Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Lopásnak számít elvinni...

Lopásnak számít elvinni valamit, amit az eredeti tulajdonosa az út szélére eldobott, és már évek óta felé sem néz?

Figyelt kérdés
De mégsem egy kisebb dologról van szó, tenyeremben nem fér el.
2010. febr. 3. 07:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha a tulajdonos a birtoklással felhagyott, attól a dolog még az ő tulajdona. Tehát ha csak úgy elviszed, az bűncselekmény.

Kérdezd meg a tulajdonostól, igényt tart-e rá. Ha nem, akkor viheted.

2010. febr. 3. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Régebbi autóról van szó?
2010. febr. 3. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Elbirtoklással megszerezheted. Ha 10 éven át szakadatlanul birtoklod, akkor megszerezheted a tulajdonjogát a dolognak, kivéve akkor ha írásban felszólít az eredeti tulaj, vagy erőszakkal szerzed meg.
2010. febr. 3. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Attól függ, kinek a birtokán van az a tárgy.
2010. febr. 3. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Sajnos a tulajdonost nem ismerem, sem a tartózkodási helyét. Nem autóról van szó, bár közel jár a dolog: négy jó állapotú felni. Pont szükségem lenne rájuk, csak nem igazán merem csak úgy elvinni... közterületen van, egy benzinkút közelében.
2010. febr. 3. 12:22
 6/13 anonim ***** válasza:
Azért egy autóról leszedni egy felnit elég meredek... De ha kidobta, akkor nem lopás.
2010. febr. 3. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Ha nem az autón van, akkor elviheted, hiszen egy eldobott öngyújtót felvenni sem lopás, akkor ilyen szempontból szerintem nincs különbség. De nem vagyok jogász, szóval ez csak szerintem van így.
2010. febr. 3. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Tényleg, akkor hol lehet a határ. Ha az öngyújtót vihetem, az eldobott felnit is akkor az autót miért nem? Azért mert nagyobb - de akkor valóban "mekkora nagy" dolgot vihetek el csak úgy, vagy emelhetek fel a járdáról, mert valaki eldobta? Mit gondoltok?

(Ha külön kérdést írtam volna ki, akkor el kellett volna magyarázni ezt a fentebbi kérdést...) - tehát bocs.

2010. febr. 3. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Az első vagyok, ismét.

Elbirtoklással nem szerezhető tulajdonjog olyan ingó dolgon, amely birtokához bűncselekmény útján jutnak. Mivel ez esetben nem tudod, ki a tulajdonos, az nem jelenti azt, hogy nincs tulajdonos, csak azt, hogy a dolog nincs a tulajdonos birtokában. Az ilyen dolog eltulajdonítása jogtalan elsajátítás vétséget valósít meg (feltéve, hogy a dolog értéke meghaladja a 20 ezer forintot.)

2010. febr. 3. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a törvényi kifejtést, bár engem inkább morálisan foglalkoztat a dolog.


"Tényleg, akkor hol lehet a határ. Ha az öngyújtót vihetem, az eldobott felnit is akkor az autót miért nem? Azért mert nagyobb - de akkor valóban "mekkora nagy" dolgot vihetek el csak úgy, vagy emelhetek fel a járdáról, mert valaki eldobta? Mit gondoltok?"


Igen, bennem is ez merült fel. Tegyük fel, hogy kiteszek valamit valahová, ami az enyém, de úgy gondolom, hogy nem kell... aztán egyszer rájövök, hogy mégiscsak kellene, de már nincs ott... gyanítom, nem lennék boldog, és nem tartanám igazságosnak. Már kérdés, ha azért teszek ki valamit, hogy vigye már el valaki. (Pl. bútorokkal csinálják ezt sokszor lakótelepeken... azt is lopás elvinni?)

2010. febr. 4. 00:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!