Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért érzem azt, hogy a 80-as...

Miért érzem azt, hogy a 80-as évek izgalmasabb volt, mint a ma? Nem volt jobb?

Figyelt kérdés

nem volt annyira elterjedt a net, modern telefonok nem voltak, hogy rá dobok egy üzit, meg minden. De mégis a hangulata, filmekben az egyszerűség nélküli világ jobbnak tűnik. Nem bújtak az emberek a telefonjaik fölé, nem lógott mindenki a neten...


Ez csak azért tűnik annak, mert nem éltem akkoriban?

Vagy tényleg jobb volt a hangulat mint most?



2014. jan. 10. 12:27
 1/9 anonim ***** válasza:
75%
emberibb volt a hangulat ... de ehhez az is hozzájárult, hogy jóval kisebb volt a létbizonytalanság
2014. jan. 10. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
45%
Igen, mindenképp jobb volt és valóban az Első által említett létbizonytalanság hiánya miatt. (most jöhetnek tiltakozni az idősebbek, hogy persze nekik nem volt semmi megengedve, még a külföldi utazás sem, de legalább minden alapvető rendelkezésre állt nekik!) És ezt nem becsülték, nem tudták milyen szerencsések. Náluk kezdődött az, hogy a társuk jelenlétét sem tudták eléggé becsülni. Maguk választották, de aztán a legtöbben eldobták, és megindult az elvált szülők divatja. Ez már csak a mintájuk miatt is egyre csak fokozódik. A gyerekeik, akik a 80-as években születtek, már nem élhettek meg olyan boldog gyerekkort, mint ők maguk, hiszen hogy is lehet boldog egy gyerek, ha a szülei veszekednek vagy elválnak? Így egyre szomorúbb és gátlásosabb gyerekek voltak jelen a társadalomban, akik már bizalmatlanabbul álltak mindenhez, és mindenkihez, hisz nem volt előttük szép szülői példa. Erre még rátett egy lapáttal a technikai fejlődés, ami lássuk be még inkább elmagányosítja az egyéneket. A munkanélküliség és létbizonytalanság pedig a másik lapát, mert hogy is tervezzen valaki családot, ha nincs miből?
2014. jan. 10. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
75%

Én éltem benne és valóban jobb volt. Nem volt ekkora frusztráció az emberekben, amiket épp az általad felsoroltak okoznak.

Nem rohangáltak különböző technikai kütyükkel a gyerekek, hogy aztán legyen mivel dicsekedni. Mindenki kék nylon iskolaköpenyben volt, így a ruhákkal sem kellett villogni.

A legtöbb lakásban politúrozott bútor volt, vagy laminált, műanyag fogantyúkkal. Nem volt verseny, hogy kinek van szebb, mindenkinek az jutott. Ja és barna sötétítő függönyök, amiket ma csak úgy hívunk, hogy "szocreál". :-)

Borzasztó hülye divat volt a denevér ujjú pulóver és a tupírozott haj, de ma már csak az jut eszembe erről, hogy akkor a fiatalok bandába verődtek, kint ültek a parkban, vagy a padok háttámláján, ma meg a facebook előtt punnyadnak és manipulált fotókkal próbálnak menők lenni.

Igen, valóban izgalmas volt. Akkor még az első csók élményét az ember lánya a barátnőjével osztottam meg négyszemközt és jókat nevettek rajta, közben megittak titokban egy üveg sört. Ma az első csókot kiposztolják a fészen, vagy leírják a gyk-n.

Izgalmas volt kisgyerekként a Trabant kombi hátuljában utazni és integetni hátrafelé :-)

Nem volt ciki strandra hűtőtáskát vinni, de amúgy ha nem vittünk, akkor is megfizethető volt a palacsinta és a főtt kukorica.

Volt rá idő, hogy Vasárnaponként a nagymamánál ebédeljünk a kis viaszvászonnal letakart asztalon.

Hihetetlen nagy ugrás és élmény volt az első színes TV. Ma már semmilyen technikai újdonság nem okoz ekkora katarzist, mert annyira felgyorsult a fejlődés, hogy időd sincs élvezni, fél éven belül lejár a népszerűsége. Napról napra van egy kicsi újítás, fokozatos a folyamat, ezért nem érzed azt az áttörést, amit a fekete-fehér tv után a színes okozott.

És ha már technika: Zenét hallgatni sem volt egyszerű, volt ugye a magnó és a kazetta :-D

Vissza kellett tekerni, megnyúlott, elszakadt. Arról nem beszélve, hogy ha szerettél egy számot, de még nem volt meg neked, akkor papír alapú levelet kellett írni a kívánságműsorba és lesni az adást, hogy lenyomhasd a Recordot :-D

Jobban is értékeltük a kedvenceinket, mert nem volt lehetőség unásig hallgatni a youtube-on és letölteni.

Nagyjából ennyi jutott eszembe, azt gondolom hogy az értékrendek változtak.

2014. jan. 10. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
49%

Én kisgyerek voltam a '80-as/'90-es években, de valahogy arra vágyom, hogy bárcsak akkor lettem volna felnőtt.

Amikor a szüleim is mesélik a jó kis történeteket, akkor is szívesen visszamennék az időben. Bár lehet, hogy a mi gyerekeink meg majd erre a korra gondolnak vissza nosztalgiázva.

Nekem valahogy úgy tűnik, hogy akkor minden egyszerűbb volt, nem volt ennyire túlbonyolítva. Bár most több a lehetőség, de nehezebb a választás, nehezebb megtalálni a megfelelő utat.

2014. jan. 10. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
80%
Én is csak utólag tudtam meg, mennyire rossz volt nekem, akkor valahogy nem tűnt fel.
2014. jan. 10. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
47%

#5-ös, ezt jól megfogalmaztad

(én már felnőttként éltem benn ... az 1-es voltam)

2014. jan. 10. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
37%
Én az ó-, vagy középkorban élnék szívesen. I.e. 300-as, vagy i.sz. 4-500-as években. Akkoriban sokkal közelebb állt az ember a spiritualitáshoz, és a természethez.
2014. jan. 10. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Zole79 válasza:
91%
Érdekes hozzászólások. Én kisgyerekként éltem a 80-as években , de jól emlékszem mindenre. A fővárostól nem messze egy kis községben éltünk. A szüleim munkások voltak, édesanyám egy pest környéki gyárban dolgozott, és én a gyári bölcsödébe,óvodába jártam. A gyárak hemzsegtek a munkásoktól, mindenkinek volt munkája. És ha egy napon valamiért kiléptél, már másnap beléphettél egy másik munkahelyre , hiszen szinte mindenütt volt felvétel. ( Én főként a munkás családok szemszögéből láttam a dolgokat, igy csak erről tudok beszélni) . Ellenben azt tudom hogy nem okozott problémát vasárnaponként hozni a cukrázdából 10 sima-10 francia krémest a családnak. A sima 1,50 a francia 2 forint volt 84 körül. Telefon csak a tehetősebbeknél volt bekötve. Átlagos embernek a kérelem után akár 10 évet is várni kellett a bekötésre. Tv csatornák csak az Mtv 1 és 2 voltak. Akik módosabban éltek akár volt Orion vagy Videoton hifitornyuk,esetleg nekünk csak egy mono egykazettás magnonk volt , a lengyel piacon vettük. Szóval azért kkor is megvoltak a társadalmi különbségek, hiába mondják sokan hogy mindenki egyenlő volt. De a megélhetés mindenki számára jobb volt. Hogy izgalmas volt e? Hát, igen. Akkoriban nem voltak unios játszóterek, biztonságos strandok, biztonságos berendezések stb. De mégis túlélte mindenki. Úgyérzem erősebbek, keményebbek voltunk. ( Tisztelet a kivételnek) . Akkoriban értékeltünk mindent. Nem volt ez a rohanás. De hidd el sokminden , sokkal nehezebb, elképzelhetetlenebb volt. :))
2014. jan. 31. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Én 2001-ben születtem, de a mai fiatalok többsége borzasztó, 14-19 éves korig valami katasztrófa egyesek. Én is 14 éves vagyok, de azért amit egyes kortársaim csinálnak, hogy a szüleik dolgoznak, és gyűjtik a pénz a gyereknek amúgy csak villogásra szükséges 200.000 forintos telefonra, aztán a gyerek nem azért akar fél év múlva másikat mert elromlott,hanem mert kijött egy új, katasztrófa.

Olyan jó hallgatni, amikor a szüleim mesélik hogy milyen volt a gyerekkoruk, a fiatalkoruk, hogy milyen jó diszkók voltak, hogy akkoriban aki már combközéptől feljebb érő szoknyát vett fel, már merésznek és magamutogatónak számított, hogy a fiatalok még úgy járkáltak egymáshoz, hogy előtte a fiú megkérdezte a lány szüleit hogy járhat -e a lányhoz... szívesen visszamennék például a 80-as évekbe :)

Régebben a mesék is jobbak voltak, a filmek viccesebbek, egy csúnya szónak sem kellett elhangzania a filmben, mégis halálra tudtad magadat röhögni...

Akkoriban az emberek azért tanultak, hogy dolgozzanak, és a többség arra gyúrt, hogy meglegyen az érettségi, most meg a fiatalok már nyolcadikban nyígnak hogy milyen szar az iskola.

2016. jún. 5. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!