Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi lehet az oka a helyesírásom...

Mi lehet az oka a helyesírásom romlásának?

Figyelt kérdés
Kész lidércnyomás ez, ami 1 éve kezdődött, pedig azelőtt semmiféle ilyen jellegű gondom nem volt, középiskolában is végig hibátlan volt a helyesírásom, érettségin sem voltak problémáim. Majd hozzávetőlegesen 1 éve tapasztaltam hogy egyes szavakat külön írok, némelyeket egy betűvel megtoldok, ezt ma vettem észre a füzetemben ( épség szót 2 p-vel írtam, aggtelekit, 1 p-vel, és ehhez hasonló ominózus hibákat vélek felfedezni az írásaimban, amik miatt egyre kellemetlenebbül érzem magam, még ha ilyesféle grammatikai hibáimra precedens nem volt)! Lassan szégyenlem odaadni a füzetem, ha elkérik az osztálytársaim mert lemaradtak, mert attól tartok hogy találnak valami hibát és nevetség tárgyává válok.
2014. szept. 29. 18:24
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem figyelsz oda, miközben írsz, máson jár az eszed. Ha utána látod a hibákat, nem a helyesírásoddal van a gond, csak kissé szétszórtabb vagy a kelleténél.
2014. szept. 29. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem írsz sokat elektronikusan? Akkor szokott ilyen lenni, ha hozzászokik az ember, hogy a gép automatikusan javítja az írását.
2014. szept. 29. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Gondolkozz el az előző két válaszon. Amíg javítasz, nincs gond. Belejátszik a gyorsuló élettempó is. Előfordul, hogy amikor elküldök egy választ, utólag betűk hiányoznak, vagy cserélődnek fel.
2014. szept. 30. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :) Igen sokat írok mostanság elektronikus formában, de azt gondolom hogy a mai facebook uralta világban ez sokakkal előfordul. De én ott is törekszem a helyesírás betartására, kerülöm a hibákat, éppen ezért állok értetlenül ezelőtt!
2014. szept. 30. 18:02
 5/6 anonim ***** válasza:

Hát jó kérdés. Én például azt vettem észre, hogy ha füzetbe kell jegyzetelnem, vagy ha haverokkal beszélgetek (FB-on persze), akkor egyáltalán nem figyelek oda a helyesírásra. Jegyzetelés közben nehéz is lenne egyébként, mivel gyorsan kell írni, így időt lehet megspórolni, ha pl. kihagyok egy vesszőt. Illetve később átláthatóbb lesz, ha például nagy betűvel írom le ezt, hogy "Kelet-Európai", amikor helyesen "kelet-európai" lenne. Vagy a számokat angolosan írom le ("15,000" "15 000" helyett). Egyszerűen azért, mert tanulás közben így átláthatóbb lesz.

Viszont, ha már hivatalos papírt kell írni, vagy dolgozatot, akkor figyelek a helyesírásra.

Egyébként itt meg kell jegyeznem, hogy aki tanult más nyelveket, az rájöhet, hogy a magyar nyelv helyesírása néha elég szokatlan. Ez persze messzire vivő téma, de picit belemegyek, mert érdekes.

Például más nyelvekben nem írják kis betűvel a tulajdonnévből képzett mellékneveket (Hungiran = magyar). Viszont a magyar helyesírás ebben is következetlen. Például ezt a szót így írják helyesen: amerikai egyesült államokbeli. Szerintem baromi zavaró, hogy végig kisbetűvel (mégis csak leírtam egy teljes ország nevét). Ugyanakkor: New York-i.

De ugyanilyen zavaró lehet, hogy ünnepek, jeles alkalmak nevét is kisbetűvel kell írni. Valamiért a magyar nyelv nagyon szegényesen bánik a nagy kezdőbetűkkel.

De ugyanilyen lehet az egybeírás, különírás kérdése. Például helyesen: használtruha-bolt. Más esetekben viszont egész hosszú szavakat írunk egybe (pl. státusinkonzisztencia - szociológiai szakkifejezés, nem mennék bele a jelentésének kibontásába).

2014. okt. 2. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

... folytatnám a hozzászólást.

És hogy mi ebben a nehéz? Mutatok példát, csak a helyesírásra figyelj: kajakverseny, kenuverseny, kajak-kenu verseny. De hogy írod le, hogy kajak-kenu verseny győztes? Ezt látod, én se tudom helyesen.

Sajnos a magyar helyesírást akadémikusok alkották meg, központilag erősen leszabályozták, ugyanakkor úgy alkották meg, hogy jobbára nyelvésznek kell lenni ahhoz, hogy minden szabályt értsél. Ami pedig elég nagy hiba. És nem egyszer hallani, hogy különböző kifejezések helyesírásán vitatkoznak. Ami nem véletlen, mivel a magyar nyelvben sajnos nem mindig egyértelmű.

2014. okt. 2. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!