Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért drágák manapság a könyvek?

Miért drágák manapság a könyvek?

Figyelt kérdés
Szeretek olvasni és kisfiamnak is sok könyvet vásárolok. Borsos áruk ellenére én megveszem a könyveket. Anyukám régen könyvesboltban dolgozott. Mondta, hogy akkoriban nem számított drága dolognak a könyv. Ez kb. 25 éve volt. Mondta, hogy ha közelgett valamilyen ünnep, akkor tele volt vásárlóval az üzlet és sokan könyveket vásároltak ajándékba.

2014. okt. 31. 23:14
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
76%

A papír fából készül, viszont kevés a fa ahhoz, hogy ne pusztuljon ki az élővilág (ugyebár a fák élőhelyet, táplálékot és oxigént biztosítanak) és még könyvekre is jusson belőle. Ezért aztán a papírnak eleve magas az ára.


Aztán az ár függ a festéktől is. Amennyiben csak fekete-fehér az egész, borítóstul, esetleg puhafedeles a könyv, mindenféle csicsa nélkül, úgy a legolcsóbb, főleg, ha szabvány méretben készül. Aztán viszont, minél több színt használ az ember, annál drágább lesz a nyomat.


De lehet, hogy te keményfedeles könyvet akarsz, ami még drágább. Vagy esetleg csillogós borítót. Vagy 3d nyomtatottat. Ezek mind-mind rátesznek bizonyos összegeket a gyártáshoz.


Aztán függ az előállítás módjától, gyorsaságától és a példányszámtól.


Meg persze kell valaki, aki ezt az egészet megtervezi, megszerkeszti, elkészíti az illusztrációkat, borítót, valaki, aki árajánlatot csinál, aki levezényli és aki végigviszi a munkafolyamatot.


És akkor az eszmei értékről még csak nem is beszéltünk. Ehhez képest annyira nem drágák a könyvek. De ha annak tartod őket, meg környezetbarát szeretnél lenni, akkor ott vannak az ebookok.

2014. okt. 31. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Drágának tartom őket,de ennek ellenére mindig is megfogom venni a nekem tetsző könyveket. Eszembe nem jutna neten keresztül könyvet olvasni. Számomra tökéletes kikapcsolódás, ha félre vonulhatok egy jó könyvvel. A drága szó nálam úgy értendő, hogy ha jó a könyv, akkor egy max. két nap és kiolvasom. Tehát nálam nem úgy van, hogy megveszek egy darabot és azzal jó sokáig elvagyok.
2014. okt. 31. 23:57
 3/18 anonim ***** válasza:
63%

Azért drágábbak most, mint régen, mert nincs rájuk szubvenció.

Ugyanez a helyzet a mozi- és szinházjegyekkel is.

2014. nov. 1. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
88%

Nagy öröm olvasni, hogy a magas ár ellenére is megmaradsz papír alapú könyveknél.

Világ életemben nyomdában, kiadóban dolgoztam. Első sok dolgot leír, amit csak ki szeretnék egészíteni.

Ő is említette a példányszámot. Nagyon fontos.

Vannak műveletek, amelyek nem függnek a kinyomott példányszámtól. Pl. szkenner operátorként beolvasok egy képet A4-es méretben. Ennek megvan a maga költsége. Legyen ez mondjuk 1000 Ft. Ha olyan kiadványba kerül, amelyből 100 db készül, egy példányra 10 Ft jut. Ha 100 ezer készül, akkor 1000/100 000=0,01 Ft. Azaz 1 fillér.

Amikor kezdtem a szakmát, a rádióújság 700 ezer körüli példányszámban készült.

Ma az összes tévéújság nincs talán 30-40 ezer.

Nagyon kevés készül egy azonos termékből. Ennek több oka van. Régen a hatalom megszabta, mi adható ki. Nem voltak kis magánvállalkozások sem. Ma már nem kell engedély, nem kell kötött útvonalat bejárni.

Ha értesz hozzá, otthon teljesen nyomdakész anyagot összerakhatsz, s a nyomda kinyomja neked. Ha ki tudod fizetni. Ez jó.

De ezért van tízféle rádióújság, hatféle kutyaújság, harmincféle főzős lap stb. (hasra ütve írom csak a számokat).

A vevők száma viszont ugyanannyi. Attól, hogy van több kutyaújság, ebtartó nem lesz több. Egymás piacát gyengítik.

Ez a drágaság egyik oka.

Nagy ellenségünk az internet, okostelefon stb.

Amikor gyerek voltam, kétnapos késéssel írtak az újságok a vietnami háborúról. (Ennyi kellett hozzá, nem ármánykodás miatt). Ma élőben nézheted a tévében, telefonon.

Dolgoztam turistáknak szóló havi magazinnál. Ma a Kinizsi 100 teljesítménytúráról este ott van a neten a friss beszámoló. A minap egy másikról online élő közvetítést adtam okostelóval.

Az újság pedig majd december elején jelenik meg. Akkor már nem annyira érdekes.

A gazdasági válság is kedvezőtlen változásokat hozott, a példányszám tovább csökkent. Sok nyomda és kiadó nem tudott megküzdeni ezzel, s csődbe ment.

2014. nov. 1. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
34%
Szerintem inkább a múlt megszépítése miatt mondja azt anyukád, hogy drágábbak ma a könyvek. Kötve hiszem, hogy egy 25 éves átlagfizetésből több könyvet lehetett volna venni, mint ma egy átlagos keresetből. Sokáig én is amúgy azt hittem, hogy a papír alapú könyvet nekem semmi sem válthatja ki... aztán vettem egy e-papír technológiás e-book-ot... na azóta más a véleményem. Ezzel bármilyen könyvritkasághoz hozzájutok azonnal, nem kell akár heteket kutakodnom mire megtalálok 1-1 könyvet.
2014. nov. 1. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
81%

Én is nagy könyvrajongó vagyok, de ritkán veszek új könyvet. Amikor lehet csereberélek, használtan veszem, antikváriumozok, csak a jó akciókra csapok le (pl hónap könyve ajánlatok).

Ami kimaradt itt szerintem a felsorolásból, hogy régebben másképp arányult a fizetés az árakhoz. Az akkori bérekből kevésbé fájt megvenni egy könyvet, mint a mostaniból. (Élő példa: több ismerősöm ugyanannyit keres most, mint '99-ben, de az árak jócskán megnőttek...)

Drága igazából minden, nem csak a könyv. Nem azért, mert nem érne meg annyit, amennyiért adják, hanem mert nincs rá annyi, amennyi kellene. A drágaság és az olcsóság inkább ettől függ. Ha tényleg akarok egy könyvet, akkor akár 4-5ezret is kiadok érte, ha kevésbé, akkor várok egy használt példányra .

2014. nov. 1. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Annyi biztos, hogy maradok a papír alapú könyveknél. Bár maradi sem vagyok a magam 31 évével és számítógép meg e- book ellenes sem, tekintve, hogy több végzettségem közül az elsőt úgy hívják, hogy informatikus :) De egy gép monitorját olvasni soha nem lesz olyan, mint egy könyvet a kezemben fogni.
2014. nov. 5. 00:34
 8/18 anonim válasza:
96%

mindig panaszkodnak hogy nem olvasnak az emberek.meg nem vesznek új könyvet.talán ha nem kerülne annyiba többen vennék...én is antikváriumba járok inkább.

egyébként meg mikor 6ezer forint volt a fizetés akkor voltak néhány tíz forintos könyvek.most meg 100ezerből kéne 5-10ezres könyveket venni? hogyan jön az ki ugyanannyira?sehogy.

2015. jún. 5. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
55%

Nyócaska, amikor kezdtem a szakmát, 2300 forint volt a fizetésem. Ma 130 ezer. Amikor kezdtem, 110 forint volt Pesten a havibérlet, 7 forint volt az ebéd az üzemi konyhán stb.

Ez a hasonlítgatás, hogy mi mennyibe kerül régen és most, csak buta morgólásra jó, Bezzeg az én időmben, ez volt, megy az volt.

Egy fokkal közelebb jársz a valósághoz, ha azt számolod, mennyit kellett dolgozni valamiért.

Volt 8 forintos olcsó könyvtári könyv a hatvanas években. Akkor a szüleim 1400 forintot kerestek. Az 175 darab könyv. "Mai áron" az a könyv 745 forint lenne.

Ez egy kb. A/6-os méretű (vagy B7?), nagyon olcsó papírra nyomott, puha táblás kiadás volt. Ha lenne hasonló, nem lenne sokkal több az ára.

2015. jún. 5. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim válasza:
64%

és mi értelme csili vili méregdrága könyvet nyomtatni ha nincs aki megvegye.az internet és okostelefon hangoskönyvek stb használatával és terjedésével a halál szélére sodródó könyvipar igazán maga alatt vágja a fát.

egyébként nem hiszem hogy a borító és 1-2 apróság dobja meg így az árát.ezer forint alatt még az antikváriumban sem kapok meg bármit.pedig azok 30-40 éves könyvek és nem újak.de azért nem is 500 éves biblia hogy vagyonokba kerüljön a kora miatt.ha ezen múlik nyomtassanak nekem fekete fehéret és 800 forintért szivesen viszem.

2015. jún. 6. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!