Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A borsodiakat miért parasztozzák?

A borsodiakat miért parasztozzák?

Figyelt kérdés

Én is odavalósi vagyok és úgy beszélek mint egy borsodi :D


jöttök = jösztök (ezt nem értem, hiszen a "jössz" szóról beszélünk, csak többes számban és nem azt mondjuk hogy "Józsi, jött a boltba?")

kellesz = kell majd

furik = talicska

tesznye = undorító (bár ezt nem használom)

se = sem (ezért is szólnak)

a Kiss Ádámos matrica = levonó

lapcsánka, tócsni vagy hogy hívják máshol :D az nálunk lepcsánk. Apám kamionos és egyszer egy másik megyében megálltak kajálni, mondta a nő, hogy tócsni és nem tudták elképzelni, hogy mi az.


Más nem jut eszembe. De azt hallottam, hogy mi beszélünk a legtisztábban. Mégis parasztoznak minket. Néha amikor nem borsodiakkal beszélek tök furán érzem magam, mintha külföldiek lennének, és ha mondok valami olyan szót amit nem ismernek, akkor csak néznek rám, hogy mibajom van.

Miért?



2012. júl. 11. 13:18
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
hogy miért van azt én sem tudom :) én is borsodi voltam most külföldön élek ,nagyon sok szlovák (akik magyarul beszélnek) és falusi barátaim vannak itt, na aztán ök tudnak parasztosan beszélni!És az tényleg igaz hogy mi beszélünk helyesen :) és mi mondjuk szépen a szavakat.
2012. júl. 11. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
89%

Mert mindenkit parasztoznak, aki nem a sztenderd ynevlet használjuk.


A listához csapd hozzá a sinkózást és a makukát is :D


Üdv, egy másik borsodi.

2012. júl. 11. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
75%
*nyelvet használja
2012. júl. 11. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
A makukát azért nem írtam mert mi nem igazán mondjuk, de hallottam már egy párszor :D
2012. júl. 11. 14:21
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Mert általában a falun, földművelésből élő emberek használják ezeket a szavakat. A "paraszt" nem sértő szó, hanem egy tisztességes foglalkozás.


A "jösztök" vicces, én is használtam régebben (bár nem borsodi vagyok), de abbahagytam, mert mindenhol röhögni kezdtek rajta.


Amikor budapestre kerültem kollégiumba, ahol minden fiatal más tájegységről származott, tök sokat poénkodtunk ezeken a "paraszt" tájszólásokon. Ami a vicces volt, hogy egymásét is parasztosnak éreztük, hiába volt a miénk is az - szóval az tévhit, hogy csak a pestiek tartják parasztosnak az ilyen szavakat, hidd el, hogy te is parasztosnak tartanál egy általad nem megszokott pl. göcseji tájszólást. (Minden tájszólás saját magát tartja a "legtisztábbnak", csak azért mert ők azt szokták meg).


A "tesznyét" amúgy jobb, ha nem használod :D


Az ételeket meg sok helyen máshogy hívják, pl. te tudod, mi a prósza?


Más országokban amúgy sokkal durvább különbségek vannak, az angolok pl. sokszor egyáltalán nem értik a skótokat, vagya a franciák az elzásziakat... Magyarország nem olyan vészes ilyen szempontból.

2012. júl. 11. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

A parasztot én seM :D sértő szónak használom, de van olyan aki igen. Van egy barátnőm, Győr környékén lakik és amikor találkozunk vagy telefonon beszélünk mindig megjegyzi, hogy milyen parasztosan beszélek.

Osztálykiránduláson voltunk Pesten és beszéltünk pár fiatalhoz azok meg nagy flegmásan elkezdtek izélni, hogy mi honnan jöttünk, meg hogy mekkora parasztok vagyunk.


Nem én mondtam, hogy a borsodiak beszélnek a legszebben, csak azt hallottam. De nekem tetszik a szegedi tájszólás is :D

2012. júl. 11. 14:52
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Aki ilyesmi miatt leparasztoz valakit, az iszonyatosan buta. Oké, elképzelhető, hogy valaki magától nem tudja, hogy vannak tájszólások, de egyik sem ér többet vagy kevesebbet a másiknál. Na de tanítják az iskolában is, tehát innentől kezdve tényleg csak hülyének kell lenni ahhoz, hogy tájszólás miatt parasztozzanak le valakit.

Most az egy másik kérdés, hogy napjainkban a parasztot miért használják pejoratív értelemben.

Egyébként én budapesti vagyok, először én is nagyon meglepődtem egy-két borsodi ismerősöm szavain. :D A kedvencem a süsü és a levonó. :D


Ha olyat hallasz, hogy ti beszéltek a legtisztábban - amit egy hozzászóló is megerősített - ne hidd el. Ez pont olyan hülyeség, mint ami alapján a pesti leparasztozza a tájszólásos embert. :) A nyelvjárások egyenrangúak.

Ajánlom a témában Nádasdy Ádám írásait.

2012. júl. 11. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
56%

Kedves Kérdező! Kifejezetten KÉRLEK, hogy ahol alkalmad adódik, beszéld a szép és jó borsodi nyelvjárásodat..Mindenki más is a sajátját: a szabolcs-szatmáriak, hajdú-bihariak, vasiak, szegediek, kecskemétiek - mindenki a magáét. Ne hagyjuk elveszni a nyelvünk szavait, színeit, ízeit - de azt sem, hogy a "parasztos" a bárdolatlan szinonimája legyen. Az igazi parasztembernek komoly szaktudása van! Ha sokszor egyszerűen, nyiltan is beszél, attól még lehet intelligens és finom lelkű. Nem kell a XII., V., kerületi "értelmiség" nyelvén megszólalni ahhoz, hogy valaki értékes ember legyen!!!


Az első válaszolónak pedig annyit: azok a "SZLOVÁKOK, AKIK TUDNAK MAGYARUL"...nem SZLOVÁKIAI MAGYAROK véletlenül?! Mert ha azok, akkor nagyon kérlek, nevezd őket ottani MAGYAROKNAK, mert nemzettársaink. (Ha pedig valóban magyarul tudó szlovák nemzetiségű emberek, annak csak örülni lehet.)

2012. júl. 11. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
48%

Én Győr-Moson-Sopron megyei vagyok mikor gimibe jártam jött borsodból egy új osztálytárs.

Komolyan , alig értettem amit beszélt.Hónapokba tellett mire megszoktam.Nem csak más szavakat használt hanem valahogy a hanglejtése , az egész más volt.


Nekem egyszerűen csak furcsa volt.Senki nem parasztozta.Például erre fele "spájznak" hívjuk az éléskamrát és ő nem tudta mi az a spájz.

Ugyebár itt közel van Ausztria és vannak dolgok amiket átvettünk.

2012. júl. 11. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Én is borsodi vagyok (Miskolc).


Beugrott még egy szó nekem is: dumó :)


A tesznyét nem ismertem, a furikot egy MÁV-telepen lakó ismerősömtől hallottam először középsuliban.

2012. júl. 11. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!