Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Milyen könyveket kell feltétle...

Milyen könyveket kell feltétlenül elolvasnom, ahhoz, hogy majd később műveltnek mondhassam magam?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 9. 14:07
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A kötelező olvasmányokat, valamint - szerintem - ezeket:

Tolsztoj: Háború és béke

Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés

Hemingway 1-2 könyve, pl. Akiért a harang szól

Rejtő könyvei

Szolzsenyicintől valami

Bulgakov: A Mester és Margarita

Hrabaltól valami, pl. Sörgyári Capriccio, Szigorúan ellenőrzött vonatok

Monte Christo grófja

Verne pár könyve

Quo Vadis

az iskolában tanult költők versei közül illik ismerni párat azokon kívül is, amelyeket az iskolában tanítanak

Salinger: Zabhegyező

A legyek ura

A három testőr

stb...

2013. ápr. 9. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Charles Dickens:

Szép remények

Charles Dickens:

Twist Olivér

Daniel Defoe:

Robinson Crusoe

J. D. Salinger:

Zabhegyező

Jane Austen:

Büszkeség és balítélet

A legyek ura (William Golding)

Godot-ra várva (Samuel Beckett)

Dorian Gray arcképe (Oscar Wilde)

A 14 karátos autó (Rejtő Jenő)

Jane Eyre (Emily Brontë)

1984 (George Orwell)

Száz év magány (Gabriel García Márquez)

Elfújta a szél (Margaret Mitchell)

Abigél (Szabó Magda)

Szerelem a kolera idején (Gabriel García Márquez)

Jules Verne:

Kétévi vakáció

Robert Louis Stevenson:

A kincses sziget

2013. ápr. 9. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
100%
Nem attól leszel művelt, hogy elolvasol híres, szinte már alapnak számító könyveket. És a legrosszabb, hogy csak azért olvasod el kínkeservvel, hogy majd azt mondhasd, te igen is művelt vagy. Könyvolvasásból a műveltség úgy alakul ki, ha rendszeresen és folyamatosan olvasok könyveket. Különböző íróktól, különböző műfajban és stílusban. Csak azért, hogy valamit elmondhass magadról, ne becstelenítsd meg a szent olvasást! (megjegyezném, nem feltétlen az olvasástól számít valaki műveltnek)
2013. ápr. 9. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem jó tippeket adott az első két válaszoló, de igazat adok az előttem szólónak is: attól, hogy elolvasol pár alapművet, még nem leszel művelt (az ennél sokkal összetettebb), de még igazán olvasott sem. Viszont ha egyébként szeretsz olvasni, vagy ezek által rákapsz, akkor azért már jó úton jársz! :)
2013. ápr. 9. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A harmadik válaszolóhoz azt fűzném hozzá, hogy részben igaza van, pusztán az alapművek elolvasásától nem leszel művelt, viszont ez IS elengedhetetlenül szükséges a műveltséghez. Olvashatsz akármennyi SZJG-típusú vackot, attól a büdös életben nem leszel művelt.
2013. ápr. 9. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Mirk ***** válasza:
0%
Többet ér a szememben a logikus gondolkodás vagy az udvariasság mint a műveltség. Nem leszel jobb ember, ha művelt vagy. Csak több adat van a fejedben.
2013. ápr. 9. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Igen ám, kedves Mirk, csakhogy a klasszikusoknak (és más értékes könyveknek is) jellemformáló erejük van. Nem azért kell elolvasni őket, hogy tudjad, hogy kit ölt meg Raszkolnyikov és miért. Azért olvasunk klasszikusokat (és nem csak klasszikusokat), hogy fejlődjünk általunk, hogy kapjunk tőlük valamint, hogy többek legyünk az elolvasásuk hatására. Nem a lexikai tudás megszerzése a cél, hanem az, hogy az (általam értékesnek tartott) könyvek közvetítenek valamiféle üzenetet. Az adatokat általában rövidesen el is felejti az ember. Ha megvesznék, se tudnám felsorolni a Candide szereplőinek a neveit, pedig életem egyik meghatározó regénye, amelyet ha nem olvastam volna, más ember lennék, és valami nagyon fontossal lennék szegényebb.
2013. ápr. 9. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Ezt a kérdést eredetileg azért tettem fel, mert egyszerűen imádok olvasni, de ha már bújom a könyveket először a "kötelezőket" is szeretném megismerni, átélni. Meg mondjuk, ha már egyszer ekkora hírnévre tettek szert biztosan nem ócska vackok. Sajnos a felsoroltak közül még csak a Büszkeség és Balítéletet olvastam el, de nyitott vagyok az újra. Az egyik válaszolónak (sajnos nem tudom fejből, hogy melyik) még azt szeretném mondani, hogy lehet, hogy az olvasástól nem lesz más színű a hajunk, vagy nem fogunk szebben énekelni, az viszont biztos, hogy én felnőtt emberként nem szeretnék az utcán üres fejjel mászkálni, mint olyan sokan mások. Legközelebb gondold meg előbb, hogy mit mondasz/írsz! A többi válaszadónak köszönöm a segítséget!
2013. ápr. 10. 16:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!