Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a véleményed arról, hogy...

Mi a véleményed arról, hogy amióta mi emberek élünk ezen a bolygón, itt élésünk 90 %-át környezetbarátként éltük a pénz nélkül, most 2013-ban pedig mi vagyunk az egyetlen faj a Földön akiknek pénzre van szüksége az életben maradáshoz?

Figyelt kérdés

Gondoltál már valaha arra, milyen lenne a világ pénz nélkül? Milyen volna magunk által termesztett zöldséget enni és cserekereskedelmet folytatni mint a régmúlt időkben…? Nemes gondolat, mégis nehéz megvalósítani a mai anyagias és pénzcentrikus világunkban, ahol szinte (?) minden az eladásról és vásárlásról szól. Egy ír úriember viszont megpróbálta, nem is kis sikerrel.


Mark Boyle megpróbált jövedelem, banki egyenleg és költekezés nélkül élni. Ő így mesél róla:


“Ha valaki hét évvel ezelőtt, utolsó éven a kereskedelmi- és közgazdaságtan egyetemen azt mondta volna nekem, hogy most pénz nélkül fogok élni, valószínűleg belefulladtam volna a mikrózott kajámba. Akkor még egy “jó” munkahely volt a terv, jó sok pénzt csinálni és olyan dolgokra költeni ami megmutatta a társadalomnak a sikerem.


Egy ideig pont így történt- fantasztikus munkám volt egy hatalmas bio élelmiszercég menedzsereként; a yachtom is megvolt a kikötőben. És ha nem láttam volna egy Gandhi című videót, még ma is ezt csinálnám. Ehelyett, az utóbbi tizenöt hónapban nem kaptam vagy költöttem egy árva garast sem. Zéró.


Az életútváltás ötlete egy este jött a yachton, egyik barátom és egy pohár merlot társaságában. Amíg Mahatma mondásának hatása alatt voltam, ami így hangzik: “légy a változás, amit látni szeretnél a világban ”, addig fogalmam sem volt miről szól ez a változás. ” Kezdtünk beszélgetni a világ nagy dolgairól- környezetpusztítás, háború a természeti erőforrásokért, gyár-rengetegek, kizsákmányolás- és gondolkodni, vajon melyikre lenne érdemesebb időt áldozni. Nem mintha úgy éreztük volna, változtatni tudnánk valamit is a helyzeten, két kis csepp lévén a szennyes óceánban.


De aznap este rájöttem valamire. Ezek a kérdések nem voltak annyira összefüggéstelenek, ahogyan korábban azt gondoltam- volt egy közös bennük: a kiváltó ok. Szerintem tény, hogy már nem látjuk a sok vásárlás emberekre, környezetre és állatokra kifejtett hatását, és ez az összes problémánk közös pontja.


A szolgáltató és fogyasztó közti szakadék akkora mértékeket öltött, hogy mostanra már tudomást sem veszünk az általunk vásárolt ”cuccokban” megtestesült pusztításról és szenvedésről. Ami pedig ezt a szakadékot előidézte nem más, mint a pénz. Főleg a globalizált változata.


Vegyünk pár példát: ha mi állítanánk elő magunknak az élelmet, valószínűleg nem pazarolnánk el annak egyharmadát, ahogy ma tesszük. Ha mi csinálnánk saját asztalunkat és székünket, nem dobnánk ki őket miután átdekoráltuk a lakást. Ha mi kellene tisztítsuk ivóvizünket, feltételezhetően nem engednénk bele szennyvizet.


Szóval annak a változásnak lenni amit a világban akartam látni, sajnos abból állt, hogy feladtam a pénzhez való minden nemű kötöttségemet. Kezdetben ezt egy éven keresztül akartam csinálni. Készítettem egy listát az alapvető dolgokról, amikre szükségem lesz. Imádom az ételeket, így ez került fel elsőnek. A terülj-asztalkám négy alappillére a következő: vadat enni, sajátot termeszteni, cserekereskedelmet folytatni és hulladékgyűjtőt használni- sokat.


Az év nagy részében a saját terméseimet ettem, aminek csak 5 százaléka került a hulladékba. Kint főztem- esőben és napsütésben – egy kőtűzhelyen.


A következő a menedékhely volt. Szereztem egy lakókocsit a Freecycle-től, leparkoltam egy biofarmon ahol önkéntes voltam és megszabadítottam az egész villamoshálózatától. Szerény hajlékom fűtésére a bozótosból szerzett fát használtam valamint egy régi gázpalackot, és volt egy komposztvécém a zöldségeimnek.


Egy folyóban fürödtem, fogkrémet mosott tintahalcsontból és vad édesköményből készítettem – ami ritkaság egy vega számára. Vécépapírt a helyi újságostól szereztem be (egyszer egy magamról szóló cikkel segítettem magamon), nem volt két rétegű de hamar hozzászoktam. Biciklivel közlekedtem, az 55 km-es ingázás a városig egy dupla edzésprogrammal ért fel. Méhviasz-gyertyával világítottam.


Sok ember antikapitalistának nevez. Bár azt hiszem, a kapitalizmus alapjában véve nem helyénvaló, végtelenül terjeszkedni akarva egy véges bolygón, de nem vagyok ellene semminek. Én természetpárti, társadalompárti és boldogságpárti vagyok. És ez az amit nem értek- ha mindez a fogyasztás és környezetrombolás boldogabbá tenné az embereket, még lenne értelme. De a boldogtalanság mutatói- depresszió, bűnözés, mentális betegségek, elhízás, öngyilkosság és folytathatnám, mind növekvő tendenciát mutatnak. A sok pénz úgy tűnik, nem jelent nagyobb boldogságot.


Ironikusan, ez volt életem legboldogabb éve. Több barátom van mint valaha, nem voltam beteg mióta ezt elkezdtem. Úgy gondolom, a barátság nagyobb biztosíték a pénznél.


Tudnánk mindannyian így élni a jövőben? Nem. Katasztrofális lenne, túlságosan is függünk a pénztől és az olcsó energiától, mivel sikerült egy globális infrastruktúrát építeni mindkettő köré. De miért ne lehetne lehetséges, ha létrehoznánk legfeljebb 150 fős közösségeket? Annak az időnek amióta ember él ezen a bolygón, 90 %-át környezetbarátként éltük- pénz nélkül. Most mi vagyunk az egyetlen faj akinek pénzre van szüksége az életbenmaradáshoz, talán mert elvesztettük kapcsolatunkat a természettel.


Gyakran kérdezik tőlem, mi hiányzik leginkább a régi üzletcentrikus életemből . A stressz. A forgalmi dugók. Számlakivonatok. Közüzemi számlák. Ó igen, és az organikus szőke sör a haverokkal, lent a sarkiban.”



2013. okt. 30. 14:40
 1/7 anonim válasza:
100%

Volt egy másik fazon is. Róla nem szólt a fáma. Ő egy farmon élt, és közölte, hogy kivonja magát a pénzügyi rendszerből. Magának termel mindent, azzal ellesz. Még abban a hónapban kik@rtak rá egy valag adót, amit seperc alatt felkamatoztattak, mivel nem tudta befizetni. Végül börtönbe került, mert ellenállt, amikor jöttek elárverezni a farmját.


Nem azért nem élünk így, mert nem akarunk. Azért, mert a rendszer nem hagyja.

2013. okt. 30. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
60%

A pénz önmagában nem rossz.Ha olyan társadalmat akarsz létrehozni, ami fejlettebb az ősközösségeknél, akkor pedig elengedhetetlen eszköz.Hiszen valljuk be, mindent nem termelhet meg magának egy család, vagy egy ember maga.a kereskedelemhez, értékbecsléshez, és értékmegőrzéshez pedig lapvető eszköz a pénz.

A hiba a rendszerben van, és abban, ahogyan a pénzt kezelik.Ha a rendszer jól működne, és a pénz nem kerekedne az ember fölé, akkor minden rendben lenne.

2013. okt. 30. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
65%

Az a gond, hogy a természet már nem tud ilyen módon eltartani minden embert. Egyszerűen túl sokan vagyunk.

A másik, hogy olyan eszközöket használunk, amiket nem tudunk magunk előállítani. Gondolj csak egy késre. Nem mindenki tud vasat önteni (pláne acélt). Előbb-utóbb ugyanúgy kialakul a szalmák közötti cserekereskedelem, ami viszont megnehezíti a beszerzést. (Hiába van lisztem, ha a késkészítőnek gyertya kellene.)


Szóval a pénz egy nagyon jó kis értékmérő, ami lehetővé teszi, hogy az általunk végzett munka értékét mérje, és ezzel arányos, mások által készített javakra cseréljük a mi munkánkat. Persze a rendszer nem tökéletes, de a megoldás szerintem nem a pénz megszűntetése. Legalábbis amíg az életünkhöz szükséges javakat munkával állítjuk elő.

2013. okt. 30. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

* kialakul a SZAKMÁK közötti cserekereskedelem

Bocsi. :)

2013. okt. 30. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
85%

Ezek mind szép gondolatok, csak ha komolyabban végiggondolod az ok-okozatokat, hogy az ember társadalmi és technikai fejlődésének mi a mozgatórugója, akkor ha ez ellen tenni akarsz, egy dolgot tehetsz, felakasztod magad.


Ugyanakkor jellemzően akik az őskort vagy akár csak a középkort szeretnék visszahozni, általában manapság kitalált idealisztikus képet festenek ezekről a korokról. A valóságban a kapitalista verseny igencsak kis pálya ahhoz képest, amit az őseink éltek át a természetben a túlélésért küzdve. Ugyanakkor tévedés azt gondolni, hogy attól, hogy felépítettük a civilizációt, ne lennénk része a természetnek, és hogy eltávolodtunk volna tőle. Éppen akkor távolodunk tőle el, ha a megszerzett tudásunkat arra használnánk, hogy hirtelen visszalépjünk 10 ezer évet, ahelyett, hogy kezelnénk a fejlődéssel járó problémákat.


De az ilyen ideologizálók azért gondolkodjanak el azon, hogy ha 10 ezer évvel régebbi módszerekre térnénk át, akkor először is le kellene esnie a lakosságszámnak legalább a tizedére, hogy mindenki élelmiszerhez jusson. Mert nem csak a modern mezőgazdasági módszerektől kellene elbúcsúzni, hanem a globális vagy legalább regionális szállítástól is többek között. Utána pedig vegyétek már figyelembe, hogy szép és jó, hogy az az ember, aki a mai modern világból vonul vissza, nem lesz olyan könnyen beteg, viszont ha ugyanezt globálisan és több generáción át csinálná az emberiség, akkor bizony visszatérnének azok a betegségek, amelyek annak idején 10-ből 8 gyereket megöltek, és orvos hiányában egyes általunk hétköznapinak gondolt betegség is rengeteg ember halálát okozná, a várható élettartam pedig visszatérne az őskorra jellemző 30-40-re. Azt se gondolja senki, hogy törzsi közösségekben élve beköszöntene a béke korszaka, mert nem, pár generációval később már nem élnének az emberekben azok a szép ideológiák, amely nevében az ember visszament a természetbe, és akkor azok a pár száz fős csoportok gyilkolnák egymást, még a régi fegyverek is felbukkannának, ami maradt belőlük.


Óriási tévedés, hogy az emberi irigység, önzőség forrása a pénz, a helyzet az, hogy a pénz is csak egy eszköze ennek. Az a 90%-át környezetbarátként éltük is vicces, mert valójában az ősembernek is ugyanúgy volt ökológiai lábnyoma, ha vadászott, nem azzal foglalkozott, hogy ne vadásszon túl sokat, és ne haljon ki adott állatfaj, egyszerűen csak kevés volt még ahhoz létszámban és technikai szintben, hogy olyan mértékű változást okozzon, mint a mai ember.

2013. okt. 30. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
81%

Egyetértek az előttem szólókkal. Nem a pénz tehet erről, nem kell visszavonulni és mindent magunk megtermelni. A pénz egyfajta univerzális csere eszköz. Van 1 gyertyám ez ér 5 kreditet és nekem kés kéne 10 kreditért akkor adhatok neki 2 gyertyát vagy 10 kreditet is akár a késért, de mivan ha a csávónak már van 30 gyertyája és televan a tö... a gyertyákkal, de én nem tudok mást adni valamint ha nem kapok kést nem tudom felvágni amarhahusomat...

Az alapötlet szóval jó. Az embereke szakmákat tanulnak, és a pénz csak megkönyíti a cserét. Annyit ért amennyit kellett. Az már más kérdés, hogy itt mindent pénzben mérnek, még azt is amit nem kéne.

Az előttem szólóknak abban is igaza, van, hogy túl sokan vagyunk. Nem állhatunk vissza a régi módszerekre, amik harmadannyi termést hoztak a földeken (pl kukorica a régebben volt olyan amit elültettél és nem volt vele sok dolgod, de egy növény 1 csőt termett, ma egy növény 3-4 vagy többet is terem, viszont gondozni kell)

A betegségek pedig néhány generáció múlva, hanem azonnal visszajönne. Én még voltam himlős (20 éves vagyok), öcsém is. Sokan nem, és ez példúl egy elég veszélyes betegség, ha az ember nem esik át rajta gyerekkorában. Vagy tudom is én, a kulancsálltal terjesztett agyhártya gyulladás vagy a Lyme kór (hidd el az utóbbi nem kellemes), ezekről ma tudomást sem veszünk mert van ellenszere, de ezek mind képesek elvinni az élők közül ha megkapod és ezekhez az ellenszerekhez steril labor kell azaz modern technika.

Tehát összeségben a pénz nem rossz, csak egyesek nem tudják megfelelő képpen használni.

2013. okt. 30. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Jó gondolat követem.
2021. jan. 18. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!