Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Partiumba egész Bihar megye...

Partiumba egész Bihar megye beletartozik?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Ha Partium korábban magába foglalta egész Bihar megyét, akkor a Trianon után létrehozott Hajdú-Bihar megye azon települései, melyek eredetileg Bihar megyéhez tartoztak akkor azok is a Partiumba sorolhatóak a mai napig? Mert én pont Nagyvárad mellett élek, de már a határ magyar oldalán és bárki kérdezi azt mondom, hogy az egykori Bihar megyében lakom, ami a Partiumban van. Ez téves?

2014. okt. 12. 21:23
 1/5 anonim ***** válasza:

A régi elnevezés: Dominus partium regni Hungariae (Magyarország részeinek ura) arra a néhány kelet-magyarországi vármegyére utal, amelyek Magyarország három részre szakadása után (1526) az erdélyi fejedelem uralma alá kerültek.

A mai Partium (Részek) alatt azokat a területeket értjük, melyeket Romániához csatoltak ugyan, de nem tartoznak a történelmi Erdélyhez (ami a Királyhágónál kezdik). Ebben az értelemben Te nem vagy "partiumi", hanem simán "hajdú-bihari".

2014. okt. 12. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen, ezt én is olvastam a wikin. Viszont arra lennék kíváncsi, hogy Trianon előtt Partiumnak hívták e ezt a területet vagy sem (Biharkeresztes, Nagykereki, Pocsaj, Létavértes vonala). Semmi közöm a hajdúkhoz, tősgyökeres nagyváradiak az őseim. :)
2014. okt. 12. 23:05
 3/5 anonim ***** válasza:
Az Erdélyi Fejedelemség 1600-as térképét nézve, a nyugati határ egész Tokaj-ig terjedt és az egész történelmi Bihar beletartozott.
2014. okt. 13. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :)
2014. okt. 13. 00:37
 5/5 A kérdező kommentje:
Igen, tényleg Partium. :) [link]
2014. okt. 13. 00:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!