Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Papi titoktartás?

Papi titoktartás?

Figyelt kérdés

Lehet,hogy ép nem a legmegfelelőbb topicba írok,de mivel itt a legaktívabbak az emberek,gondoltam megkérdezem azt,ami már régóta érdekel..

Ha mondjuk egy papnak meggyónok egy bűncselekményt,tegyük fel egy szexuális erőszakot,vagy egy gyilkosságot,akkor a pap köteles továbbítani a rendőrség felé?

Félreértés ne essen,semmit sem követtem el,s hívő sem vagyok,csak érdekel,hogy ilyenkor mi lép érvénybe ? A papi titoktartás,vagy az elhallgatás? Ugyanis úgy tudom,hogy minden esetben muszáj továbbítani az információkat az adott szervek felé,mert különben azt az illetőt is elítélhetik bűnsegédletért,aki hallgatott arról,amiről tudott..



2012. máj. 31. 00:02
1 2
 1/15 Marada válasza:
Szerintem nem mondhatja el senkinek. De ez igencsak érdekes kérdés, nekem is felkeltetted az érdeklődésem.
2012. máj. 31. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim válasza:
2012. máj. 31. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Marada válasza:
81%

A Sigillum Sacramentale, azaz a gyónási titok az egyik legszigorúbb titoktartás. A gyóntató semmilyen körülmények között nem árulhatja el a gyónó személyét, nem fedheti fel és nem is utalhat rá. (ETK. IV. cím, II. fej., 983. kán. 1. §)

" A gyónási titok sérthetetlen; ezért tilos a gyóntatónak a gyónót szóval vagy bármilyen más módon, bármi okból, akár csak részben is elárulnia."

De a 984. kán. kicsit szigorítja ezt:

1. §. A gyóntatónak teljességgel tilos a gyónásból

szerzett ismereteit a gyónóra nézve károsan felhasználnia még akkor is, ha a leleplezés minden veszélye ki van zárva.

2. §. Aki hatóság szerepét tölti be, annak a külső kormányzatban semmiképpen sem szabad felhasználnia azt az értesülést, amit a bűnökről bármikor is gyónásban szerzett.

A sigillum sacramentale az isteni jog, még pápai vagy titokgazdai engedély sem adható a gyónási titok megsértésére. A gyónási titok megsértése esetén alapesetben elindul, a Hittani Kongregáció által egyértelműen definiáltan a gyónási titok FELFEDÉSÉVEL, külön kiközösítési eljárás nélkül AZONNAL beáll a kiközösítés.

Azonban a kánonjog a gondatlanságot nem kezeli bűnként. Így ez akár "kiskapu" is lehet a kánonjog kijátszására. Már csak kérdés, hogy "tudatosan" lehet-e gondatlanul cselekedni egy papnak...


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__10389..

2012. máj. 31. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 xB4NG3R válasza:

Nem láttál még olyan filmeket,amiben hasonlók történtek?

A papi titoktartásnak a lényege hogy istenhez bárki fordulhat az adott papon keresztül. Hiszen ő közvetít istennek. A papnak a titoktartás végett kötelessége lenne meghallgatni és titokban tartani azt az adott bűncselekményt.

2012. máj. 31. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat !

Bár,én egy kicsit furcsán olvasom azt,hogy a papi titoktartás sérthetetlen.

Ha én elmegyek gyónni,és kijelentem,hogy holnap bomba fog robbanni itt meg itt,akkor a papnak nem kötelessége csinálnia valamit ez ellen ?

Mivel,ha Ő miatta hal meg X ember,akkor vétkezik Istennél,nem?

Bocsi,lehet ez már csak az én hülyeségem,csak egy kicsit érdekel a dolog.

De ismétlem,nem készülök semmire,és nem tettem semmi törvénybe ütközőt! :D

2012. máj. 31. 00:13
 6/15 anonim ***** válasza:

Őszintén szólva nem értem, mi értelme lenne egy bombarobbantást előre bejelenteni egy gyóntatófülkében. Mindenesetre ha mégis ezt teszed, akkor azt miért ne fedhetné fel? Ezzel nem sérti meg a titoktartást, hiszen nem leplez le téged, csak szól a hatóságoknak, hogy figyeljenek, meg ürítsék ki az adott helyett, és tegyék meg a szükséges óvintézkedéseket.


Másrészt a titoktartás ugyan működik, ha súlyos bűncselekmény elkövetését gyónod meg, tehát a pap nem jelenthet fel téged a hatóságoknál, de azt például mondhatja szerintem, hogy az elégtétel része, hogy feladd magad önként, és viseld a tetteid következményeit. Szóval ha feloldozást szeretnél a bűneid alól, akkor a jog által kiszabott büntetést is le kell töltened. Mondjuk ezt csak én gondolom, még nem hallottam ilyen esetről.

2012. máj. 31. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
0%
Ja gyónási titok! Ezért volt minden pap 89 előtt 3/3-as besúgó!
2012. máj. 31. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha olyan bűncselekményt gyónsz meg, amit még nem követtél el (nem robbant a bomba), akkor nem oldozhat fel, mert annak feltétele a megbánás. Így viszont a gyónási titok se köti.

A többi esetben állampéolgári kötelessége lenne megtenni a feljelentést, de mivel úgyse fogják megtudni, hogy ő tudott a bűncselekményről (mert ugye vagy tőled tudhatnák meg, vagy tőle), ezért megússza.

2012. máj. 31. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Legalább ne hajtogatnátok hülyeséget. Feljelentési kötelezettséged csakis államellenes cselekmény esetén van. A terrorcselekmény, bomba stb. az ilyen. Más esetben nem. Persze ez a feljelentgető, sunyi patkányok országa.
2012. máj. 31. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy ha valaki egy bűncselekményt gyón meg - pl. bevallja, hogy előző nap meggyilkolt valakit, vagy kirabolt egy bankot -, akkor a pap köteles feljelentést tenni a rendőrségen.
2012. máj. 31. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!