Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek mi a különbség a...

Szerintetek mi a különbség a tudás és a műveltség között?

Figyelt kérdés
2009. nov. 23. 23:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A tudás lehet olyan is, ami nem tartozik a műveltség körébe. Mert a múveltség az, amit olvasással szerezhetsz leginkább, és memória kell hozzá, a tudás belédivódik, ösztönösen használod, jelenthet képességet is valaminek a végzésére, illetve jelenthet reálos tudást is szerintem, amit nem tudsz memóriával megoldani a műveltséggel ellentétben.
2009. nov. 23. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Ja, azt még kihagytam, hogy lehet a műveltség is egyfajta tudás, szerintem ezek olyanok, mint két halmaz, amik metszik egymást. Remélem, nem írtam nagy hülyeséget. :P
2009. nov. 23. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Aki sokat tud, nem biztos, hogy művelt is. A LÖIM-ben sok bölcsész beégett azzal, hogy kicsi az általános műveltsége, és nem széleskörű. Lehet valaki a szakmájában kiváló, de ha más területeken sötét, akkor nem tekintik műveltnek, csak szakbarbárnak.
2009. nov. 24. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

A válasz megírásának időpontja: ma 00:39


tehát ha vkinek széleskörű tudása van, az művelt?


ha vki megtudja javítani az autót, tud festeni, csempézni, villanyt szerelni, teherautót, buszt, villamost és targoncát vezetni, akkor az művelt?


és ha vki pl. csak az egészségügyi témákhoz ért, akkor az műveletlen?

2009. nov. 24. 01:39
 5/11 anonim válasza:

én mostanában azon gondolkodtam hogy így a 21-edik században mást jelent a műveltség fogalma nekem, mint pl a nagyimnak. csak ezt sokan nem bírják felfogni. és ez a baj. és aztis egyén válogatja,hogy mi az a tudás ami alapvető és mi nem.

különbség talán annyi, hogy a tudás tanulás, a műveltség pedig az egész életforma alapján jön létre

2009. nov. 24. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Ahogy előttem is írták, a tudás az élet valamelyik területének az alapos ismerete.Lehet valakinek több diplomája,de az nem feltétlenül művelt is.Aki azt írja,hogy neki mást jelent a két fogalom,mint a nagymamájának,az nem igaz,Ő maga is keveri a dolgokat.

Ma is az tekinthető művelt embernek,akinek az élet minden területén van ismerete.Pl.zene,művészetek,irodalom,történelem,földrajz stb.Társaságban minden témához hozzá tud szólni.Ha nézted a Legyen ön is milliomos műsort,ott kiderült,hogy ki a művelt és ki az aki,nem.Vágó pl.művelt ember,a versenyzők némelyike pedig lehet kiváló mérnök pl.de nem művelt.

Még egy fontos jellemző: aki művelt ember,az nem dicsekszik a tudásával,nem nézi le azt,aki kevesebbet tud nála.

A baj az,hogy a mai világban a műveltségre nem nagyon van igény,sok embernek módja és ideje sincs arra,hogy művelődjék.A TV pedig csak rontja az emberek gondolkodását,ízlésvilágát.

2009. nov. 24. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A műveltség egyfajta statikus tudást jelent, az ember 2 lábon járó lexikon magyarán. A tudás pedig, hogy valódi (élet)helyzetekben tudja-e használni, kombinálni a megszerzett ismereteket.
2009. nov. 24. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Ez az én értelmezésemben kicsit bogár és rovar esete.

Nem minden tudás műveltség, de minden műveltség tudás.

A műveltség az olyan információhalmaz, aminek túl sok gyakorlati hasznát nem fogod venni, de amíg megszerzed, az elméd pallérozódik.

2009. nov. 24. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem egy egyszerű kérdést tettél fel,annyi biztos,hiszen nehéz definiálni ezt a két fogalmat!Én csak azt írom le,nekem mi jelentenek ezek a szavak!A művéltség nekem azt jelenti,hogy az élet minden területéről tájékozottsága van az embernek!Nem feltétlen azt jelenti,hogy neked tökéletesen kell értened mindenhez,de ha művelt vagy,akkor ismersz néhány alapvető történelmi eseményt,zenei ismeretséged nem a pop zenéig terjed,nem hiszed azt,hogy Jemen az Jamaica,minimálisan ismered a világpolitikát...stb.stb. Sajnos igen,előfordul,hogy ha valakinek egészségügyi végzettsége van,nagyon jó a szakmájában,mert megtanulta,és napi rutint szerez belőle,de szinte nulla az általános műveltsége!!Ezt kérlek,ne személyes sértésnek vedd,mert csak általánosságban beszélek!A tudás,mint fogalom is érdekesen fogalmazható meg,mert lehet az vele született tudás,vagy tanult tudás...tudása lehet egy szobafestőnek is,és én nagyon értékelem,mert magam is nekiesek néha a falnak,de közel nem olyan szépen dolgozom,mint akinek ez a szakmája!Egy matematikus,vagy biológus is tudással bír,bár a szellemi és gyakorlati tudás nem ugyanaz,de mégis mindkettő értékelhető!És akkor itt folytathatnánk még tovább azzal,hogy ki az okos és a buta ember,ki az ,aki azért buta,mert nincs elég esze hozzá,hogy megtanulja,de egyébként egy melegszívű ember,ki az,aki ügyvéd,akinek van tudása,de nem intelligens,magyarul ő is nevezhető butának stb. stb. stb. Hát kb. ennyi...de ez egy nagyon jó téma,erről sokat lehetne még elmélkedni! :)
2009. nov. 24. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
A műveltséget nem egyetemen szerzi az ember (a tudást már igen). Klasszikus értelemben egyfajta olvasottságot, komoly jártasságot jelentett a klasszikus területeken, mint irodalom, történelem, komolyzene, művészetek. Ma az általános műveltségen egy felszínesebb, de mindenre - ami a mai világban éppen körülvesz minket - kiterjedő, általános tájékozottságot értünk.
2009. nov. 24. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!