Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért nem becsüli meg a...

Miért nem becsüli meg a társadalom eléggé a tudósokat?

Figyelt kérdés
Szinte minden jó dolgot, ami ténylegesen hatással van az életünkre azt orvosoknak, mérnököknek, fizikusoknak és informatikusoknak köszönhetünk. Mégis minden naplopó sztárt, rappert, politikust előbb éljenzünk és siratunk meg, mint bármelyik tudóst. Nem azokat kellene ünnepelni, akik valóban jobbá teszik a világot? Miért szeretjük jobban azokat, akik semmihez nem értenek, vagy a képünkbe hazudnak?

2013. dec. 11. 21:46
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert az emberek nagy százaléka buta paraszt. Sajnos:(
2013. dec. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Rajtad múlik kit szeretsz és kit nem. Nekem pl. ugyanúgy nincs szükségem eggyel gyorsabb netre ahogy a legújabb tehetségkutató győztesére sincs. Mégis mindkettőt van aki ünnepli, van aki átkozza, van aki megalkotja és van aki pénzt keres vele. Hol itt a baj?
2013. dec. 12. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az első mondja!

Kicsit kifejtem kultúráltabban. :D

Az emberek jelentős része nincs tisztában azzal, hogy mennyi mindent köszönhet a tudósoknak. Se közvetetten, se közvetlenül egyáltalán nem találkoznak velük. Nincs előttük az a kép, hogy ezek az emberek az ő életük megkönnyítésén dolgoznak. És szinte mindent, ami kiemeli a mai embert a középkori körülmények közül, azt a tudósoknak köszönhetik. A tudósok alul vannak reprezentálva (sőt, szinte egyáltalán nincsenek is), amég a kedvenc "naplopójukkal", "hazugukkal" nap mint nap találkoznak a médián keresztül. Velük, mint személlyel képesek azonosulni, ezért szimpatizálni (akár rajongani) is. Ezzel szemben a tudósok, akiket nem ismernek (nem ismerhetnek meg), csak egy távoli tömeg az átlag számára.

2013. dec. 12. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Mert nem mindenki elég tanult és intelligens ahhoz, hogy felfogja a Hiss-bozon értelmét vagy Stephen Hawking elméleteit. A média az embereket jó fogyasztóvá teszi a reklámok, tehetségműsorok, betelefonálós műsorok által, aztán ugyanazzal eladják az újságot meg a celebek könyvét.

A tudomány nem feltétlen, ugyanis a legújabb IPhone-t nem engedheti meg mindenki magának, és általában csak azok szerzik be a legújabb, legdrágább dolgokat, akik valóban foglalkoznak is vele, és érdeklődnek a cucc iránt (pl. luxusmárkájú ruhákat is csak gazdag divatőrültek vesznek, új high-tech cuccot meg a gazdag technika-őrültek, a mainstream cuccok, mint valami középkategóriás androidtelefon vagy a H&M meg ott van mindenkinek).


Egyébként tudod kik azok, akikkel a társadalom egyáltalán nem foglalkozik? A női tudósok. Mindenki ismeri Newton, Einstein vagy akár Steve Jobbs nevét, azt viszont kevesen tudják, hogy ki volt Cecilia Payne-Gaposchkin, Rosalind Franklin vagy Ada Byron.


Szóval a tudósok lehet láthatatlanok a társadalomban, de ha az illető még nő is, akkor még annyira se ismerik őket, mint a férfiakat.

2013. dec. 12. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem kell ahhoz iphone, meg legújabb tablet, hogy az ember találkozzon a tudománnyal. Ha nem hideg barlangban, vagy vályogházban üldögélsz a sötétben, akkor már jelentős közöd van a tudományhoz. Ha villannyal világítasz, ha van csapvized, ha nem tábortűzzel fűtesz a szoba közepén, már több közöd van a tudományhoz, mint az emberiség felének. Ha van otthon számítógéped (vagy akárcsak számológéped), netán interneten fűzöl kommenteket egy beszélgetéshez, vagy ha csak megvan a lehetőséged, hogy leemelj egy nyomtatott könyvet a polcról és elolvasd, már baromi sok közöd van a tudományhoz. A "fejlett" nyugati világban szinte mindenki használja az internetet. De vajon hányan tudják, hogy kik, mikor és mire fejlesztették ki? Kinek köszönhetik azt a sok mindent, ami körülveszi őket, és komfortosabbá teszi az életüket? A tudomány nem az iphone-nál kezdődik, és messze nem ott fejeződik be. Az még csak egy porszemnyi sincs a tudomány világában.


A női tudósokkal kapcsolatban szerintem tévedsz. Nem azért nem ismertek, mert nők, hanem mert jóval kevesebb volt belőlük, mint férfiakból. (Az okokat most ne firtassuk!)

Rengeteg férfi tudóst sem ismernek, talán többet, mint nőt. Mégsem jelenthetjük ki, hogy a férfi tudósok hátrányos helyzetűek lennének. Egyszerűen, ha 50 férfira jut egy nő, akkor értelemszerűen nagyobb valószínűséggel ismerik valamelyik férfi tudóst az emberek, mint valamelyik nőt. Egy átlagember vajon hány tudóst tud megnevezni? 10-et, 20-at? Valószínűleg csak a "legnevesebbeket", legközismertebbeket (megjegyzem, Marie Curie nevét ismerni szokták). Vagyis kb arányban áll a létszámuk az ismertségükkel. Az átlag, a tudós kifejezés hallatán Einstein-re gondol, vagy Steve Jobs-ra (aki megjegyzem, nem volt tudós, csak a kezdeti időkben voltak jó ötletei, a "találmányai" nagy részét az alatta dolgozó embereinek köszönhette, illetve ő is "lopta" innen-onnan).

2013. dec. 12. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Felesleges ide keverni a sovinizmust. A női tudósokról azért hallani kevesebbet, mert alig vannak női tudósok. A nők önbecsülése a mai korban a föld alatt van. A saját szememmel látom, hogy a bölcsész/menedzser/művész szakok sokkal népszerűbbek a lányok körében, mint a műszaki/reál szakok. A lányok többségét ha megkérdezed róla, akkor elmondja, hogy nem érzi úgy hogy egy mérnöki szakot képes lenne elvégezni. Ezt kár önérzetből vitatni, mindenki tudja és tapasztalja napi szinten, hogy így van. Pont nemrég olvastam erről egy statisztikát, ami azt írja, hogy rengeteg főiskolás lány van, de az arányok csak az alapképzésben kiegyenlítettek, nagyon kevés lány megy mester szakra, vagy doktori képzésre. Amúgy én örülnék a legjobban, ha nem így lenne. Sokat lendítene a társadalmon, ha a nők végre össze kapnák magukat és nem azon fáradoznának, hogy hogyan tárgyiasítsák magukat. Ez Magyarországra különösen igaz.
2013. dec. 12. 12:23
 7/9 anonim ***** válasza:

Szerintem csak más az érdeklődésük. Rengetegen vannak lányok/nők a mérnöki szakokon. Nálunk az építész-építőmérnök hallgatók jelentős része lányokból állt. A környezetmérnököknél meg szinte csak ők vannak. Gépészen már sokkal kevesebben. Villamoson és infón meg elenyészően.

Úgy tűnik számomra, hogy az elvontabb, kevésbé kézzel fogható tecnikai dolgok irányába kevésbé mutatnak érdeklődést.

És nem kell félteni őket, van bőven önbecsülésük. :D

2013. dec. 12. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
... ja azért virágzik a a prostitúció, meg a feminista gyűléseken is p*na sütit sütnek. Meg persze meg lehet magyarázni, hogy más az érdeklődés de furcsa mód a semmittevő büfé szakok jobban vonzzák a nőket. És ez nem lenézés egyes szakokkal szemben. Már csak koliban jól látszik, hogy az egyik szak hallgatói végig bulizzák az évet, mindenük ötös, a másik szakon meg mindenki tanul, meg rengeteg a bukás. A reál szakok jóval nehezebbek.
2013. dec. 12. 13:43
 9/9 anonim ***** válasza:
Alig vannak női tudósok - szerinted. Pont erről beszélek. Csak a wikipédia kidob több oldalnyit. És ebbe vegyük bele, hogy nagyon sokáig a nők pl nem is tanulhattak bizonyos területeken.
2013. dec. 12. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!