Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A zongora űtős hangszer?

A zongora űtős hangszer?

Figyelt kérdés
Én azt tanultam hogy a kis kalapács miatt űtős hangszer, de sokkan azt mondják billentyűs.Hülyének fogtok nézni a kérdés miatt,de muszáj volt megkérdeznem
2012. aug. 3. 12:38
 1/9 anonim ***** válasza:
88%

annyira nincs egyértelmű definíció ezekre a kategóriákra. egy hegedűt is lehet pl pengetni, hiába vonós, és egy basszusgitárt is lehet ütni, hiába pengetős, és egy dobot is lehet seperni, hiába ütős.


Én azért mondanám billentyűs hangszernek a zongorát, mert billentyűk leütésével kell megszólaltatni.

2012. aug. 3. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
58%

Szia :)


Egyáltalán nem buta kérdés.


A hangszereket általában a hangképzés módja alapján csoportosítják, de ezen belül is vannak még különböző csoportok. Egy-egy hangszer esetleg több csoportba is besorolható. Ilyen például a zongora, ami húros, ütős és billentyűs is egyszerre.

A kalapácsok különböző hosszúságú húrokat ütnek meg, ezért tartozik ebbe a csoportba is. Ha van rá lehetőséged, nyisd fel egyszer egy zongora fedelét, és nézd meg. :)


Az "ütős" szót pedig rövid ü-vel írjuk. :)

2012. aug. 3. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

"A zongora billentyűs, polifón húros hangszer, ..."

[link]


Amúgy szerintem sem ütős. Szerintem a lényeg a hangforrás és a megszólaltatás módja a zenész által.

Közeli rokonságban van a csemballóval, amiben például már egyáltalán nincsenek kis kalapácsok.

2012. aug. 3. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Hát lehet, hogy most oltári nagy baromságot írok, de nekem úgy rémlik, hogy mi "húros" hangszerként tanultuk anno 600 éve a középsuliban.
2012. aug. 3. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Alapvetően a billentyűs kategóriába sorolják, ahogy a csembalót vagy az orgonát is, mert az számít, hogy a zenész mit csinál rajta általában. Mert amúgy ha a hang keletkezését nézzük, akkor a zongora valóban ütős, a csembaló pengetős, az orgona meg fúvós - csak ennek sem haszna, sem értelme nincs (na jó, ez így pontosan nem igaz, mert pl. egy hangmérnöknek fontos infó, de az átlagember számára teljesen lényegtelen).
2012. aug. 3. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Én is húros hangszerként emlékszem rá :) Végülis a fedél alatti húrok azok, amik a hangot kiadják...
2012. aug. 3. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A hangszereket általában nem a hangot adó része szerint csoportosítjuk be, hanem a rajta játszó ember mozdulatai alapján. Így elsősorban billentyűs.
2012. aug. 4. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Billentyűs hangszer, ezt jól írtátok, de semmi szégyenleni valója nincsen egyikőtöknek sem mert például a fuvola fa-fúvós és a mai fuvolákban egy deka fa sincsen bennük.

Elég ha felismeri -aki nem zenész- a hangját és főleg élvezi az eljátszott zenét, nem kell hogy a hangszert kívül-belül ismerje.

2012. aug. 24. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A zongora nevezhető billentyűsnek, ütő- és húros hangszernek is. Ezen hangszerek halmazának metszetében található.
2014. szept. 27. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!