Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mit jelent pontosan a titoktar...

Mit jelent pontosan a titoktartás?

Figyelt kérdés

Nem olyan szakmát tanultam, amiben alapvető lenne a titoktartás, mint pl. orvosoknál, ügyvédeknél.

Egy év múlva diplomázom és a második nyaramat töltöm gyakorlattal, emellett több helyen is megfordultam apróbb munkákra, de a mostani megbeszélés során szembesítettek azzal, hogy az első napomon számítsak arra, hogy titoktartási szerződést fognak aláíratni velem. (mérnöki pálya)

Ez mit takar pontosan? Gondolom a simlis ügyeket nem illendő, illetve így tilos kifecsegni, ahogy pl üzleti terveket, fejlesztési terveket, bármit. De még is mire terjedhet ez ki és mennyire komoly?

Én pl. nem bírnám elviselni, ha azt sem mesélhetném el a szüleimnek vagy a páromnak, hogy min dogozok és miért, mivel telnek a mindennapjaim, avagy bármi.

Nem tudom hol húzódhat a határ, ami még belefér és ami már nem!?



2013. máj. 29. 21:21
 1/7 anonim ***** válasza:
Sok helyen iratnak titoktartásit. Ez lehet üzleti, vagy ügyfél adatokra vonatkozó titoktartást, de akármi más is ami kárt okozhat valakinek, ha kikerül. Egy banki alkalmazott se fecseghet az ügyfelek anyagi helyzetéről, személyes adatairól. Nem kell pánikolni. Alá kell írni és nem kell feleslegesen fecsegni. A szüleidnek persze elmondhatod, hogy mivel dolgozol.
2013. máj. 29. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A titoktartási nyilatkozat gyakorlatilag attól védi a vállalatot, hogy a munkádhoz/vállalathoz kötődő INFORMÁCIÓ felhasználása/továbbítása úgy, hogy következtében a vállalat bármiféle kárt szenvedhet. Persze ehhez hozzá tartozik, hogy olyan személynek aki vissza tud élni vele, mert csak akkor jelent veszélyt. A helyi kukásnak elmondod mit csinál az új technológiás TCPM chip, sokat tud vele kezdeni, maximum bólogat hogy ne sértsen meg.


Gyakorlatilag ettől "védi" a vállalatot, mert ha ezt megszeged, apám... az tönkreteszi az életedet, egyrészt anyagilag kicsinál, másrészt az életedben nem kapsz majd munkát abban a szegmensben, mert meg leszel bélyegezve.

2013. máj. 29. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Vigyázni kell, mert családtagnak is akkor mondj bármit is, ha abszolút semmi köze az egészhez. Egy közeli unokatestvér aki hasonló szegmensben dolgozik, nem biztos hogy a családra hivatkozva nem használja fel az infókat.
2013. máj. 29. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

A szüleim is mérnökök, bár más-más területen dolgoznak, azért annyira képben vannak a dolgokkal, hogy nem bambán néznek rám, ha valami szakmai téma kerül itthon elő. :)

Igazából maximum olyan infókhoz juthatok hozzá, ami "közvagyonról" szól, különösebb ötletlopás problémája ebben az esetben nem igen állna fenn. Nyilván akkor arra lesz ez kiélezve, hogy ne fecsegjem ki az önkormányzat anyagi helyzetét, vagyonát, stb.

2013. máj. 29. 22:52
 5/7 anonim ***** válasza:

Azt, hogy pontosan miről szól, akkor fogod megtudni, amikor elolvasod a szerződést.


Viszont miután tisztában vagy a részletekkel, maga a titoktartást nem okos dolog " rugalmasan " kezelni, ahogyan egyesek gondolhatnák. Akármiről is lenne szó, amit aláírtál, ahhoz teljes mértékben tartanod kell magad. Nem azt írod alá, hogy " Nem nyilatkozom senkinek X dologról, csak egy kicsit a férjemnek és az apukámnak " , tehát nincsenek kivételek. A többieknek is el kell fogadniuk ezt, ha a munkád megkéri.


Valamint arra soha ne alapozz, hogy ha adott személynek elmondasz valamit, akkor az úgysem derülhet ki. Azt még nem tudod mondjuk, hogy mennyire komoly dologról van szó, elvégre nem titkosszolgálatba készülsz, de általános szabály, hogy felelőtlenség olyan titkot megosztani bárkivel is, amelynek a birtokosa megbízott azzal, hogy soha senkinek ne add ki.

Én például, ha rám bíznak valamit, amit nem adhatok át senkinek, akkor azt be is tartom. Amíg nem érinti sem a párkapcsolatunkat, sem a páromat a dolog, addig az ígéret elsősorban ahhoz a személyhez köt, aki rám bízta a titkot. Én sem várom el a páromtól, hogy olyasmit mondjon el nekem, amit nem kellene elmondania, elvégre a bizalom mindenre kiterjedő tulajdonság, tehát aki igazán megbízható, az az élet minden terén meg kell mutatkozzon.

2013. máj. 30. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Én ezt megértem és nincs is ezzel probléma, amíg csak bizonyos információkra terjed ki ez a dolog.

Éppen az a problémám, hogy egyelőre nem tudom mire gondoljak. Azt nehezen tudnám elviselni, hogyha olyanokat sem mesélhetnék el itthon, hogy mikkel töltöm a mindennapjaimat. Nyilván nem kell ehhez olyan mélységekbe belemenni, csak hogy itt és itt jártam, ezt és ezt csináltam. Azt nehezen bírnám ki, hogy pl ilyeneket is magamban tartsak.

2013. máj. 30. 11:31
 7/7 anonim ***** válasza:
Ügyvéd? ORVOS??? HÁHÁHHÁHÁH....
2013. jún. 1. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!