Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Egyén- vagy inkább közösségpár...

Egyén- vagy inkább közösségpárti vagy?

Figyelt kérdés

Egyén párti: Az ember fő célja a tapasztalás és a tanulás. Meg kell tapasztalnia a jót és a rosszat is, ez alapján tud csak tanulni és fejlődni. Így az élet szerves része a rossz is (szegénység, bűnözés, háborúk, hazugság, csalás stb.). Ezeket teljesen sosem lehet megszüntetni. Így amíg mások nem befolyásolják a tapasztalásodat, addig megengeded másoknak, hogy megtapasztaljanak mindent (jót és rosszat is), amit akarnak, hiszen a rossz dolgokból is lehet tanulni.


Közösség párti: Az emberiség egy közösség, amelynek célja, hogy minél magasabb szinte emelkedjen. A megfelelő technikai színvonal elérésével és a morális törvények betartásával a fentebb sorolt rossz dolgok mind véglegesen megszüntethetők. Nem lesz háború, éhezés, szegénység, stb. Eljön egy szép új világ. Itt az egyes ember célja a közösség szolgálata, mert a végső cél a közösség (emberiség) minél magasabb szintre való emelése.


Példa:

1.) Valaki melletted hasist szív. Egyénpárti hagyja, hisz őt nem zavarja, a másiknak pedig joga van ezt megtapasztalni. Közösségpárti pedig a törvényileg ("ez tilos"), morálisan ("ilyet nem jó tenni"), vagy a másik érdekeit nézve ("neked ez árt") megpróbálja erről lebeszélni, elérni, hogy abbahagyja a szívást.


2.) Valaki a suliban melletted puskázik. Egyénpárti hagyja, hisz őt nem zavarja, a másik pedig megtapasztalja ezt, és remélhetőleg tanul belőle később, és így fejlődik. Közösségpárti pedig ezt igyekszik megszüntetni, akár törvényileg ("ez szabályellenes"), akár morálisan ("nem igazság, hogy te így ötöst kapsz, még mások keményen tanulnak érte"), akár a másik érdekeit nézve ("buta maradsz, és nem találsz munkát").


Nyilván ez a két leírás a két véglet.

Ti melyik oldalhoz tartozónak valljátok inkább magatokat?



2012. okt. 31. 11:01
 1/6 anonim ***** válasza:
a leírás alapján egyik se xD
2012. okt. 31. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Antimod ***** válasza:

Inkább közösségpárti, mert hiszek abban, hogy nem mindenkinek kell személyesen megtapasztalnia a rosszat azért, hogy a későbbiekben elvesse azt. ("Okos a más kárán tanul.")


A törvények addig érdekelnek, amíg azok valóban a társadalom érdekeit szolgálják. Persze ettől még szólok, leginkább azért, hogy az illető figyelmét felhívjam erre, de ha szándékosan sért meg egy semmire sem jó törvényt vagy szabályt, szabad akarata van hozzá, és onnantól engem sem érdekel.

2012. okt. 31. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Egyén. Lehet, hogy ez a toleranciámból adódik, én alapvetően egy gondolom, amíg másnak nem árt vele (és most itt nem a hosszútávú dolgokra gondolok, hogy eggyel kevesebb egészséges ember lehet a társadalomban a drog hatására, akit nekünk kell eltartani), addig különösebben nem érdekel, mit csinál. Mondjuk a drogok már a határvonalon vannak, sokszor gyerekek használják, akiknek nincs kifejlett felelősségérzete.
2012. okt. 31. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Egyénpárti.


Szeretem, ha engem békénhagynak, és nem érdekelnek mások ügyei, amíg nekem nem árt.

2012. okt. 31. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Én hiszek abban hogy az élet szerves része a rossz is. Szerintem kell hogy legyen rossz is mert anélkül nem élet az élet. Mindegy, most nem fogok itt elkezdeni érvelni, de én inkább az egyénpárti felé hajlok, bár nem 100%-osan. Például, hagyom hogy puskázzon az osztálytársam, puskázzon, mert sajna én is ezt teszem olykor..:)
2012. okt. 31. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A példák és a leírás elég távol állnak a hivatkozott ellentét pártól.

Az ember alapvetően társas lény, és e szerinti az agyberendezkedése is. De az ember nagyon sokfélét tesz, egyes helyzetekben szükséges, hogy individuumként viselkedjék, máskor pedig nem tekinthet el a közösségtől.

Az első példában az egyénpárti azért hagyja, mert azt hisz, az csak a másikra tartozik, hiszen csak a pillanatot nézi. A közösségpárti nem nem a kérdésben fogalmazott ok miatt lép közbe. Ő tudja, hogy azt nem lehet abbahagyni, törvénytől függetlenül az az egyén megindult a lejtőn, aminek két közösségre ható következménye lesz, mivel a közbe nem lépés a terjedést is elősegíti. 1. az illető beteg lesz ezért nem veszi ki a részét a munkából. 2. a betegség gyógyítási költségeit az ő adójából fizetik.

A puskázást ott hagyja a szomszédja, ahol a tanulásnak nincs tétje. Ha ugyanis van, akkor az egyik a tudásának köszönhetően kap jó diplomát, a másik pedig a csalása miatt. A munkaerőpiacon olyan konkurenciája támad, amelyet ő segített elő. Az egyénpárti ezt nem tudja, a közösségpárti pedig tudja. Van morális érzéke, hogy egy jól menő társadalomban mindenkinek a tudása szerint kell részesednie a javakból, nem pedig a csalása okán.


Vagyis, ha én is szélsőségesen fogalmazok, akkor az egyénpárti bizonyos értelemben butább, mint a közösségpárti. Ennek pedig a törvényesség kérdésben megfogalmazott féltéséhez semmi köze.

2012. okt. 31. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!