudod írni a cselekmény vázlatát,novella elemzését.(Itt a kérdés és válasz olvasóihoz "szólok" úgymond)

Legyen csodás napotok!❤️

2021. ápr. 5. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!