Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » ". Kétszer nem lépsz ugyanabba...

". Kétszer nem lépsz ugyanabba a folyóba" Ki, hogy értelmezi ezt az idézetet?

Figyelt kérdés

2014. máj. 30. 14:27
1 2
 1/11 anonim válasza:
100%
Mindig más helyzetben vagyunk, mint korábban. Az élet lényege a változás, semmi sem marad ugyanaz.
2014. máj. 30. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Ez általános érvényű az emberi kapcsolatokra is? Ha, valakik eltávolodnak egymástól , család , barátok , barátnők , az már soha nem lesz ugyanaz mint előtte?
2014. máj. 30. 14:38
 3/11 anonim ***** válasza:
Semmi nem lesz már ugyanolyan, mint volt. de nem azt jelenti, hogy rosszabb vagy jobb lesz, hanem hogy MÁSABB.
2014. máj. 30. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Gondolj rá úgy, mint a 4d-s téridőre. Ha időben mész csak valamerre, akkor sem ugyanott vagy. Te magad sem vagy már az, aki gyerekként voltál. Sem a tested. Sem a lelked. És ha éber vagy ezért nem lesz unalmas az ismétlés sem.
2014. máj. 31. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:

minden pillanat egyszeri és megismételhetetlen. ezt valamiért elégikusnak érzi a lusta homo oeconomicus, és lehet hogy fel is lehet így fogni, de van egy végtelen, mértéktelen szépség is benne. Minden pillanatban újabb események horizontjaival találkozunk (eseményhorizont a fizikában, ameddig egy történés első lehetséges jelensége, a fénye elér), és más események horizontjaiban mozgunk.

Mivel eközben az univerzum folyton "gyengül" ( http://www.youtube.com/watch?v=ySqrCe489nI ), minél teljesebben kéne kihasználni a jelenvaló állapotokat az rend megtartására - mivel "Fejlődni" sohasem fog a világ, legfeljebb közel egyenértékű maradhat. Ha egy steril sivatagban egyszer csak buja dzsungel nő fel tele kultúrával, ki tudja mekkora érték az, még ha lokálisan és pillanatnyilag mértéktelen "boldogságokat" élnek meg az alkotói. De ezt a "pozitív" oldalát már nem tartalmazza az idézet, csak ha az "érték" absztrakt szintjén továbbgondoljuk.

Jó kérdés, hogy egy műalkotást, ami egy pillanat élményét rögzíti a jövő újrafelismerése számára, valóban azonosként ismerünk-e fel?. Maga a műalkotás nem értéktelenedik-e el az idő múlásával?...

Szerintem? szerintem de, és szerintem soha, semmit nem ismerünk fel azonosként. Van, amikor még értékes egy emlék, és van, amikor már elveszti a jelentőségét, és ez akkor is jelen van, ha nem ismerjük fel valamilyen konstans okból kifolyólag.

És végül, nem lehetne talán kétszer ugyanazt az értéket megélni?... A válasz talán az, hogy az értéknek nincsen mértéke. Ilyen szempontból az "érték" maga, azonos marad az idő múlásával, csupán mindig máshol helyezkedik el, hogy, valóban: "másként" éljük újra meg az "azonost", az entrópia kegyetlenségét vagy az ellene való küzdelem drámáját.

Légyszi nyugodtan/bátran kössetek bele ha találtok ellentmondást/hézagot a tökéletlen kifakadásomban! :)

2014. máj. 31. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
"konstans ok, amiért azonosnak tartunk egy valóban azonos, de folyton mozgásban lévő értéket" ebben van ellentmondás nem?... a bizonyos "ok" minősége, értéke is változik, pont ahogyan a becsült "érték". egyszer keserűséggel, egyszer makacssággal, egyszer dühvel, egyszer kacérsággal, egyszer iróniával, egyszer cinizmussal tartunk ki egy élményünk mellett.
2014. máj. 31. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:

És hát ilyen szempontból Heracleitos fizikus volt nem filozófus... :D

mázlisták, hogy az ő korukban még nem tettek ilyen különbségeket... (tessék egy elégia.. x) (fenébe hogy továbbgondolom: szal lehetne újra úgy hozzáállni mint akkor, ha megszűnne az a "konstans ok" amiért különválasztjuk a filót a fizikától, én pl elég haloványnak látom a határt, ha látom egyáltalán, de más emberekként más események horizontjában mozgunk. főleg pár ezer év beteltével.)

2014. máj. 31. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

5/2.mondatába belekötögetek:) (csak kicsit:)

"Minden pillanatban újabb események horizontjaival találkozunk" Mi is változunk. A folyó is, a belépő is más. A tapasztaló alany és a tapasztalás tárgya a tapasztalás folyamatában folyton keletkezik és elmúlik. Ez adja az élő folyamatot. Ha visszatekintek - mint volt folyamatra-, egy holt dologként jelenik meg - csak emlék-, mert pont ez a szüntelen keletkezés és elmúlás már nem tapasztalható az emlékben. (Lehet kötözködni velem is:)

2014. jún. 2. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Helytelen az idézeted: Nem "Kétszer nem lépsz ugyanabba a folyóba" hanem: Ugyanabba a folyóba kétszer nem léphetünk be (Bis in idem flumen non descendimus)(Efézusi Herakleitosz).
2014. jún. 2. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
érdekes válaszok , utolsónak pedig igaza van , nem is értem tudtam a helyes idézetet , hogy miért ezt gugliztam össze mindegy. Ezt az idézet számomra negatív jelentéssel bír. Soha nem akkor gondolok ,erre az idézetre ha a rosszat hagyom a hátam mögött és örülnék neki , hogy abba az élethelyzetbe nem léphetek be újra , hanem mindig a jó dolgok miatt bánkódok picit, hogyha elmúlnak és akkor ez az idézet mindig eszembe jut.
2014. jún. 2. 12:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!