Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek mitől számít...

Szerintetek mitől számít valaki műveltnek vagy műveletlennek?

Figyelt kérdés

Nehezen fogja a fejem az ilyen témákat mint:töri,földrajz,mindennapi sajtó

Inkább a lélekbúvár könyveket kedvelem mostanában.Szeretnék műveltebb lenni,de muszájból nem szeretek olvasni olyat,ami nem érdekel.


2013. máj. 29. 13:37
 1/4 anonim ***** válasza:

hány éves vagy? az érdeklődési köröd még változhat (sőt változni is fog)


viszont szerintem az általános műveltséghez hozzátartozik az, ha a napi eseményekkel, történésekkel tisztában vagy és nagyobb eseményeket, helyeket, eszméket stb el tudsz helyezni térben és időben. plusz nem árt, ha az események logikájával, sorrendjével is tudsz mit kezdeni.

2013. máj. 29. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Mivel a műveltség definíciója nincs kőbe vésve, ezért ezt a kérdést tényleg csak "szerintem" alapon lehet megválaszolni. Magyarán szólva a műveltség fogalma mindenkinek egy kicsit mást jelent.


Nagy általánosságban művelt az, aki az alapvető ismereteknél többnek van a birtokában (pl.: nem csak a kötelező olvasmányokat olvasta, hanem ezeken felül még más szépirodalmi műveket is). Előfordulhat olyan, sőt szinte minden művelt embernél elő is fordul, hogy valaki egy adott területen műveltebb, míg egy másikon kevésbé. Az én szociológiai és irodalmi műveltségem például átlag felettinek mondható, míg a filmművészetben, a zenében vagy a reáltárgyak terén viszont valószínűleg maximum átlagos, vagy átlag alatti.

Az is teljesen jó, ha egy vagy több területre specializálódsz (pl. pszichológia). Feltétlenül pluszpont persze az, ha a "szakterületeden" kívül más témákban is valamennyire jártas vagy.


A műveltséghez hozzátartozik még egy értékrend is. Hiába olvas például valaki sokat, egyáltalán nem mindegy, hogy mit. Vavyan Fable-tól, Nora Robertstől és a társaiktól mindent elolvashatsz, akkor sem leszel művelt soha az életben. Az irodalmi műveltséget a szépirodalmi és klasszikus művek olvasásával lehet fejleszteni, míg a kérdésedre kitérvén a "lélekbúvárkodással" kapcsolatos műveltséget a pszichológia, pszichoanalízis klasszikus műveinek (C. G. Jung, Sigmund Freud stb. írásai) elolvasása által fejlesztheted.

2013. máj. 29. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A műveltség relatív fogalom.


Oké, van egy úgynevezett általános műveltség. Ez körülbelül az érettségiig terjedő tananyagot jelenti, plusz egy általános tájékozottságot az aktuális dolgokban. Ehhez pedig hozzátartozik a napi sajtó, legalább címszavakban. Nem csak a politikai, közéleti rovat, de a különféle művészetek, irodalom, színház, zene, sport is. Tehát mondjuk az én olvasatomban az, hogy végigrágtad magad a Tolsztoj összesen és fejből tudod a Beethoven szimfóniákat, nem elég. Ha tájékozott akarsz lenni, akkor igenis legalább egy Nora Roberts könyvet illik végigszenvedni, már csak azért is, hogy amikor szidod, az saját tapasztalaton alapuljon, ne azért mondd, hogy nem tetszik, mert mindenki azt mondja. És ugyanígy igenis tudni kell, hogy milyen az a gangnam style, stb.

Szóval a műveltség a klasszikus ismereteken kívül egy általános tájékozottságot is igényel szerintem. Nem kell feltétlen mindent szeretni, de ismerni igen!


Aztán vannak olyan dolgok, amik régebben egyértelműek voltak, mára kérdésesek. Régen egy művelt nőről például elképzelhetetlen volt, hogy ne tudjon táncolni, ne játsszon valamilyen hangszeren, stb. Ma már ezek a készségek szerintem nem számítanak bele az általános műveltségbe, de azért fontosak lehetnek.


Amiért pedig írtam, hogy a műveltség relatív dolog: ha egy alacsonyabb műveltségű közösségbe mész, ott a fent leírt általános műveltséggel is nagyon okosnak, műveltnek fognak tartani. Míg egy lényegesen műveltebb társaságban hamar olyan területre terelődhet a szó, amihez nem tudsz hozzászólni.


Na, amúgy ez egy jó gondolat lehet a definícióhoz: általános műveltséged van egy adott társaságban akkor, ha a felmerülő témákhoz az adott szinten érdemben hozzá tudsz szólni. Ez szerintem körülbelül elég jól lefedi a dolgot :)

2013. máj. 29. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Mennyire vagy tájékozott a minket körülvevő világgal.

Valaki azt se tudja hány tagja van az EU-nak, illetve mikor csatlakozott Magyarország.


Amiben benne élünk, abból legalább a minimumot kell tudni.

Tök mindegy honnan szerzed az információt, újság, internet, TV( igen tv, főleg a SkyNews CNN, nagyon jók).


Nálam az az ember a művelt, akivel mindenről el lehet egy picit beszélgetni, akár csak minimum szinten is, van önálló véleménye egy adott témával kapcsolatban, és nem csak a piálás, a foci, meg az autók lehet a téma.


A műveltséghez általában azért hozzá tartozik az etikett ismerete, az udvariasság minimuma.


A műveltségnek is vannak fokozatai, de ha megvan a minimum, akkor már nem vagy bunkó.

2013. máj. 29. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!