Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi dönti el, hogy egy író,...

Mi dönti el, hogy egy író, költő milyen magas szinten áll irodalmilag? Egy művet sokféle szempont alapján meg lehet ítélni.

Figyelt kérdés
2012. jún. 15. 23:02
 1/1 anonim válasza:

Én úgy gondolom, hogy egy író, költő megítélése a társadalomban található kortárs művészek munkái alapján történik. Mintegy összehasonlítjuk a nagyátlaggal, melynek eredményeképpen kiderül, hogy a kiszemelt művész, mennyire értékes a többiekhez képest.

Az "értékesség", mint minőségi jellemző több dologból tevődhet össze. Itt lehet ilyen kritériumokat megadni mint: szépség (kifejezésmód) vagy mondanivaló.

Juhász Gyula verse pl. egy egyszerű szinte semmitmondó gondolatmenetet, melyet a következő módon fejez ki:


Milyen volt szőkesége? Nem tudom már!

De azt tudom, hogy szőkék a mezők...

Ha dús kalásszal jő a sárguló nyár

És e szőkeségben újra érzem őt.


Fogalmunk sincs hogy nézhet ki a hölgy, de Juhász Gyulának sikerült ezt úgy kifejeznie, hogy amikor becsukja az ember a szemét, egyből a csodálatos táj tör fel benne, és a szívét melegség tölti meg.


Tartalmas mondanivalóra pedig egy klasszikus:


Hazádnak rendületlenül légy híve ó magyar

Bölcsőd az s majdan sírod is, mely ápol s eltakar.

/részlet: Vörösmarty Mihály: Szózat/


Nagyon patriotikus vers, mely a magyar emberből a magyar mivoltát hozza ki, noha a vers nem mondható kifejezetten szépnek. (Olykor nehéz komoly témáról szépen beszélni. Félő, hogy a túldíszítettség elnyomja a mondanivalót)


Gondolatébresztőnek ennyit szánnék.

2012. jún. 16. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!