Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek lehet "jó" életet...

Szerintetek lehet "jó" életet élni felsőfokú végzettség és gondos "előre tervezés" nélkül?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy az egyénre rengeteg irányból zúdulnak az üzenetek, impulzusok a társadalom részéről, hogy az egyetem/főiskola, majd az erre épülő karrier a "jó", "sikeres", "teljes" élet alapja.


Nagy szó a diploma, az álláslehetőségeknél akkor is gyakran meghatározó szempont, ha nem takar valós tudást/hozzáértést/felkészültséget, a párkereső oldalakon lényeges adat a diplomák száma és megléte.


A felsőfokú intézményeket otthagyók vagy azokat el sem kezdők alacsonyabbnak vannak ítélve, az "értelmiség" és az alacsonyabb iskolázottságúak közti kulturális, intellektuális különbség fel van nagyítva, és a két oldal tagjai össze vannak mosva egymás közt.


Az általános üzenet ez:

"Járj a lehető legjobb bölcsődébe, majd a lehető legjobb óvodába, majd a lehető legjobb általános iskolába, majd a lehető legjobb gimnáziumba (nem középiskolába!), majd a lehető legjobb egyetemekre/főiskolákra, közben minél korábban tedd le az ECDL-vizsgát, és lehetőleg minél több, gazdaságilag fontosnak számító nyelvre vonatkozó felsőfokú nyelvvizsgát, a legalább egy diploma megszerzése után pedig helyezkedj el egy multinacionális, de legalábbis nagyvállalatnál, akár akkor is, ha ez külföldön teljesül be! Így maximalizálhatod a sikeres, jó élet lehetőségét saját magad és eljövendő családod számára!"


Ez a társadalmi "üzenet", amit a társadalom sok összetevője (tehetős emberek, tömegmédia, de az állam és a közoktatás maga is) sugall, effektíve elkönyveli a nagybetűs élet "veszteseinek" vagy "kisebb játékosainak" azokat, akiknek nem céljuk ez a fajta "jövőbiztosítás", nem tehetik meg, hogy ezt az utat kövessék, vagy más okokból letérnek róla.


Nyilván ez a jelenség erősen kötődik a tehetősebb rétegek általános elitizmusához és sznobériájához, ugyanakkor sokkal szélesebb területet fog át, hála annak, hogy a mai modern "sikeralapú" konzumerizmus fő alappillére a "jó" élet egyik fő mutatója, a pénz, az anyagi erőforrások.


Ez a nehezen megfogható rendszerszintű jelenség az oka annak, hogy a kismamák egyre gyakrabban vélekednek úgy, hogy már babakorban el kell kezdeni nyelveket tanulni és úszni, majd később különféle különórákra és képzésekre kell járni, hogy a kicsinek minél jobb élete legyen majd később pont hogy a konzumerista nézetű, sikerorientált világban, ahelyett, hogy hagynák őket felnőni és kialakítani a saját ambícióikat "maguktól".


Ugyanitt keresendő annak az oka is, hogy diplomás emberek miért csak más diplomás embereket keresnek párként, holott meglehet, hogy egy hivatalosan alacsonyabb iskolai végzettségű "plebs" embernek is van olyan intellektusa, humora, és kifinomult gondolkodásmódja, mint esetleg nekik maguknak.


Tanácstalannak és butának érzem magamat, hogy sose terveztem egyetemre járni, nem túlzottan szerettem tanulni középiskolában (de relatíve jó tanuló voltam), és hogy emberek azt szuggerálják, egyetemen lett volna a helyem a gondolataim alapján, mintegy féltve engem a saját ambícióim hiányától.


25/F



2013. júl. 6. 14:48
 1/8 anonim ***** válasza:
83%

Igen.Én ugyan szerettem volna tovább tanulni,nem vettek fel.Olyat meg nem voltam hajlandó tanulni évekig,ami nem érdekel,csak hogy elmondhassam van diplomám.

Jó állásom van,jó fizetéssel,szerető családom,boldog vagyok.Nekem ennél több nem kell.

33/N

2013. júl. 6. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
53%

Lehet jó életed, ha hiszel önmagadban. A társadalmi nyomás nekem jelentősen csökkentette az önbizalmam, én sem vágytam felsőoktatási intézménybe, mert úgy éreztem, ami nekem fontos, arra nincs kereslet ebben a materialista világban. Aztán rájöttem, hogy a boldogság belülről fakad.

Külön tetszik, hogy kitértél a párválasztásra. Szerintem ugyanez igaz a barátokra is. Számomra nem okoz problémát a megfelelő emberek kivárása, nem kellenek felszínes kapcsolatok. Szerencsére találkoztam már olyanokkal, akik diplomás létükre meglátták bennem az értéket. :)

A gazdasági válság hatására lassan, de biztosan változik majd az emberek értékrendje, a reformer vállalatok felismerik, hogy a "rabszolgatartás" helyett az az egyéni kreativitást és a motivációt kell előtérbe helyezni, mert a jelenlegi helyzet tarthatatlan.

27/N

2013. júl. 6. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Hát ha diploma nélkül is jó fizetésed van, és boldog az életed, akkor semmi probléma.


Az emberek általában jobbnak/kényelmesebbnek tartják a szellemi munkát a fizikainál, ezért is van ennyire reklámozva a diploma.


Zárójeles megjegyzés:

Az ECDL kb. nem ér semmit.

2013. júl. 6. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
37%

Páromnak sincs diplomája, és mégis nagyon jó állást talált, mert van esze. Én sem jártam főiskolára, bár tanulni még valamit szeretnék, hogy jobb munkám lehessen, mert én magam sem vagyok ostoba... csak bevallom, elég lusta.

Nem kell zseninek lenni szerintem a boldog élethez; pontosítok, sok olyan okos és értelmes embert ismerek, akik nem jártak egyetemre, és mindenről vannak önálló gondolataik. Az emberek mindig a saját "köreikből" választottak párt maguknak, elvileg el vannak már törölve a kasztok, társadalmi rétegek, de szerintem ez még nem így van, hiszen sokan lenézik azt, aki mondjuk "csak" egy szakmunkás. Édesapám hosszú évekig keményen dolgozott fuvarosként, én felnézek rá, pedig nem a világ legokosabb embere, mégsem ismerek nála szorgalmasabb embert.

2013. júl. 6. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"lehető legjobb gimnáziumba (nem középiskolába!)"


Ezek szerint a gimnázium nem középiskola??? o.O :D

2013. júl. 8. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
ez sajnos így van, ahogy leírtad (egy "kiugrott")
2013. okt. 4. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
mi ugrott ki?? :D A gimnáziumban és egy szakközépiskolában szerzett érettségi között abszolút nincs semmi különbség... ezt nem tudom honnan vettétek, már nem a komcsi időszakban vagyunk basszus :DD
2013. okt. 5. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
4: Ha olyan “okosak” vagytok, legalább egy művelődésszervezőire futhatta volna.
2023. szept. 24. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!