Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Politikai, ideológiai, szociál...

Politikai, ideológiai, szociális, kulturális beállítottság -> bal kéz, jobb kéz?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Hogy érthetőbb legyen:

Elgondolkodtam azon, hogy mennyire függ össze a világnézet azzal, hogy milyen kezes az adott ember?


A jobb agyfélteke leginkább a kreatív, művészi oldal, érzelmesebb. A bal agyfélteke pedig a logikus gondolkodás, az elemzés oldala. Nem mindenkinél, de ez az általános. A jobb félteke a domináns a balkezeseknél, a bal félteke pedig a jobbkezeseknél, tehát a balkezesek általában kreatívabbak, ügyesebbek és érzelmesebbek, míg a jobbkezesek reálisak, elemzőek és logikusak. Legtöbbször, bizonyos dolgokban legalábbis, mert nem lehet azért beskatulyázni egyetlen embert sem 1-2 tulajdonsága miatt.


A környezetemben sok balkezes él, én is az vagyok, és észrevételem szerint a balkezes ismerőseim általában sokkal érzékenyebbek (jobban kimutatják legalábbis) bizonyos kérdésekben, sokkal toleránsabbak és elnézőbbek, a liberális eszméket részesítik előnyben leginkább, s legtöbbjük hobbija valamilyen művészeti, kreatív tevékenység, sőt van, aki ebből is él, van aki csak kiegészít belőle.

A jobbkezes ismerőseim sokkal racionálisabbak, sokkal tárgyilagosabbak, általában nem vizsgálnak sok szempontból egy adott kérdést, kevésbé hatnak a döntéseikre az érzelmek, és sokan közülük a radikális eszméket részesítik előnyben. Természetesen van kivétel, párom pl. jobbkezes, és nagyon jól rajzol, és ismerek olyan balkezest, aki radikális és semmi affinitása a művészetekhez... Sok művész is jobbkezes, egyszerűen a balkezesek hajlamosabbak valahogy erre, többen találják meg kedvelt időtöltésüket művészeti oldalon, mint a jobbkezesek. Ettől nem biztos, hogy jobbak is.


Nektek vannak tapasztalataitok? Jellemzőbb a balkezes ismerőseitekre valami tulajdonság, mint a jobbkezesekre, és fordítva?



2012. ápr. 19. 22:46
 1/9 anonim ***** válasza:

Hát azért az nagyon nagy baj lenne, ha a jobbkezesek többsége radikális nézeteket vallna... Gondolj bele, sokkal több a jobbkezes, mint a bal.

Szerintem nem lehet így leredukálni a világnézetet arra, h milyen kezes az ember. A világnézet kialakulásához sokkal több tényező szükséges, mint h vki empatikusabb, vagy racionálisabb alkat. Elsősorban pl a nevelés, az h milyen családból jött (azért legyünk őszinték, az emberek többsége ezt nem tudja csak úgy levetkőzni).

Az sem mindegy, h az élete folyamán milyen ingerek érték, nyilván, ha vki olyan környéken nőtt fel, ahol mindennaposak a rablások, verekedések, stb, az hamarabb fog radikális nézeteket vallani, és hajlamos arra, h mondjuk minden romát egy kalap alá vegyen.

2012. ápr. 19. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Természetesen én sem ezt mondtam, oda is írtam, hogy nem lehet beskatulyázni ezek alapján az embereket, csak azt, hogy a megfigyelésem alapján a saját környezetemben jellemzőbb a leírt felállás.


A nevelés nagyon fontos, a környezet is, de én úgy vagyok vele, hogy mindenki más. Nem azért, nem CSAK azért, mert másképp nevelték, más hatások érték... biztos vagyok benne, hogy ha 3 különböző embert belerakunk full ugyanabba a helyzetbe, ugyanabba a családba, ahol ugyanazt kapja, felnőve 3 teljesen különböző ember lesz. Persze az emberek alakítják egymást, nem csak a szülő a gyereket, a gyerek is a szülőt. Mindenkinek van egy alap, amivel indul, egy alap, amiből aztán a társadalom gyúr valamit. De az alap mindenkinek a sajátja, és ebben benne van a világnézet egy része, a hajlam, stb. Ehhez a részéhez pedig lehet köze annak, hogy ki milyen kezes (hiszen ezt is az agy dönti el).

2012. ápr. 19. 23:14
 3/9 anonim ***** válasza:
Van egy olyan elmélet, hogy a balkezeseknek jobbak a nyelvi képességeik, ezért van közülük sok a vezető politikusok közül. De ennél több hatást nem talált semmilyen kutatás. Pl. a legutóbbi 12 ismert "kezességű" amerikai elnök közül 6 balkezes. Vannak köztük jobb- és baloldaliak is.
2012. ápr. 20. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"A jobbkezes ismerőseim sokkal racionálisabbak, sokkal tárgyilagosabbak, általában nem vizsgálnak sok szempontból egy adott kérdést, kevésbé hatnak a döntéseikre az érzelmek, és sokan közülük a radikális eszméket részesítik előnyben."

Már bocs, de a racionális, érzelemmentes és tárgyilagos emberek épp, hogy nem radikálisok! A radikálisok olyanok, mint az állatok, kimondod a varázsszót (mindenkinél más) és úgy felkapja a vizet, hogy még a fejük is vörös lesz, majd szétrobbannak, mint amikor a bikának a torreádor belengeti a vörös posztót. A racionalitás igen messze van a radikalizmustól.

2012. ápr. 20. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Na én kétkezes vagyok, és utálom a nem gondolkodást (nem az embert, az agy használatának hiányát), és szeretem az érzékeny, de nem hisztériás embereket. Jól érzem magam értelmes művészek között, és imádok vitázni (ha akad hasonló partner).

Vannak elméletek az agyműködés, a viselkedés különféle elemeinek összefüggéseire, de nem hinném, hogy ezek egzaktságban annyira előrehaladottak, mint mondjuk a matematikai tételek. Itt a tudomány még gyerekcipőben jár, bár valószínű, hogy nagyon gyorsan nő a lába.

Ha az említetteket, mint főcsapásokat tekintjük, mint jó kiindulópontot, akkor igazad lehet.

2012. ápr. 20. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

3.: én is azt mnodtam, hogy közülük többen ELŐNYBEN RÉSZESTIK a radikális eszméket, tehát a romakérdést előszeretettel oldanák meg erőszakkal, drasztikus eszközökkel, vagy szívesen tesznek megjegyzéseket a közlekedés során látott négerekre, miszerint: "na, ez is egy ősmagyar", meg hasonlók. A mindennapi életben ettől még nem vadállatok, de nem tekintenek minden rasszt embernek (SOKAN, az ISMERŐSEIM közül, tehát nem minden jobbkezes, és nem minden jobbkezes ismerősöm!)


4.: Igen, én is inkább úgy gondolom, hogy ez bizonyos hajlamot mutathat bizonyos viselkedési formák elsajátítására, bizonyos eszmék előnyben részestésére, és nem rekeszek, amikbe mindenkit be lehet pakolni, és az maradéktalanul igaz mindenkire. De a környezet, a társadalom nagyon erős hatással van erre. Én bizonyos szempontból "tipikus" balkezes vagyok, szeretek rajzolni, festeni, a jövedelmemet is tökéletesen ki tudom vele egészíteni, vonzanak a művészetek, bizonyos témájú könyvek. Ugyanakkor a logikát részestem előnyben, képes vagyok hideg fejjel gondolkodni (bár nem szeretek), és a térlátásom jobb, mint sok jobbkezes, vagy épp férfi ismerősömé :) viszont nem szeretek nemet mondani, ha valaki szépen, értelmesen kér tőlem valamit, sokszor saját magamat hozom (tudatosan) rossz helyzetbe, hogy segíthessek valakinek.


A tulajdonságok rendkívül összetett dolgok, és sok minden befolyásolja, de mindnek a mélyén ott van az ember maga, az alap massza, amit alakított és alakt folyamatosan a környezete.

2012. ápr. 20. 13:55
 7/9 A kérdező kommentje:
(Kerestem egy régi kérdésemet, és ráakadtam erre is. Van esetleg még valakinek véleménye, tapasztalata, gondolata a leírtakról?)
2013. jún. 6. 21:36
 8/9 anonim válasza:
Hát.. én balkezes vagyok. Jó vagyok rajzból, és szeretem is. Nem tudom hogy ez összefügg-e de tornából nagyon béna vagyok.. (csak a suliban) Múltkor a bakon átestem, csupa zöld volt a lábam..
2014. márc. 28. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ez így jó nagy baromság. Tesóm balkezes, és olyan munkakörben dolgozik, ahol logika és racionalitás kell. Én jobbkezes vagyok, és rajztanár. Erre varrj gombot! A világnézet meg nevelés kérdése, nem a kézé.
2019. aug. 27. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!