Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan képzelték el a világot...

Hogyan képzelték el a világot a kínaiak? (csillagászat)

Figyelt kérdés

Sziasztok! Tudna valaki egy oldalt, vagy bármilyen forrást küldeni ebben a témában?

Az érdekelne, hogy az ókor idején mit gondoltak a kínaiak a Földről. Hogy nézett ki (eddig ennyit találtam: szögletes, és az eget oszlopok tartják), milyen hatásai vannak a Holdnak/Napnak a Földre nézve, ill., milyen csillagvizsgáló eszközeik voltak? Esetleg híres tudós?

Bárhogy keresem a Google-ban, egyszerűen 2 sornál többet sehol nem találok, pedig nagyon fontos lenne! :(



2015. febr. 6. 20:09
 1/2 Stordy válasza:

Hello! Én pont egyetemen tanulok csillagászati földrajzot, és utánanéztem hogy miről van szó és találtam egy oldalt ahol ez van leírva az ókori kínaiakról hogy mo volt igazából.

A csillagászat művelése a régebbi időkből fennmaradt távol-keleti ill. amerikai kultúrákban ebben az időszakban is fontos volt. 1054-ben például kínai csillagászok egy új "vendégcsillag" megjelenéséről tudósítottak a Tien-kuan (Bika) csillagképben. Az új égitest eleinte olyan fényes volt, hogy nappal is látszott, de fokozatosan halványodva egy év alatt eltűnt a megfigyelők szeme elől. Érdekes, hogy több távol-keleti forrás is részletesen leírja ezt a nagy feltűnést keltő égi eseményt, ugyanakkor európai feljegyzések egyáltalán nincsenek. Csak a XX. században derült fény arra, hogy az 1054-es vendégcsillag egy szupernóva volt: egy élete végén összeomló csillag hatalmas robbanásának voltak szemtanúi az akkori emberek. Azóta a robbanás helyén egy táguló gázfelhő, a Rák-köd figyelhető meg.

2015. nov. 10. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Stordy válasza:

Pekingben egy különböző történelmi korokból származó bronz csillagászati eszközeiről híres 562 éves oszervatóriumot renoválnak.

A pekingi csillagvizsgáló tetején különböző korszakokból származó bronz csillagászati eszközök találhatók a Nap, a Hold, a bolygók és csillagok pozíciójának mérésére. A 562 éves pekingi csillagvizsgáló két hónapig tartó renoválása 60 ezer euróba kerül.

A Ming és Qing dinasztiák idején királyi obszervatóriumként működött épület tetején található mérőeszközök még a teleszkóp feltalálása után is kiszolgálták a csillagokat kémlelőket

A kínai csillagászat több évszázadon át részletesen követte a szokatlan csillagászati eseményeket:


Az ókorban a császári csillagászok voltak az uralkodói hatalom egyik legfontosabb közigazgatási szerepkörében. Jelentősségüket pontosan jelzi, hogy amikor Hi és Ho asztronómusok elmulasztották a napfogyatkozás észlelését (i. e. 2137. október 22-én), a császár kivégeztette őket.

Egy kínai csillagász, bizonyos Csu Kong már i. e. 1100 körül viszonylag pontosan megmérte az egyenlítő és az ekliptika hajlásszögét (Eredménye 23° 54' 02").

Már az i.e. 7. századtól készültek különböző kínai csillagászati feljegyzések az üstökösökről.

Az első csillagkatalógust is kínaiak állították össze i. e. 355 körül.

A Világmindenség térben és időben is végtelen természetét i. sz. 120 körül a kínai Csang-Heng írta le.

A Song-dinasztia levéltárában őrizték meg azt a feljegyzést, mely az 1054-es szupernóva-robbanásról közölt hiteles leírást (1054. július 24.). A Taurus csillagképben megfigyelt vendégcsillag robbanása a modern csillagászati kutatások szerint a Rák-köd (Crab Nebula) kialakulásának kiváltó oka volt.

2015. nov. 10. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!