Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szokik vagy szok? Kiírtam egy...

Szokik vagy szok? Kiírtam egy kérdést az állatok kategóriában, hogy mennyi idő alatt szokik meg minket?

Figyelt kérdés

Erre egy bunkó jól lehurrogott (tele helyesírási hibával, tehát ő a béna), hogy az nem úgy van.

A magyar helyesírási kéziszótár elfogadja, direkt emiatt megnéztem. Most akkor mi van?


2010. jan. 11. 07:39
 1/8 anonim ***** válasza:
Szia. Ja, a te verziód kicsit jobban hangzik, de az én fülemnek még mindig magyartalan. Inkább "mennyi idő alatt szokja meg a jelenlétünket", "szokik hozzánk", stb. De ez legyen a legnagyobb bajunk. Szép napot! :)
2010. jan. 11. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
55%

A szó ilyetén használatától feláll a hátamon a szőr.

Hasonló mint a 'Mit szokik csinálni?' :D.

2010. jan. 11. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ja, igen a jó öreg ikes ige... Az ilyen példák miatt nem szeretem, amikor egy tanár erőlteti, és kijavítja az embert.


Lehet "megszokom" és "megszokok" is, vagyis biztosan nem tisztán ikes az ige. Azonban mindig azt hallom, hogy "leszokik [valamiről]", márpedig a tőnek meg kellene tartani az ikességet illető tulajdonságát.

Azonban rákeresve, szinte mindehol a "megszok [valamit]" alakot olvasom. Valószínűleg - amatőr nyelvész agyammal következtetve - itt álikességről van szó, amely talán a szokatlan szótő miatt alakulhatott ki. Szerintem mint két alak használható emiatt, legfeljebb az általad használt szokatlanabb.

2010. jan. 11. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Olyan szó,hogy szok nincsen.A szokik pedig ikes ige,tehát szokik a helyes.És az ikesigékrae vonatkozó szabály vonatkozik rá.Csak sokan ezeket a szabályokat feleslegesnek tartják,mint sok egyéb helyesírási- beszéd szabályt is.
2010. jan. 11. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
09:09-es: ja, pl. Vörösmarty is: "Jókedvet és ifjuságot hazud"
2010. jan. 11. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

De pl. Bölöni Farkas Sándor sem nagyon tudott magyarul ezek szerint: "Kimeríti mindeniket végre, megszok minden tárgyat"

[link]

2010. jan. 11. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
én úgy fogalmaztam volna, hogy mennyi idő alatt fog megszokni minket...nekem is bántja a fülem, de ha a szótár elfogadja, akkor semmi gond :)
2010. jan. 11. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Én mindkét változatban látom a logikát, szerintem ezt még sima ikes igének sem lehet nevezni, ez annál rendhagyóbb. Még tájegységtől is függ, hogy hogyan használják.
2010. jan. 11. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!