Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan lehet megtanulni a...

Hogyan lehet megtanulni a köznyelvi kiejtést, ha valaki tájszólással beszél?

Figyelt kérdés
Az "a" és "á" hangokat ejtem másképp, és akárhogy próbálom, nem tudom elhagyni. Vagyis amikor nyugodt vagyok, barátokkal beszélgetek, akkor jobban megy, de ha a suliban vagyok, és pl. fel kell olvasni valamit, vagy a tanárnak kell mondani valamit, sokkal nehezebb, mert stresszelek emiatt is, meg a konkrét mondanivaló miatt is. Egyébként Budapestre járok gimibe, itt meg kevesen beszélnek tájszólással, és ha megemlítik a dolgot (pedig nem szoktak kritizálni), akkor bánt, mert tartok tőle, hogy esetleg valójában lenéznek emiatt. Bár csak ennek a két hangnak a kiejtése más, a többi nem, nem igazán használok tájszavakat, illetve elég jól ki tudom fejezni magam, mert azért nem vagyok tanulatlan és műveletlen, tudok fogalmazni (tehát nem mondok olyasmit, hogy "há hun van az a zőőd izé, báttya?").
2012. okt. 3. 18:16
 1/2 Andizsuzsi ***** válasza:
85%
Legyél büszke a tájszólásodra,attól te több és nem kevesebb vagy. Nemrég hallottam Reisz András meteorológus egyik szlovákiai ismerősétől, hogy azért igyekszik a gyönyörű felvidéki tájszólásától megszabadulni, mert azt mondták neki, hogy "győzikés". Hát szégyen ránk nézve.
2012. okt. 3. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Találkoztam már nyelvészhallgatókkal, előttük használom, mert tudom, hogy értenek hozzá és tudják, hogy ezzel nincs gond, de a suliban, a város közt nem ilyen emberekkel találkozok (mármint nem nyelvészekkel), és frusztrál, hogy bárki lenézhet csak emiatt. Az, ha megtanulnám a "rendes" kiejtést, nem jelentené azt, hogy megszabadulnék a tájszólástól, mert otthon, vagy akár telefonon beszélve az otthoniakkal azt használom.
2012. okt. 3. 20:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!