Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Értelmiség? Már régóta gondolk...

Értelmiség? Már régóta gondolkodom a témán, és szeretnélek Titeket is megkérdezni, mit gondoltok erről.

Figyelt kérdés

Nem szeretnék általánosítani és bántani, tényleg nem ez a célom.

Nemrég fiatal értelmiségiek társaságában voltam, elszomorító és elgondolkodtató, milyen szinten beszélnek. Kis túlzással azt mondhatom, csak a kötőszavak tűrtek nyomdafestéket. Ha könyvekről volt szó, szinte csak ponyvát említettek, és ha filmekről, akkor harmadosztályúakat. (bölcsészek is)

Buszon is hall az ember olyanokat, hogy most jövök az egyetemről, és utána a legocsmányabb szövegek.

Félreértés ne essék, nem azt gondolom, hogy egy értelmiségi csak "fentebb stílben" beszélhet, a gondolatai csupán Dosztojevszkij, Chopin és a művészfilmek körül foroghatnak. Ha valaki tudálékos, az éppen olyan kiábrándító. Azt is elfogadom, ha valaki indulatból valamire szitokszavakkal reagál...

De sportot űzni az igénytelenségből?! Vagy nekik tényleg nincs igényük csak ponyvára?

Ti mit gondoltok erről? Most nem elsősorben olyan válaszokat várnék, hogy diploma nélkül is lehet valaki művelt, meg diplomával is sík bunkó, mert ez azt hiszem, egyértelmű.

A kérdésem inkább az lenne, szerintetek mi a szerepe az értelmiségnek, nem ők lennének a kultúra elsődleges hordozói és továbbadói?

Minden hozzászólást előre is köszönök!

Még egyszer hangsúlyozom, nem általánosítok, csak sajnos, mostanában elég sok negatív élményem volt ezzel kapcsolatban.


2010. jan. 30. 10:27
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
82%
Nem általánosítasz, de azért mégis csak. Azokat, akiket hallottál, nem értelmiségként beszélgettek, hanem diákként. Két külön szerep ez. Márpedig ők (a diákok) sokszor használnak ilyen szavakat, és inkább szeretnének valami könnyedebbet olvasni Hegeltől A szellem fenológiája és egy Max Weber kötet között.
2010. jan. 30. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
62%
Az intelligenciát nem tanítják sehol.Tapasztalatom, hogy sokszor az ilyen suliba járók fellengzőek, és csúnyán beszélnek, azt hiszik ezzel kitűnnek, pedig inkább lealacsonyítják magukat. Aki tanult ember az bizony szerényen éli a saját maga kis életét, és pont ugyanolyan ember, mint akinek nincs semmi iskolája. Én nagyon sokat tanultam anno a paraszt emberektől. Kitartást, éles észjárást, és furfangokat, de egyik sem káromkodott és nem beszélt csúnyán. Szeretem a paraszti mentalitást, sokkal emberibbek, mint bármely nagyképű felső intézményben tanult fiatal. Nem kellene így viselkedni. Én is értelmiségi vagyok és a médiában dolgozom, de a középút a legjobb, sem alul, sem feljebb, csak középen, ami hosszútávon kifizetődőbb. Nekem ez a véleményem. Jó volt a kérdésed!!!!
2010. jan. 30. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
70%
napjainkban, ez a "trendi" régebbi szóhasználattal élve, sikk, kunszt menő, sajnos már az egyetemisták és a főiskolás fiatalok körében is!
2010. jan. 30. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
70%
Ennek a szónak nincs értelme manapság.Amúgyis olyan buta különállást jelentett ami soha nem volt igaz. Semilyen oktatási intézményben észt nem adnak magatartást nem befolyásolnak. Százával mennek egyetemre akik utána a saját tanult szakmájukban nem képesek produkálni mert nem is volt tehetségük ahhoz amit tanultak, csak egy volt a céljuk diplomát szerezni mert azt képzelték hogy a papírtól ők különbek lesznek mint mások holott nincs érdemleges tudás mögöttük.A vetélkedőkben nézd meg az általános ismereteket, a diplomások égnek. A Vágó vetélkedőben egyszer négy diplomás arra a kérdésre mi vezeti jobban az elektromos áramot a csap vagy a desztillált víz mind a desztilláltat jelölte meg. 8. osztályos anyag. A diplomát szerzettek 1/3-a tud csak a tanult szakmájában érdemlegeset produkálni, a műveltségük ezzel szinkronban van.
2010. jan. 30. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Igazad van, de ha csak diákokat hallottam volna így beszélni, nem teszem fel a kérdést.

Azzal viszont nem értek egyet, hogy a műveltség, az értelmiség az egy szerep lenne. Mert ha az lenne, akkor azt könnyen leveti az ember, és lehet, hogy nem csak akkor, ha magára marad. Szerintem a lényeg az lenne, hogy az igényesség ne szerep legyen, hanem belsővé váljon.

A könyvekkel kapcsolatban pedig nem arra gondoltam, hogy az a baj, hogy valaki pihenésképpen a komoly kötelezők között/után elolvas egy-egy ponyvát...

De van olyan 2 diplomás ismerősöm, aki saját bevallása szerint "önszántából" még nem olvasott el egy könyvet sem.

2010. jan. 30. 10:53
 6/14 anonim ***** válasza:
58%

Nem csak a fiatalok,de az idősebbek is trágárul beszélnek,és ez nem függ az iskolázottságuktól.Ami az "értelmiséget" illeti,nagyon kevés közöttük,akit valóban műveltnek lehet nevezni.A legtöbbje esetleg a szakmájához ért,de még ez sem biztos,megelégszenek azzal,hogy szakbarbárok,és lenézik azokat,akiknek nincs diplomájuk.Nincs is igényük arra,hogy művelttségüket fejlesszék.Sok ilyen embert ismertem.Az a kevés aki,valóban művelt,nemcsak a szakmájához ért,soha nem dicsekszik és az egyszerű parasztemberrel is úgy viselkedik,mint a diplomásokkal.

Sajnos ebben is követjük Amerikát.Csak a pénz a fontos,más nem.

2010. jan. 30. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

"Mert ha az lenne, akkor azt könnyen leveti az ember, és lehet, hogy nem csak akkor, ha magára marad."


- Márpedig így van. Képzeld el az egyetemi tanárt, aki arcra osztályoz, bármilyen művelt is. Sőt, nálunk volt olyan tanár, aki nem jött el vizsgáztatni, mert éppen akkor a Hírt TV-nek nyilatkozott. Akkor éppen egy másik szerepe volt fontosabb...

De képzelj el más szerepet, pl. az orvost (sebészt), akinek páciense a saját gyereke, és egyértelműen nem lehet már megmenteni. Vajon melyik szerepe fogja irányítani a döntésében?


Én bölcsészkarra járok/jártam, ezért nem csak egy-két ismerősöm van, akit példának felhozhatok.

2010. jan. 30. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

nemrég egy aktatáskás, 50körüli emberkének csörgött mellettem a telefonja a buszon. felveszi, valamiben a telefonálóval nem értett egyet, erre: "hát akkor nyald meg" :O

50éves, aktatáskás, öltönyös emberke volt


értelmiség annyiban tér el az átlagtól, hogy egy területen kiemelkedőbbek. ez a terület nem feltétlenül a kulturált beszéd. mellesleg egyetemre szakközépiskolákból 3-as átlaggal is mennek emberek, szóval nagxban függ attól, hogy ki melyik egyetemre jár.

2010. jan. 30. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Igaz ez is, az idősebbek is beszélhetnek rondán, lehetnek igénytelenek. Azért írtam fiatalokat, mert életkoromból fakadóan velük van több kapcsolatom.
2010. jan. 30. 11:09
 10/14 A kérdező kommentje:

Teljesen igazad van abban, amit írsz, ha azon, hogy értelmiségi, a szakmáját érted. A tanár bizony leveti a "tanárságát", és otthon elsősorban apa, férj stb. A barátjának barát, és nem tanár úr.

A műveltség, az igényesség, az intelligencia viszont nem egy szerep, amit ha nem a diákjaim előtt vagyok, akkor hanyagolhatok.

Más az, hogy az ember a barátai előtt jobban elengedi magát.

2010. jan. 30. 11:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!