Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A romák miért ennyire csökönyö...

A romák miért ennyire csökönyösek a származást illetően? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

Kezdeném azzal, hogy nem vagyok sem fajgyűlölő, sem rasszista. Afro-amerikai zenéket hallgatok (blues, jazz, hiphop), és sosem az alpján ítéltem meg az embereket, hogy melyik rasszhoz tartoznak.


A történet: van egy nagyon jó barátom, egyben osztálytársam, aki roma. Jól elvoltunk egymással, egészen a mai napig, mikor összekaptunk. Onnan indult a dolog, hogy én szeretem az FTC-t, mint csapatot (tényleg csak mint csapatot, semmiféle politikai háttér nincs a dologban). Ebből kiindulva kezdtünk el beszélgetni a magyar-roma kapcsolatokról. Én előre leszögeztem neki, hogy annak ellenére, hogy fradistának vallom magam, közöm sincs a rasszizmushoz. Úgy gondoltam, hogy itt le is zárhatjuk, de ő tovább feszegette a témát, én meg belementem a játékba. Kezdte azzal, hogy ha ő majd állásinterjúra megy, akkor biztos gyomorgörcse lesz, mert mi van, ha a származása miatt nem veszik fel. Én erre rákontráztam, hogy ez lehetséges, de akkor tud menni az onbudsmanhoz (nem tudom, hogy kell leírni), meg a rendőrségre, és a munkáltatót egyből életfogytiglan+500 év börtönre ítélik a feltételes szabadlábra helyezés esélye nélkül; de ha engem ítélnek el a romák, akkor mégis hova megyek? Igazából sehova, le kell nyelnem és tovább sétálnom... Elmondtam neki, hogy nekem általános iskola 5.-8. osztályáig nem volt olyan hét, hogy ne vertek volna szarrá a cigányok. Folytatni akartam, hogy ez azért bennem elég mély nyomot hagyott, azóta senkiben sem bízok, és ha valaki - akár csak poénból is - fenyegetően közelít hozzám, azonnal ráemelem a kezem; ő viszont a szavamba vágott, hogy igen, neki is volt EGY ilyen élménye, mikor a magyar asszony az osztály előtt azt mondta, hogy ő nem fizeti be a wc-papír árát, mert a cigánykölykök úgyis csak szétdobálják (tök mellékesen egyetértek a nővel, ha szórni akarom a pénzt, akkor kiállok az erkélyre egy marék tízezressel és szélnek eresztem). No, én erre válaszoltam, hogy azért ne nézze már össze azt, hogy engem folyamatosan bántottak mind lelkileg, mind fizikailag azzal, hogy egy nyomorult asszony egyszer (!) ilyet mondott. Felhozta azt is, hogy a magyarok között is vannak bűnözők - mire én: persze, csak ez az érték magyarok közt 10%, romák közt meg 90%.


Aztán jött az, hogy ő mennyire kiakadt az osztálytársam Facebook állapotán (halálra verte a nagyszüleit egy cigánybanda, ezért kiírta, hogy pusztuljon el az összes - valahol megértem, ha az én családommal ilyet tennének, puszta kézzel mennék ki ellenük, és nem érdekelne, hogy engem is megölnek, csak az, hogy minél több fájdalmat tudjak nekik okozni), és hogy ő egy rendes roma, és nem kéne általánosítani. Én erre azt mondtam, hogy ha felhúzok eléd egy piros falat, és teszek a közepére egy apró rózsaszín pöttyöt, akkor milyen színű a fal? Egyértelműen azt felelte, hogy piros, mondom, akkor te is általánosítasz, nemde? Erre nem tudott válaszolni, inkább támadni kezdett, hogy de a magyarok mekkora rasszisták, és ideje lenne befejezni ezt a fajgyűlöletet, ami miatt őt is elítélik. Azt válaszoltam, hogy szerintem először nem a magyarnak kell ezt befejezni, hanem a cigányoknak azt az életvitelt, amit folytatnak. Mondtam neki, hogy ha nem akarod, hogy elítéljenek, akkor a romákkal beszélj, hogy fejezzék be, amit csinálnak - ugyanis, úgy gondolom, hogy ha a romák abbahagyják, akkor logikusan megszűnik a rasszizmus is. Erre ő azt válaszolta, hogy az egészet a magyarok kezdték, ő tudja, mert töriből emelten érettségizik, és én ne mondjam meg neki, mert ő többet tud a romákról, mint én.



Ezen a ponton otthagytam a p*csába. Meg kell említeni, hogy valóban egy okos, értelmiségi családból származó emberről beszélünk. Ezen a téren viszont buta, önfejű és begyöpösödött, ráadásul még arra sem hajlandó, hogy meghallgassa a másik véleményét... Nem érdekel, hogy elfogadja-e, de legalább hallgasson végig.


Nektek van ilyen tapasztalatotok? Mindegyik ennyire önfejű, és nem ad a tényekre?


2013. ápr. 5. 18:33
 1/4 A kérdező kommentje:
Az a kérdés még lemaradt, hogy nekik most tényleg fontosabb a származás, magasabbra helyezik a tényt, hogy valaki roma vagy sem, annál, hogy normális életet él-e?
2013. ápr. 5. 18:35
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Van roma nagyon jó barátom, de ő különbséget tud tenni roma és roma között. Ő nem védi fanatikusan őket, ő igenis hogy beismeri, hogy a romák nagy részének baj van az életstílusával, gondolkodásával, életvitelével...
2013. ápr. 6. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A romák miért nem szeretik a rock zenét?
2013. ápr. 6. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Igazad van, kerdezö.

Amugy en meg sosem lättam ertelmisegi cigänyt, szoval el sem hiszem, hogy a szüleinek diplomäja van.

Roma a romät vedi, mert nem akarja beismerni az igazat.

2013. ápr. 14. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!