Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért van egyes drogok (koffei...

Miért van egyes drogok (koffein, nikotin, alkohol) használata társadalmilag elfogadva és másoké nem?

Figyelt kérdés

Itt nemcsak a szűkebb értelemben vett drogokra, mint a fű, stb. gondolok, hanem a szteroidokra is. Miért vagyunk olyan kétszínűek, hogy a füvesekre mutogatunk, miközben sörözünk? Miért ítéljük el a profi testépítőket, miközben kedvenc sportolóink (a pingpongostól a focistáig) is ugyanúgy doppingol? Áltatjuk magunkat?


Mielőtt jönnének a támadások, előrebocsátom, hogy csak koffeint fogyasztok rendszeresen, alkalomadtán alkoholt.


Gondolkodtam, hogy melyik kategóriába írjam ki ezt a kérdést, végül erre esett a válaszom.



2013. jan. 7. 19:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
38%
Szerintem ez alapvetően pénz kérdés. Az állam a legális drogokból szép pénzt szed be (lásd jövedéki adó), de pl. a kemény drogok hatásának kiküszöbölése már túl sokba kerülne. Persze lehet még beszélni társadalmi és kultúrális beágyazottságról meg hasonlókról, de szvsz ez csak képmutatás.
2013. jan. 7. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
39%

A fu meg egyeb kemenyebb drogok masok, mint a koffein, vagy nikotin. A kemenyebb drogok veszelyesbbek, mint a koffein vagy nikotin, es meg az alkoholnal is veszelyesebbnek itelem. Persze az alkohol is az, de hamarabb ki tudsz nyirni valakit droggal, mint alkohollal. A fuvet lehet azert fujogom, mert budosebb, mint a cigi, vagyis a fu szagat kevesbe birom elviselni, mint a cigifustot. Szteroidokat azert itelem el a sportban, akarmennyire is kis mennyisegben, nem tisztesseges, valaki ugy henceg az izmaival, hogy kozben ilyen szrokkal pumpalta fel magat. (ez az en velemenyem)

Nem szeretem a doppingszereket, tisztessegtelen, de tudom, hogy sajnos ma mar mindenki hasznalja, kenytelenek, valahogy megis meg kene allitani, mert megiscsak mergezik vele magukat.

En neha fogyasztok alkoholt, soha nem dohanyoztam, nem drogoztam, nem probaltam, nem hasznaltam szteroidokat, energiaitalt, cappucinot iszom, es uditot sem sokat fogyasztok.

Az osszessel gond van sajnos, mind karos, de ma mar minden karos. El kell fogadni, hogy vannak ezek a dolgok.

Mindenki maga dontse el, mennyit fogyaszt ezekbol, egeszen addig van jogunk eldonteni, hogy ezeket fogyasztjuk vagy se, ameddig masoknak semmilyen kart nem okozunk, nem veszelyeztetunk senkit es semmit. Ha mindenki ugy fogyasztana ezeket a dolgokat, hogy masnak semmi kart nem okoz, akkor banna a fene, hogy fogyasztja.

2013. jan. 7. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Ha a mellékhatások súlyosságát vennék alapul, akkor a füvet legalizálni kellene és a dohányzást és alkoholfogyasztás betiltani. A függőség okozása sem lehet indok, mert a cigarettában átlagosan huszonvalahány anyag van, amik között sok van, ami a nikotinfüggőségnél intenzívebb függőséget okoz. Ugyanez vonatkozik az energiaitalokra is, amikben nem a koffein a legaddiktívebb anyag.


Itt inkább pont arról lehet szó, amit az utolsó mondatodban kezdtél volna feszegetni, és ami engem amúgy érdekelne, ezért tettem fel itt a kérdést, és nem a politika kategóriában!

2013. jan. 7. 20:41
 4/11 A kérdező kommentje:

"Nem szeretem a doppingszereket, tisztessegtelen, de tudom, hogy sajnos ma mar mindenki hasznalja, kenytelenek, valahogy megis meg kene allitani, mert megiscsak mergezik vele magukat."


Igen, de a kérdésem arra vonatkozott, hogy az emberek miért hunynak szemet efelett. Az nyilvánvaló, hogy a sportiparnak nem érdeke kikényszerítenie a jobb ellenőrzést, mert ők a teljesítmény fokozásában érdekeltek, nem a sportolók egészségi állapota miatt aggódnak. Az emberek mégis nézik a profi sportot, annak ellenére, hogy tisztában vannak vele, hogy mi megy fű alatt - a rajongásukat az erkölcsi érzetük fölé helyezik.


"Az osszessel gond van sajnos, mind karos, de ma mar minden karos. El kell fogadni, hogy vannak ezek a dolgok.

Mindenki maga dontse el, mennyit fogyaszt ezekbol, egeszen addig van jogunk eldonteni, hogy ezeket fogyasztjuk vagy se, ameddig masoknak semmilyen kart nem okozunk, nem veszelyeztetunk senkit es semmit. Ha mindenki ugy fogyasztana ezeket a dolgokat, hogy masnak semmi kart nem okoz, akkor banna a fene, hogy fogyasztja."


Nekem nem a fogyasztás helyességére vagy helytelenségére vonatkozott a kérdésem, az egy teljesen más téma, amúgy nagy vonalakban egyetértek azzal, amit mondasz. Szerinted mi alapján különböztetnek az emberek, hogy milyen szer fogyasztását milyen mértékben lehet elfogadni? És miért van az, hogy a drogfogyasztást általában ellenzik, a profi sportért mégis annyian rajonganak?

2013. jan. 7. 20:52
 5/11 anonim ***** válasza:

Természetesen a drogok egy részét valóban súlyosságuk/hatásuk miatt (is) ítélik el, gyanítom (és remélem :) ) pl a heroin sose lesz elfogadott drog... nnod de térjünk át a másik tényezőre.


Az, hogy miket fogadunk el, nagyrészt társadalmi megszokás kérdése. Van ahol a füvet, vagy akár az ópiumot is elfogadják (társadalmilag, függetlenül a törvényektől), van ahol pedig az alkoholt sem.


Mindemellett (szerintem) ez nem feltétlen áltatás vagy képmutatás, hanem egy öngeneráló, vagy éppen "önlassító" :) folyamat. Tény, hogy a súlyos alkoholizmus sokkal nagyobb károkat okoz emberileg, mint a füvezés, de az alkohol fogyasztók között arányaiban(!) jóval kisebb az alkoholisták aránya, mint a füvesek között azoké, akik túlzásba viszik a füvezést (mindannak ellenére, hogy a fű csak lelki függőséget okoz, míg az alkohol fizikait).


Egész egyszerűen azért, mert az aki egy társadalmilag nem elfogadott droghoz nyúl, arra általában jellemzőbb, hogy kevésbé tudja hol a határ, vagy ha tudja is, nem érdekli.

Másrészt az elfogadottabb "drogoknak" azért jellemzően van egy kialakult kultúrájuk, amit a fogyasztóik egy része betart. Míg egy borra, sörre, kávéra beülsz úgy, hogy csak egyet iszol, beszélgetsz, ízlelgeted a "minőségi nedüt" :). Ha füvezel, akkor meg szívod, hogy hasson.


Nno, nagyjából ennyi mindenféle ítélet és állásfoglalás nélkül, remélem érthető kb, hogy mit akartam, bocs, hogy hosszú lett.

2013. jan. 8. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Kiegészítés:

"Egész egyszerűen azért, mert az aki egy társadalmilag nem elfogadott droghoz nyúl, arra általában jellemzőbb, hogy kevésbé tudja hol a határ, vagy ha tudja is, nem érdekli."


Ebbe sokan teljes joggal beleköthetnek a fű kapcsán, hisz van, hogy teljesen normális, amúgy törvénytisztelő fiatalok is szívnak néha, de szvsz ez pontosan azért van, mert már sokkal elfogadottabb, mint régen... hogy ez jó vagy rossz tendencia az más kérdés, ki-ki döntse el maga.

2013. jan. 8. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
A profi sportolók droghasználata nem a kultúránk része, de még a jog is szankcionálja. Mégis támogatjuk azzal, hogy nézzük és szurkolunk. Vagy az más megítélés alá esik, mert azt a versenyzés és a jobb eredmények, nem pedig csak a szórakozás kedvéért csinálják? A cél szentesíti az eszközt? Ugyanakkor a profi testépítők megítélése nagyon negatív és mindenki rájuk süti a szteroidhasználó billogot. Ezt az ellentmondást nem értem.
2013. jan. 8. 10:34
 8/11 anonim ***** válasza:

Mert hagyományuk van. Én betiltanám őket. Tudom, hogy ez csak utópia és lehetetlen, de ha lehetséges volna, betiltanám az alkoholt, koffeint, nikotint, stb. is.

A borozgatásnak (pl.) hagyománya, "fílingje" van. Tradíciók kötődnek hozzá, a többség számára részévé vált az életnek. Mivel hagyománya van, megszokták és elfogadták. Sajnos. Ez olyan, mint hogy olyan országokban, ahol része a kultúrának, nem vagy sokkal kevésbé ítélik el az egyneműek kapcsolatát, házasságát.


Attól, hogy valami tradicionális, még korántsem biztos, hogy elfogadható.

2013. jan. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Doppinghasználat kapcsán:

Természetesen ez egyértelműen a nyílt képmutatás kategória, és ezzel nyilvánvalóan mindenki tisztában van, sportolók, testépítők, stb...


Azért nem is hoztam szóba az előző hozzászólásomban, mert természetesen ez egy teljesen más kategória. Sok sportban egész egyszerűen egy sportoló nem lehet világszintű dopping nélkül. Szerintem is szomorú, hogy így van és nem is szeretném ha pl majdani gyerekem ilyen áron lenne világklasszis sportoló. De egy komoly élsportolónak, aki adott esetben gyerek korától kezdve egész életét áldozta a sportért, egyszerűen nincs más választása, ha egy szint fölé akar jutni.

Nemcsak azt kell nézni, hogy ő doppingol, mi meg szurkolunk, hanem azt, hogy a másik lehetőség?

Ő részéről: nem doppingol és feladja élete (egyik?) legfontosabb részét.

Néző részéről: a doppingra hivatkozva nem nézzük és ezzel leszóljuk az összes sportba fektetett munkáját... szerintem ez sokkal nagyobb képmutatás lenne, mint az ha szurkolunk neki.

2013. jan. 8. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

"Ő részéről: nem doppingol és feladja élete (egyik?) legfontosabb részét."


Egyetértek. Megteszi, amit meg kell tegyen, ahhoz hogy ő legyen a legjobb. Ez az elvárás, nem tehet ellene semmit.


"Néző részéről: a doppingra hivatkozva nem nézzük és ezzel leszóljuk az összes sportba fektetett munkáját... szerintem ez sokkal nagyobb képmutatás lenne, mint az ha szurkolunk neki."


Nem ez a másik lehetőség. Hanem hogy nyíltan kimondjuk, hogy mi a szituáció a profi sportban, plusz nem kezdünk el profi testépítőket, ill. lebukott világklasszis atlétákat pellengérre állítani. Azzal, hogy efelett nem elsiklanánk, diskurzus indulhatna arról, hogy jó-e az irány, amelybe a profi sport tart. Másrészt nem lenne sok fiatalnak sem irreális elvárása. Nyilván azok a fiatalok, akiknek egyáltalán esélye van komoly sportkarrierre, egyrészt a genetikai elithez tartoznak, másrészt rengeteg időt és energiát fektetnek az álmukba, már nagyon fiatalon. Nyilván nehezükre esik feladni azt, amit elértek, mire rájönnek, hogy drogok nélkül nem lesz belőlük világklasszis, mert mindenki más is "tisztességtelen" módszerekkel él. A tisztességtelent azért tettem idézőjelbe, mert szerintem valójában akkor vagy csak tisztességtelen, ha olyan módszereket használsz a célod eléréséhez, amit a versenytársaid nem. Itt erről szó nincs.

2013. jan. 8. 20:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!